more_horiz
Wiadomości

"Bóg przychodzi do nas w ludziach, którym trzeba pomóc". Abp Wojciech Polak o święcie Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:44
Prymas Polski abp Wojciech Polak mówił w czwartek w homilii, że "Bóg przychodzi w pokorze w napotkanych osobach, którym musimy pomóc". - W ludziach słabych i cierpiących, w skrzywdzonych i odrzuconych, w przybyszu i wędrowcy, w uchodźcy i bezdomnym - wskazał.
Abp Wojciech Polak: pokora jest drogą, która zaprowadzi wiernych do Boga.
Abp Wojciech Polak: pokora jest drogą, która zaprowadzi wiernych do Boga.Foto: PAP/Paweł Jaskółka

Podczas odprawionej w katedrze w Gnieźnie mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego prymas podkreślił, przywołując ewangeliczny pokłon Mędrców ze Wschodu przed Jezusem Chrystusem, że "aby oddać pokłon Bogu trzeba podnieść swe oczy". - Trzeba ruszyć w drogę, pamiętając, że towarzyszyć jej będą różne doświadczenia i trudności - powiedział.

- Trzeba dostrzec, że Bóg przychodzi w pokorze, tak jak wtedy w Betlejem i dziś ukryty w tych prostych sytuacjach: w napotkanych osobach, którym muszę pomóc, w ludziach słabych i cierpiących, w skrzywdzonych i odrzuconych przez drugich, w przybyszu i wędrowcy, w uchodźcy i bezdomnym. Można Go spotkać w naszej trudnej codzienności. Można Go doświadczyć w prostych gestach pomocy i solidarności - mówił prymas.

"Pokora jest drogą"

Wyjaśnił, że pokora jest drogą, która zaprowadzi wiernych do Boga. - Mędrcy ze Wschodu byli ludźmi wielkiej pokory. I właśnie dlatego udało im się znaleźć Jezusa i rozpoznać go - powiedział.

Metropolita gnieźnieński zwrócił uwagę, że nazywani Trzema Królami uczeni byli bogatymi magami. Przyznał, że w Ewangelii nie określono ich mianem królów oraz nie podano ich dokładnej liczby czy imion, a zamiast tego zostali nazwani Mędrcami ze Wschodu, co wskazuje, że przyszli z dalekiego kraju.

- W Betlejem są więc ubodzy i bogaci, razem. Wszystko się łączy. Jezus jest w centrum. Bóg jest w człowieku, a człowiek w Bogu. Bo gdzie Pan jest na pierwszym miejscu i jest uwielbiany, gdzie ostatni zajmują miejsce najbliższe Niego, gdzie pasterze i magowie są razem w braterstwie silniejszym niż wszystkie ludzkie klasyfikacje, tam jest Bóg. Ludzie z bliska i z daleka razem, a On w centrum - mówił prymas.

"Powróćcie do Betlejem"

Przytaczając słowa papieża Franciszka, zwrócił się do wiernych by "powrócili do Betlejem". - Do źródeł, do istoty wiary, do pierwszej miłości, do adoracji i miłosierdzia. Powróćcie do źródeł. To jest istotą wiary - zaznaczył.

- Istotą naszej wiary jest Jezus Chrystus. Istotą naszej wiary jest Bóg w człowieku i człowiek w Bogu, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek. (…) Istotą naszej wiary jest ten, który w sobie zburzył rozdzielający ludzkość mur i złączył, jak zwiastował apostoł Paweł, dwie części ludzkości. Nie ma już Żyda i Greka, poganina, niewolnika czy człowieka wolnego. Wszyscy, jedno w Jezusie Chrystusie - powiedział.

Podkreślił, że Jezus Chrystus "przyszedł bowiem nie tylko do ludu Izraela, którego reprezentowali betlejemscy pasterze, ale do całej ludzkości, którą reprezentują Mędrcy ze Wschodu".

Czytaj także:

"Trzeba szukać"

Cytując papieża Franciszka powiedział, że Mędrcy ze Wschodu "są przedstawicielami tych wszystkich, którzy w ciągu wieków szukali Boga i wyruszyli, żeby Go znaleźć".

- Trzeba bowiem do Boga wytrwale dążyć. Trzeba go szukać jak Mędrcy ze Wschodu. Trzeba wyjść by Go spotkać. Przełamać lęk, opór, strach, wątpliwość, podjąć trud drogi. Ale ważniejsze jest by otworzyć umysł i serce dla tajemnicy, która jest przed nami, która nas ogarnia, i której trzeba zawierzyć - mówił prymas.

Rozważał, co pomaga, a co przeszkadza w odnalezieniu przez ludzi wiary. - Z pewnością nie pomaga strach i lęk. Nie pomaga zwątpienie. Nie pomagają też skandale i to wszystko co sprawia, że światło traci blask, że nie prowadzi do Betlejem, że nasze świadectwo jest tak słabe, tak wyblakłe, że nie przekonuje, nie pociąga innych - mówił.

Zbytna pewność siebie

Wskazał, że zasadniczą przeszkodą, pokazaną w Ewangelii w postawie Heroda i jego otoczenia, jest zbytnia pewność siebie i bezkrytyczność wobec siebie. - Nie dowierzamy więc Bogu bardziej niż sobie. Mówimy, że przecież On za nas niczego nam nie załatwi. W gruncie rzeczy jest to nam po prostu obojętne. Staje się nam obojętne. Żyjemy tak jak by Go nie było. Praktycznie tak żyjemy - mówił abp Wojciech Polak.

Przywołując - po raz kolejny - słowa papieża, zaapelował do wiernych by odrzucili "bożka pieniędzy, bożka konsumpcji, bożka przyjemności, bożka sukcesu".

ZOBACZ TAKŻE: Orszak Trzech Króli w Warszawie


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem