more_horiz
Wiadomości

Nowe zasady programu Czyste Powietrze. Zobacz, co zmienia się od stycznia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 05:16
Od 1 stycznia zostają wycofane dotacje na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze. Dofinansowanie ich zakupu i montażu jest możliwe tylko do końca grudnia.
Ci, którzy chcą skorzystać z programu Czyste Powietrze, powinni się pospieszyć - od stycznia zmieniają sięzasady
Ci, którzy chcą skorzystać z programu Czyste Powietrze, powinni się pospieszyć - od stycznia zmieniają się zasadyFoto: Pixabay

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski przypomniał, że o tej zmianie informowano już w lipcu. Decyzja wynika przede wszystkim z wytycznych Komisji Europejskiej oraz przepisów samorządowych uchwał antysmogowych, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych.

Paweł Mirowski zaznaczył, że dla wnioskodawców, którzy chcą zamontować inne źródła ciepła, nie zmieniają się warunki programu Czyste Powietrze - dalej są finansowane niskoemisyjne i wysokosprawne źródła ciepła. Chodzi między innymi o pompy ciepła. Z dofinansowania na to urządzenie korzysta około 17 procent beneficjentów programu. O dotacje na kotły na biomasę ubiega się z kolei około 20 procent wnioskodawców. Paweł Mirowski dodał, że najpopularniejsze są kotły gazowe. Z dotacji na te urządzenia korzysta około 45 procent beneficjentów.

Pieniądze na modernizację domu

Wiceprezes Narodowego Funduszu zachęca, żeby - oprócz wymiany źródła ciepła - przeprowadzić termomodernizację domu. Przypomina, że elementy tej inwestycji są również dofinansowywane w ramach Czystego Powietrza, na przykład docieplenie ścian i stropodachu oraz wymiana stolarki drzwiowej i okiennej.

W programie można tez uzyskać do 5 tysięcy złotych na mikroinstalację fotowoltaiczną.

Będą kolejne zmiany

W przyszłym roku planowana jest kolejna zmiana w programie Czyste Powietrze - będzie on bardziej dostępny dla osób o najniższych dochodach. Progi dochodowe, uprawniające do uzyskania podwyższonego poziomu dofinansowania wyniosą 900 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 1260 złotych w gospodarstwie jednoosobowym.

Te osoby będą mogły otrzymać nawet do 90 procent wsparcia na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie 69 tysięcy złotych.

"Czyste Powietrze" to największy polski program antysmogowy, który funkcjonuje od 2018 roku.

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem