Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Wyzwania, trudności, ale i wielkie nadzieje

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać w 2033 roku. Podano już jej prawdopodobną lokalizację. Harmonogram prac wygląda na bardzo napięty, ale przedstawiciele rządu zapewniają, że jest on wykonalny. Jakie będzie trzeba wykonać następne kroki przy realizacji tej kluczowej inwestycji? Wyjaśniamy. 

2021-12-23, 15:27

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Wyzwania, trudności, ale i wielkie nadzieje
Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Kiedy i gdzie zostanie wybudowana?. Foto: Shutterstock/hxdyl

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała, że gmina Choczewo na Pomorzu została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. "Jest to wariant najkorzystniejszy dla środowiska i bezpieczeństwa ludzi" - czytamy w komunikacie.

Spółka zastrzega przy tym jednak, że wybór lokalizacji nie oznacza jeszcze, iż inwestycja zostanie zrealizowana właśnie w tym konkretnym wariancie. Do tego potrzebne jest uzyskanie odpowiednich decyzji i zgód.

- Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii - wskazuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Negocjacje międzynarodowe

Kolejnym krokiem przed zatwierdzeniem tej konkretnej lokalizacji będzie decyzja środowiskowa. Rozpatrywać ją będzie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która pozwoli na konsultacje z udziałem krajów narażonych na oddziaływanie tej kluczowej inwestycji. Chodzi tu przede wszystkim o Niemcy, które same posiadają elektrownie jądrowe, ale w ostatnich latach zaostrzyły swój antyatomowy kurs.

REKLAMA

"W tym kontekście istotna jest walka Polski oraz innych zwolenników energetyki jądrowej na arenie europejskiej o uznanie jej w taksonomii Unii Europejskiej za źródło zrównoważone, zasługujące na finansowanie banków, niezbędne do złożenia modelu finansowego elektrowni" - podkreśla Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznes Alert.

Ekspert przypomina jednocześnie, że bardzo podobna sytuacja miała już miejsce w przypadku chociażby Nord Stream 2. Wówczas za budową gazociągu lobbowali Niemcy, a Polska próbowała zatrzymać to na poziomie konsultacji. Jak wiemy, nic to jednak nie dało, dlatego nasze władze mogą posługiwać się właśnie tym przykładem przy argumentacji słuszności realizacji swojej jądrowej inwestycji.

Ostateczny wybór lokalizacji ma nastąpić w 2022 roku. Potrzebna jest jeszcze ponadto do tego nowelizacja prawa atomowego. To rzecz niezbędna do wyboru inwestorów, realizujących w przyszłości Program Polskiej Energetyki Jądrowej.

Prawdopodobna lokalizacja pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

REKLAMA

Wpływ na klimat, gospodarkę i bezpieczeństwo

Rządowe plany zakładają, że pierwszy blok jądrowy ma zacząć działać w Polsce w 2033 roku. Docelowo ma ich powstać sześć. Aktualnie trwają rozmowy m.in. na temat technologii, która zostanie wykorzystana.

Autorzy Programu Polskiej Energetyki Jądrowej podkreślają, że będzie to kluczowe narzędzie umożliwiające redukcję krajowej emisji CO2, co polepszy sytuację środowiskową, a także pomoże ustabilizować ceny energii związane systemem handlu emisjami. Ma to też znacząco przyczynić się do budowania niezależności energetycznej polski, która bardzo zwiększy nasze ogólne bezpieczeństwo.

"Można też dodać znaczenie z punktu widzenia polityki zagranicznej kraju, bo od tego kto będzie budował i współzarządzał atomem w Polsce będzie zależeć offset polityczny, jak na przykład większe zaangażowanie Amerykanów (Westinghouse) w bezpieczeństwo naszego państwa czy współpraca z Francuzami (EDF) w polityce unijnej, albo transfer technologii jądrowych z Korei Południowej (KHNP). Wybór między nimi ma nastąpić w 2022 roku" - zauważa Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert.

Zobacz także:

Polacy tego chcą

W niedawnym badaniu, przeprowadzonym na zlecenie resortu klimatu i środowiska, 74 proc. Polaków poparło budowę elektrowni atomowej w naszym kraju. 58 proc. respondentów nie ma problemu z tym, by była ona zlokalizowana w pobliżu miejsca ich zamieszkania.

Równolegle do planów rozwoju "dużego" atomu realizowane są projekty wykorzystania w Polsce małych reaktorów modułowych, tzw. SMR-ów. PKN Orlen pierwszy taki reaktor chce uruchomić w 2029 roku.

Zobacz także: Piotr Naimski w "Sygnałach dnia"

jp/PAP/BiznesAlert.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej