Komisja Sejmowa zdecydowała. Artur Pollok ambasadorem RP przy ONZ w Rzymie

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie rozpatrzyła kandydaturę Artura Polloka na stanowisko ambasadora, Stałego Przedstawiciela RP przy organizacjach Narodów Zjednoczonych w Rzymie. Dotychczas sprawował on funkcję w randze charge d'affaires ad interim.

2022-01-13, 15:29

Komisja Sejmowa zdecydowała. Artur Pollok ambasadorem RP przy ONZ w Rzymie
Artur Pollok został wybrany na Stałego Przedstawiciela RP przy organizacjach Narodów Zjednoczonych w Rzymie . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ rekomendując kandydaturę Artura Polloka, powiedział, że jest on z wykształcenia ekonomistą, w latach 2005-2015 był wiceprezesem zarządu krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a następnie w latach 2016-2021 pracował w ambasadzie RP w Rzymie, gdzie kierował zespołem Stałego Przedstawiciela RP przy FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) i innych organizacjach Narodów Zjednoczonych zlokalizowanych w Rzymie.

Piotr Wawrzyk wyjaśnił, że z dniem 1 maja 2020 r. minister spraw zagranicznych powierzył Arturowi Pollokowi pełnienie funkcji charge d'affaires ad interim w nowo utworzonym stałym przedstawicielstwie RP przy organizacjach Narodów Zjednoczonych w Rzymie. Wiceszef MSZ podkreślił, że Artur Pollok biegle posługuje się językiem angielskim, włoskim i niemiecki.

 "U

Artur Pollok mówił na posiedzeniu komisji, że nowa placówka zagraniczna w Rzymie, o utworzeniu której szef MSZ zdecydował w maju ubiegłego roku, jest jeszcze w fazie tworzenie. - Według planu polskiego jest już samodzielnym podmiotem, natomiast do zakończenia procedury upodmiotowienia jej w znaczeniu prawa międzynarodowego konieczne jest obsadzenie tej placówki przez pełnomocnego przedstawiciela RP, po obsadzeniu placówka zaistnieje w wymiarze międzynarodowym - wyjaśnił. 

Mówił, że decyzja o utworzeniu nowej placówki wynikała ze strategicznego celu Polski, jakim jest umacnianie pozycji na forum Narodów Zjednoczonych, w tym w wyspecjalizowanych agencjach.

Artur Pollok mówił, że Polska traktuje bezpieczeństwo na świecie nie tylko jako bezpieczeństwo militarne, ale również jako bezpieczeństwo żywnościowe. - W tej chwili głodujących ludzi na świecie mamy 811 mln, co stanowi więcej niż 6 proc. światowej populacji i w ostatnim okresie z uwagi na pandemię i nasilone konflikty na świecie niestety sytuacja pogorszyła się - powiedział.

Wyjaśnił, że FAO koncentruje się na walce z głodem na świecie oraz pomaga w inwestycjach rozwojowych na świecie, by zwiększyć produkcję żywności. Z kolei WFP (Światowy Program Żywnościowy) jest największą organizacją humanitarną na świecie, która dwa lata temu otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla; natomiast IFAD (Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa) ma statut międzynarodowej instytucji finansowej i udziela zwrotnych i bezzwrotnych pożyczek krajom na transformację rolnictwa i obszarów wiejskich.

Artur Pollok powiedział, że głównym zadaniem, które stoi przed nową polską placówką w Rzymie, jest umocnienie Polski na forum agend ONZ oraz pokazanie, że jesteśmy odpowiedzialnym partnerem w zakresie polityki rozwojowej oraz pomocy humanitarnej na świecie. - Polska przestała być na szczęście biorcą pomocy, stała się dawcą pomocy i chcemy aktywnie uczestniczyć w realizacji polityki rozwojowej na świecie oraz wspierać kraje, które rzeczywiście tej pomocy potrzebują - podkreślił. 

"Będzie to mała placówka, ale oddzielna"

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (KO) powiedział, że od tej pory będzie oddzielna ambasada RP przy FAO i innych organizacjach i agendach ONZ akredytowanych w Rzymie. - Będzie to mała placówka, ale oddzielna, jej szef będzie miał wyższą rangę, to będzie mu dawało troszkę większe możliwości działania - powiedział.

- Życzyłbym sobie, żeby oprócz zmiany organizacyjnej szła za tym także zmiana jakościowa, czyli żeby Polska wykazywała większą aktywność na forum tych agend ONZ, szczególnie FAO, które w dzisiejszym świecie, jako organizacja odpowiadająca za bezpieczeństwo żywnościowe, ma bardzo duże znaczenie - powiedział Paweł Kowal.

Dodał, że do tej pory Artur Pollok był Stałym Przedstawicielem, ale nie był ambasadorem, był w strukturze ambasady w Republice Włoskiej. - Od teraz zawsze przy FAO, aż do zmiany, będziemy mieć ambasadę, a zatem ten, kto kieruje tą ambasadą, będzie ambasadorem pełnym, a to oznacza, że pan Pollok oraz jego następcy będą w randze ambasadora - powiedział. 

Czytaj więcej:

Zobacz także: Bogusław Liberadzki w audycji "24 Pytania"

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej