Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"

O północy zainaugurowana została przygotowywana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej "baza internowanych w stanie wojennym". W bazie tej docelowo można zapoznać się z informacjami o ponad 9 tysiącach czterystu internowanych osobach. Została opublikowana w ramach projektu Grudzień 1981 w zakładce Internowani.

2021-12-13, 00:30

Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"
Inscenizacja wprowadzenia stanu wojennego. Foto: PAP/Jerzy Muszyński

O godzinie 24.00 została zainaugurowana przygotowywana przez Archiwum IPN "Baza internowanych w stanie wojennym". Głównym założeniem przedsięwzięcia, które jest realizowane w latach 2021-2022, jest przedstawienie pełnego wykazu osób internowanych na podstawie Dekretu Rady Państwa PRL o stanie wojennym.

Ponad 9 tysięcy internowanych osób

W bazie znajdują się nie tylko wpisy o osobach zatrzymanych ze względów politycznych, ale również informacje o internowanych z innych powodów, np. o dygnitarzach partyjnych PZPR. Poszczególne pola zawierają podstawowe dane personalne, informacje o miejscu, datach i przyczynie internowania oraz odnośniki do biogramów zewnętrznych.

Dane te są uzupełniane przez pliki cyfrowe z kopiami decyzji o internowaniu, o ile zachowały się one w zasobie archiwalnym IPN, a w przypadku osób internowanych z powodów politycznych - także fotografie.

Sekcja Internowani jest uzupełniona o interaktywną Mapę miejsc internowania oraz Statystyki MSW PRL dotyczące internowanych. Adres bazy: www.13grudnia81.pl

REKLAMA

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wprowadzony został stan wojenny. Miał na celu zdławienie demokratycznych przemian zapoczątkowanych powstaniem Wolnych Związków Zawodowych "Solidarność" w sierpniu 1980 roku.

"Nie udało się im zabić polskiego genotypu wolności"

Karol Nawrocki w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przypomniał, że jedynym celem, jaki przyświecał komunistom zimą 1981 roku była chęć utrzymania władzy. - Jaruzelski wprowadził stan wojenny po to, by zachować władzę. Na krótkim dystansie udało osiągnąć się komunistom efekt, po 13 grudnia 81 roku mimo oporu w wielu zakładach pracy, mimo oporu wielu odważnych ludzi, komuniści osiągnęli efekt z jednej strony zastraszenia, z drugiej strony zneutralizowania ruchu społecznego "Solidarność". Nie udało się im jednak zabić polskiego genotypu wolności - podkreśla Karol Nawrocki.

Zobacz także: "Niebezpieczne łagodzenie wizerunku". Prof. Bernacki o relacji Michnik-Jaruzelski

Czytaj również:

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej