X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

To on przywrócił sędziego Juszczyszyna do orzekania. Grozi mu teraz dyscyplinarka

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 13:45
Były wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, który dopuścił niedawno do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna, został objęty postępowaniem wyjaśniającym przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych - informuje portal wPolityce.pl. Wcześniej Krzysztof Krygielski stracił swoje stanowisko.
Echa decyzji ws. sędziego Pawła Juszczyszyna. Krzysztofowi Krygielskiemu grozi dyscyplinarka
Echa decyzji ws. sędziego Pawła Juszczyszyna. Krzysztofowi Krygielskiemu grozi dyscyplinarkaFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Portal wPolityce.pl dotarł do informacji Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Czytamy w nim, że "Przemysław W. Radzik podjął i prowadzi czynności wyjaśniające w sprawach dotyczących: uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego".

Krzysztof Krygielski - jak podkreśla zastępca rzecznika dyscyplinarnego - miał naruszyć godność urzędu sędziego oraz przekroczyć swoje uprawnienia. "Pomimo obowiązywania uchwały Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 2020 r. sygn. akt II DO 1/20 o zawieszeniu sędziego Pawła J. w czynnościach służbowych wydał zarządzenia o dopuszczeniu tego sędziego do orzekania w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, co naruszało przepis art. 82 § 1 Usp, określający obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym obowiązek stania na straży prawa, a tym samym stanowiąc o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 kk, stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" - podano.

Sędzia Radzik wskazuje ponadto na inną problematyczna sytuację, do którego doszło w kontekście przywrócenia sędziego Juszczyszyna do orzekania. Chodzi o upublicznienie korespondencji z resortu sprawiedliwości ws. odwołania sędziego Krygielskiego z zajmowanego przez niego stanowiska. Tym swym mogło dojść do przestępstwa związanego z przekroczeniem uprawnień.

Zamieszanie w kierownictwie sądu

We wtorek 21 grudnia minister sprawiedliwości odwołał wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztofa Krygielskiego. Miało to związek z podjętą dzień wcześniej decyzją o dopuszczeniu sędziego Pawła Juszczyszyna do ponownego orzekania, mimo że został on prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego 4 lutego 2020 r., w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

Krzysztof Krygielski wykorzystał do wydania tej decyzji lukę, gdy zakończyła się kadencja dotychczasowego prezesa SR Macieja Nawackiego, a w olsztyńskim sądzie nie było jeszcze wiadomo, czy zostanie on powołany na kolejną. Z kolei druga wiceprezes była na urlopie.

Gdy wyjaśniła się sytuacja Macieja Nowackiego, nowo wybrany prezes sądu uchylił niezwłocznie wcześniejsze postanowienie swojego następcy.

Zobacz także:

Sprawa sędziego Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.

W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Zobacz także: europoseł Jacek Saryusz-Wolski w "Sygnałach dnia"

jp/wpolityce.pl/PAP

Czytaj także

Reforma sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro: wprowadzamy rewolucyjne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 21:59
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma sądów powszechnych ma służyć usprawnieniu działania sądów i przybliżeniu ich do ludzi. Resort sprawiedliwości przedstawił w poniedziałek założenia przygotowywanych zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejęli nieruchomości o łącznej wartości 27 mln zł. Jest akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 21:45
Prokuratura Okręgowa w Toruniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu członkom zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej nieruchomości i kredyty. Podejrzani przejęli nieruchomości 95 pokrzywdzonych o łącznej wartości 27 mln zł.
rozwiń zwiń