more_horiz
Wiadomości

Śmierć na zimowisku. Sądowy finał głośnej sprawy utonięcia 12-latka na basenie w Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 23:56
W Sądzie Rejonowym w Zgierzu zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na basenie w Wiśle, gdzie podczas ferii zimowych w 2017 w basenie utopił się 12-letni chłopiec. Trzy osoby skazano na 3 miesiące więzienia i 2 lata prac społecznych. 
Po śmierci 12-latka na basenie w Wiśle, sąd uznał winę kierowniczki ośrodka, prezesa spółki i mężczyzny, który pełnił funkcję ratownika
Po śmierci 12-latka na basenie w Wiśle, sąd uznał winę kierowniczki ośrodka, prezesa spółki i mężczyzny, który pełnił funkcję ratownikaFoto: 1000 Words Photos/Shutterstock.com

Do tragedii doszło w połowie stycznia w czasie ferii. Grupa dziewiętnastu nastolatków z powiatu zgierskiego wraz z dwoma opiekunami była na basenie w Wiśle. Nagle 12-latek wraz z innym chłopcem znaleźli się w głębokiej części kąpieliska i byli już pod powierzchnią wody.

Chłopców z basenu wyciągnął jeden z opiekunów. Od razu przeprowadzono reanimację i wezwano pogotowie ratunkowe. Jednego chłopca, 12-latka ze Zgierza, nie udało się jednak uratować.

Zimowisko, na którym przebywali chłopcy, organizowane było przez Urząd Gminy w Zgierzu. Grupa liczyła 33 osoby w wieku od 9 do 16 lat. Opiekunowie grupy oraz obsługa basenu byli trzeźwi.

Ratownik bez uprawnień

Sąd uznał winę kierowniczki ośrodka, prezesa spółki i mężczyzny, który pełnił funkcję ratownika a nie miał takich uprawnień, za "narażenie na utratę zdrowia i życia" nie tylko dwójki chłopców, ale i kilkunastu innych dzieci kąpiących się w basenie.

Troje oskarżonych skazano na 3 miesiące więzienia i 2 lata prac społecznych. Przez 5 lat nie mogą też pracować w placówkach związanych z rekreacją w wodzie i na stanowiskach kierowniczych.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem