X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. prezydenckim projektem o sądach pokoju

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 02:38
Propozycja prezydenta zakłada, że sędziowie pokoju zajmować się będą drobnymi sprawami karnymi i rodzinnymi. Ma to odciążyć sądy rejonowe i okręgowe. Sędziowie byliby wyłaniani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.
Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się m.in. projektami ustaw dot. sądów pokoju
Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się m.in. projektami ustaw dot. sądów pokojuFoto: Twitter/Sejm RP

Według propozycji Andrzeja Dudy po zakończeniu kadencji sędziowie będą mogli przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Sędziowie pokoju. Pozostałe projekty

PSL zaprezentowało projekt, który przewiduje powołanie sądów pokoju we wszystkich powiatach, miastach na prawach powiatów i dzielnicach gminy Warszawa, jako sądów pierwszej instancji orzekających w sprawach mniejszej wagi. Podobne rozwiązania proponuje Lewica.

W porządku obrad jest też przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o obywatelskich sędziach handlowych. Jego celem jest usprawnienie postępowań sądowych w sprawach gospodarczych. Obywatelskimi sędziami handlowymi mają być przedsiębiorcy, którzy będą zasiadali obok sędziów w składach orzekających w sprawach gospodarczych w sądach okręgowych, czyli w sądach pierwszej instancji. Mają oni być głosem doradczym.

Posłuchaj
00:57 11431684_1.mp3 W Sejmie m.in. prezydencki projekt o sądach pokoju. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)

 

Posiedzenie Sejmu. Głosowania zaczną się o 14.00

O 14.00 rozpocznie się blok głosowań. Posłowie zajmą się w nim między innymi poprawkami Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

Nowelizacja ta przewiduje między innymi podniesienie maksymalnej grzywny sądowej za wykroczenia drogowe z 5 do 30 tysięcy złotych. Wzrosnąć też mają mandaty drogowe, a okres przedawnienia punktów karnych wydłużony zostanie z roku do dwóch lat.

Posiedzenie będzie kontynuowane 8 i 9 grudnia. Posłowie zajmą się wówczas między innymi pakietem antyinflacyjnym.

Czytaj także:

ms

Czytaj także

"Czekamy na pierwsze czynności ze strony Sejmu". Paweł Mucha o projekcie dot. sędziów pokoju

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 09:00
- Potrzebne jest odpowiednie trzyletnie doświadczenie, jeżeli chodzi o tworzenie prawa, stosowanie prawa czy świadczenie pomocy prawnej - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca społeczny prezydenta RP, odnosząc się do tematu wymagań wobec przyszłych sędziów pokoju.
rozwiń zwiń