more_horiz
Wiadomości

"Polska stale udziela wsparcia i ochrony". Stanisław Żaryn o pomocy migrantom z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 09:59
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że "Polska stale udziela wsparcia i ochrony osobom uciekającym z Białorusi przed represjami". Dodał, że "12 tys. obywateli Białorusi wjechało do Polski na podstawie wizy wydanej ze względów humanitarnych". 
Stanisław Żaryn: 12 tys. obywateli Białorusi wjechało do Polski na podstawie wizy wydanej ze względów humanitarnych
Stanisław Żaryn: 12 tys. obywateli Białorusi wjechało do Polski na podstawie wizy wydanej ze względów humanitarnychFoto: shutterstock/Djordje Kostic

- Od początku kryzysu politycznego na Białorusi Polska nieustannie udziela wsparcia i ochrony osobom uciekającym z tego kraju przed politycznymi prześladowaniami. Od sierpnia 2020 r. do 26 grudnia 2021 roku ponad 23 tys. Białorusinów przyjechało do Polski prosząc o pomoc i ochronę przed represjami w ich kraju - powiedział Stanisław Żaryn.

Program "Poland. Business Harbour"

Podał, że z tej liczby 12 tys. obywateli Białorusi wjechało do Polski na podstawie wizy wydanej ze względów humanitarnych, 3,4 tys. zadeklarowało, że chce w Polsce uzyskać ochronę międzynarodową, zaś 7,6 tys. trafiło do Polski w ramach programu "Poland. Business Harbour".

Rzecznik przypomniał, że ten program to pakiet, ułatwiający specjalistom branży informatycznej, startupom i innym osobom prowadzącym firmy na Białorusi przyjazd do Polski i rozpoczęcie u nas działalności. - Program pomaga w uzyskaniu wsparcia przy relokacji pracowników i ich rodzin, m.in. dzieci kontynuujące naukę w polskich szkołach będą miały prawo do dodatkowych godzin nauki języka polskiego - wskazał.

Dodał, że białoruskie społeczeństwo jest poddawane brutalnym represjom od wybuchu protestów, będących następstwem sfałszowania wyborów prezydenckich w 2020 roku przez reżim Aleksandra Łukaszenki. - Wielu z Białorusinów musi szukać schronienia poza granicami własnego kraju. Dla tysięcy z nich Polska stała się miejscem schronienia przed represjami politycznymi ze strony Łukaszenki - powiedział rzecznik. Zaznaczył, że do Polski niemal codziennie docierają kolejne uciekające przed represjami osoby, ponieważ przez Białorusinów nasz kraj jest traktowany jako atrakcyjny i bezpieczny.

Legalna migracja 

Zapewnił, iż pomoc okazywana zagrożonym przemocą Białorusinom potwierdza, że Polska pozostaje krajem otwartym na legalną migrację oraz udzielanie schronienia osobom znajdującym się w sytuacji realnego zagrożenia. - Z oficjalnych statystyk jednoznacznie wynika, że Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich państw, jeśli chodzi o udzielanie cudzoziemcom zgody na pobyt w Polsce z uwagi na chęć podjęcia pracy. To właśnie Polska, jak podaje Eurostat w 2020 r. rozpatrzyła pozytywnie największą liczbę wniosków złożonych przez obywateli spoza krajów Unii Europejskiej - podkreślił.

Wskazał, że "Polska wydała w 2020 roku ponad 20 proc. wszystkich zgód spośród krajów UE, dopiero na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy i Hiszpania". Zaznaczył również, że Polska przyjmuje cudzoziemców zgodnie z własnymi zasadami i zgodnie z procedurami. - Otwartość, jaką państwo polskie okazuje ubiegającym się o pobyt na jego terytorium cudzoziemcom, oparta jest na zasadach i procedurach określonych w obowiązującym prawie - podkreślił.

- Polska, jak każde inne państwo, musi prowadzić swoją politykę migracyjną zgodnie z zasadami i przepisami. Nie ma i nie może być zgody na nielegalną, masową migrację. Te procesy muszą się odbywać na zasadach określonych przez gospodarza, czyli Polskę - stwierdził  rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Represje Łukaszenki na Białorusi: nękania, tortury, aresztowania i ustawione procesy za sprzeciw wobec reżimu, powszechne łamanie praw człowieka nasiliły się po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia 2020 r. UE państwa członkowskie nie uznały ich wyniku, ponieważ według białoruskich władz wygrał je Aleksander Łukaszenka. Opozycja uznaje je za sfałszowane na niekorzyść kontrkandydatki przywódczyni opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

Czytaj więcej:

Zobacz także: rzecznik SG por. Anna Michalska o działaniach służb białoruskich na granicy

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem