X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Ziobro: reforma Sądu Najwyższego jest konieczna. Rozmawiamy o założeniach z prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 23:13
W Sądzie Najwyższym trwa rebelia części sędziów - ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego konieczna jest więc reforma SN, której założenia - jak mówił - zostały już przygotowane i są obecnie przedmiotem rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą.
Siedziba Sądu Najwyższego
Siedziba Sądu NajwyższegoFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Zbigniew Ziobro zaprezentował w poniedziałek założenia projektu zmian dotyczących organizacji sądów powszechnych. Chodzi przede wszystkim o spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego. Obecnie funkcjonuje 318 sądów rejonowych, 46 sądów okręgowych, 11 sądów apelacyjnych. Według resortu sprawiedliwości po reformach miałoby powstać 79 okręgów sądowych z sądami oraz 20 sądów regionalnych.

ziobro free 1200.jpg
Reforma sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro: wprowadzamy rewolucyjne zmiany

Ziobro: prezydent wyciągnął rękę do tych sędziów

W poniedziałkowej rozmowie z TVP Info minister sprawiedliwości opowiedział się za zmianami w Sądzie Najwyższym, bez których - jak przekonywał - nie uda się "reforma wymiaru sprawiedliwości". - W Sądzie Najwyższym trwa rebelia części sędziów, którzy dostali szansę od pana prezydenta Andrzeja Duda poprzez to, że przesłał weto do ustaw, które myśmy wcześniej przygotowali - ocenił Ziobro.

Przyznał, że prezydent miał prawo do tego weta (chodzi o weto z lipca 2017 r. do ustawy o SN), ponieważ w obozie władzy była różnica dotycząca tego, jak daleko powinny sięgać zmiany w sądownictwie. Ale - zaznaczył - "ręka wyciągnięta" do części sędziów SN "spotkała się z agresją, z napaścią".

Czytaj również:

"Nóż w plecy reformy"

Michał Wójcik Forum-1200.jpg
Michał Wójcik: to zmiana istotna z punktu widzenia idei sprawiedliwości

- Ktoś nawet kiedyś napisał i jest w tym pewna prawda, że część z tych sędziów wbiła nóż w plecy projektom reformy sądownictwa autorstwa pana prezydenta i w tej chwili cały czas ten nóż dokręca poprzez anarchizowanie polskiego sądownictwa, poprzez kwestionowanie prerogatyw pana prezydenta, poprzez kwestionowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, polskiej konstytucji - stwierdził szef MS.

Przekonywał, że nie można na to pozwolić. - Jeżeli stworzymy najlepszą, najdoskonalszą (...) reformę, ale w Sądzie Najwyższym będzie miejsce, w którym będzie postępowała anarchizacja polskiego sądownictwa, to wszystko można wysadzić w powietrze. Żadne, nawet najbogatsze państwo na świecie, które chce działać, nie mogłoby sobie pozwolić na taki stan rzeczy, a Polska nie jest jeszcze najbogatszym państwem na świecie, ale na pewno jest państwem, które musi zadbać o bezpieczeństwo obywateli, dlatego reforma musi dotyczyć też Sądu najwyższego - zaznaczył Ziobro.

Dodał, że założenia zmian w SN zostały już przygotowane, uzyskały "poparcie obozu rządowego" i obecnie są "przedmiotem rozmów z Pałacem Prezydenckim". - Chcemy, nauczeni poprzednim doświadczeniem, prowadzić dialog z panem prezydentem i ufam, że owoce tego dialogu będą dobre dla Polski i dobre dla Polaków, i że skończy się to rozzuchwalenie, ta rewolta w Sądzie Najwyższym, bo Polska potrzebuje stabilności, a Polacy bezpieczeństwa prawnego - podkreślił Ziobro.

jmo

Czytaj także

"Ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi, ale to się nie uda". Zbigniew Ziobro o orzeczeniu TSUE

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 16:42
"Chcąc zanarchizować polskie sądownictwo, Trybunału Sprawiedliwości UE zakwestionował zasadę obowiązującą od dziesięcioleci" - napisał szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do środowego wyroku Trybunału. Polityczne orzeczenie ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi. Jak zapowiedział Prokurator Generalny "nie uda się to".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z reformą sądownictwa? Wiceszef MS wskazał termin

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 00:24
- Mam nadzieję, że do końca roku ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości zostaną przyjęte - powiedział w sobotę wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Dodał, że przygotowane zmiany w Sądzie Najwyższym spowodują też zmianę modelu dyscyplinarnego.
rozwiń zwiń