Wsparcie dla bibliotek i małych księgarń. Blisko 50 mln zł na zwiększenie czytelnictwa

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wsparło rozwój czytelnictwa. W ramach pilotażowego programu "Certyfikat dla małych księgarni" dofinansowanie w kwocie w sumie 3 mln otrzymało 106 niezależnych księgarni, ponad 43 miliony złotych trafiły też do bibliotek. 

2021-11-18, 15:35

Wsparcie dla bibliotek i małych księgarń. Blisko 50 mln zł na zwiększenie czytelnictwa

W przeważającej większości wnioskującym przyznane zostało wsparcie na maksymalną kwotę 30 tysięcy złotych. Środki, otrzymane przez księgarnie w ramach programu "Certyfikat dla małych księgarni", są przeznaczane na działania konsultingowe i promocyjne, koszty czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu, a także zakup sprzętu, niezbędnych licencji i wyposażenia księgarni. Celem programu jest wsparcie małych niezależnych księgarni, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, lecz także odgrywają rolę kulturotwórczą i uzupełniają biblioteki w zapewnianiu dostępu do kultury literackiej.

Uzupełnienie innych działań resortu

Program "Certyfikat dla małych księgarni", realizowany przez Instytut Książki, jest odpowiedzią Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kryzys sektora, który dodatkowo ucierpiał wskutek pandemii COVID-19. Stanowi uzupełnienie innych działań proczytelniczych MKiDN i Instytutu Książki, w ramach których wspierane są imprezy literackie, czasopisma i publikacja wartościowych książek.

Ponad 43 miliony złotych trafiło też do bibliotek. W pierwszym naborze Priorytetu 2 "Infrastruktura bibliotek 2021-2025" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, dofinansowanie uzyskało 29 bibliotek. Środki mogą być przeznaczone na budowę, przebudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację obiektu bibliotecznego wraz z jego wyposażeniem.

"Musi być mecenat i musi być specyficzny człowiek"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński podkreślił, że to bardzo potrzebny program ratujący małe księgarnie. - Państwo ma obowiązek wspierania czytelnictwa w ogóle, a takich miejsc jak małe księgarnie, szczególnie - powiedział szef resortu kultury.

REKLAMA

Dodał, że małe księgarnie to specyficzne instytucje kultury, które pełnią rolę nie tylko miejsca sprzedaży książek i tego wszystkiego, co kojarzy się z książkami, ale są takim małym domem kultury, miejscem, gdzie ta kultura może być pogłębiona, gdzie kontakt z książką jest poszerzony.

Powiązany Artykuł

Stanisław Lem 1200 PAP.jpg
Biblioteki Lema. Klucz do poznania czy labirynt niewiedzy?

Posłuchaj

Wicepremier Piotr Gliński o znaczeniu małych księgarni (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

- To są miejsca często prowadzone przez pasjonatów, przez ludzi poświęcających się pewnej misji. Kultura jest takim miejscem, gdzie z jednej strony funkcjonuje rynek, a z drugiej strony musi być mecenat i musi być specyficzny człowiek, który w kulturze pracuje - powiedział Piotr Gliński.

Ponad miliard złotych w pięć lat

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 jest największym i jednym z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Całkowity budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 wynosi ponad miliard złotych. Środki budżetowe zaangażowane w drugą edycję programu są o 180 milionów złotych wyższe od kwoty przeznaczonej na realizację NPRCz w latach 2016-2020.

Czytaj także: 


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej