Kolejne próby sforsowania polskiej granicy. SG: jeden żołnierz ranny
Podczas próby siłowego sforsowania granicy na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze żołnierz Wojska Polskiego został trafiony w twarz kamieniem. Służby udzieliły funkcjonariuszowi pomocy na miejscu zdarzenia. Jak informuje SG, minionej doby przekroczyć granicę próbowały 52 osoby.
2021-12-12, 09:25
O zdarzeniu w okolicach Czeremchy Straż Graniczna poinformowała na Twitterze. "Dzisiaj na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze grupa 55 agresywnych osób forsowała granicę. Jeden żołnierz Wojska Polskiego został trafiony kamieniem w twarz, na miejscu udzielono mu pomocy przedmedycznej" - napisano.
Służby przekazały także, że minionej doby łącznie 52 migrantów próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski.
Granica UE i NATO
"Skoordynowane działania służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego, na granicy zapewniają bezpieczeństwo nie tylko Polsce, ale również pozostałym państwom Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego" - napisano na Twitterze Ministerstwa Obrony Narodowej.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było takich prób 8,9 tys., w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., w sierpniu - 3,5 tys.
W ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez Straż Graniczną przebywa 1827 osób, w tym 1101 w pomieszczeniach dla rodzin i samotnych kobiet. Oddzielnie w budynkach tylko dla mężczyzn jest 720 osób. Ok. 55 proc. migrantów znajdujących się w ośrodkach ubiega się o objęcie ochroną międzynarodową w Polsce, pozostałe osoby czekają na powrót do swojego kraju.
REKLAMA
Nowe regulacje w strefie przygranicznej
Od 1 grudnia do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób.
Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim, przylegających do granicy z Białorusią. Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września do 30 listopada, obowiązywał stan wyjątkowy. Dziennikarze do strefy stanu wyjątkowego nie byli jednak wpuszczani. Obostrzenia w strefie przygranicznej wynikają z kryzysu wywołanego przez reżim Białorusi na jej granicach z Unią Europejską.
kp
REKLAMA