more_horiz
Wiadomości

Leczenie nowotworów. Polscy onkolodzy rozpoczęli wprowadzanie amerykańskich wytycznych

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 16:33
Polscy onkolodzy rozpoczęli adaptację do naszych warunków amerykańskich wytycznych leczenia nowotworów, przygotowanych przez National Comprehensive Cancer Network (NCCN). Pierwsze wytyczne są już dostępne na stronie NCCN - poinformowali w środę specjaliści Narodowego Instytutu Onkologicznego w Warszawie.
Leczenie nowotworów. Polscy onkolodzy rozpoczęli wprowadzanie amerykańskich wytycznych
Leczenie nowotworów. Polscy onkolodzy rozpoczęli wprowadzanie amerykańskich wytycznych Foto: Shutterstock/

National Comprehensive Cancer Network (NCCN) to organizacja skupiająca wiodące ośrodki leczące nowotwory w Stanach Zjednoczonych. - Opracowanie pierwszych polskich edycji zaleceń NCCN jest owocem współpracy w tym zakresie po podpisaniu wspólnej deklaracji w marcu 2021 r. - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii prof. Jan Walewski.

Dodał, że wytyczne NCCN są oparte na dowodach uzyskanych z badań naukowych i po uzgodnieniach ekspertów różnych specjalności onkologicznych. Projekt ten jest realizowany w ramach założeń Narodowej Strategii Onkologicznej. Natomiast Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji akceptuje metodologię tworzenia tych wytycznych.

Zalecenia NCCN zostały na razie zaadaptowane do polskich warunków przez naszych specjalistów. Prof. Jan Walewski wyraził nadzieję, że w przyszłości również polscy onkolodzy dołączą do grupy ekspertów tworzącej te zalecenia, uznawane za wiodące na świecie. Jednak sama adaptacja wytycznych jest już dużym przedsięwzięciem.

"Amerykańskie wytyczne - lepsze wyniki"

- Jesteśmy jednym z nielicznych krajów adaptujących te wytyczne, są one najlepsze na świecie i wielu onkologów z nich korzysta – przekonywał prof. Piotr Rutkowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i badań klinicznych.

Zdaniem prof. Macieja Krzakowskiego, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii Klinicznej i kierownika Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO, wdrożenie amerykańskich wytycznych może przyczynić się do uzyskiwania lepszych wyników leczenia nowotworów w Polsce. - Rozpoznawanie i leczenie z uwzględnieniem wytycznych opartych na dowodach naukowych jest bardziej skuteczne i bezpieczne dla chorych, co też udowodniono - zaznaczył.

Wyjaśnił, że wytyczne w onkologii wymagające uwzględnienia skomplikowanej diagnostyki i terapii trudno opracować od nowa, we własnym zakresie. Zalecenia NCCN zostały opracowane przez 60 zespołów. Zaznaczył, że w ich tworzeniu nie uczestniczą przedstawiciele firm farmaceutycznych, analizowany jest też ewentualny konflikt interesów opracowujących je specjalistów. Podobnie wymogi obowiązywały w przypadku adaptacji wytycznych NCCN do polskich warunków.

Wieloletni proces

W 2021 r. zaadaptowano zalecenia amerykańskie dotyczące leczenia raka szyjki macicy, potem ośrodkowego układu nerwowego, a obecnie opracowywane są zalecenia dotyczące nowotworów głowy i szyi. Prof. Piotr Rutkowski powiedział PAP, że w 2022 r. planuje się adaptację do polskich warunków kolejnych 9-10 grup nowotworów. Dodał, że w pierwszej kolejności opracowywane są wytyczne najbardziej potrzebne w polskiej onkologii. Na razie polska edycja powstaje w języku angielskim, ale jest już tłumaczona na język polski. - To proces wieloletni, będą uwzględniane kolejne rodzaje chorób nowotworowych - zaznaczył.

Onkolodzy podkreślili podczas spotkania, że mimo pandemii wiele się zmienia w polskiej onkologii. - Narodowa Strategia Onkologiczna to działanie ciągłe, a wytyczne NCCN to tylko jedna ze spraw. W onkologii mimo pandemii poprawiamy dużo – zapewniał prof. Piotr Rutkowski.

Onkolodzy przyznali, że kolejnym wyzwaniem będzie tworzenie tzw. unitów, ośrodków zapewniających kompleksową i skoordynowaną opiekę onkologiczną. Dotąd powstało 11 Breast Cancer Unit, a w 2022 r. mają być tworzone ośrodki specjalizujące się w diagnostyce i leczeniu raka płuca (Lung Cancer Unit).

Czytaj także:

Polskie standardy, a standardy w USA

Prof. Piotr Rutkowski zaznaczył, że nie we wszystkich typach nowotworów trzeba tworzyć takie ośrodki. - Potrzebne są w leczeniu raka jelita grubego, ale nie wymaga ich leczenie czerniaka, groźnego nowotworu skóry. W tej chorobie nasze wytyczne są wystarczające i często je uaktualniamy – zapewniał.

Jego zdaniem w Polsce dobrze wyposażona jest radioterapia, plasuje się wysoko w Europie, nie zawsze tylko jest dobrze wykorzystywana. Prof. Rafał Tarnawski, kierownik Kliniki Radioterapii i Chemioterapii Centrum Onkologii w Gliwicach, zaznaczył, że polskie standardy leczenia guzów mózgu nie odbiegają od tych w USA. - Odbiegamy jedynie uzyskiwanymi wynikami, ale nowotwory te są trudno wyleczalne – dodał.

Prof. Radosław Mądry, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, tłumaczył, że polska onkologia od amerykańskiej różni się tym, co jesteśmy w stanie zrobić w naszym kraju i tym co jest dostępne w USA. Na przykład brakuje niektórych technik diagnostycznych oraz leków, bo u nas nie wszystkie są jeszcze refundowane. 

Zobacz też: Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24

koz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem