more_horiz
Wiadomości

Niedzielski: wprowadzamy pracę zdalną w administracji publicznej, zachęcamy do niej pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 10:39
Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, w ciągu minionej doby wykryto 30 586 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 375 osób. Szef resortu zdrowia zapowiedział wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej i zaapelował do pracodawców o wdrożenie pracy zdalnej w ich przedsiębiorstwach.
Liczba nowych przypadków koronawirusa przekroczyła 30,5 tys. - podał minister Adam Niedzielski
Liczba nowych przypadków koronawirusa przekroczyła 30,5 tys. - podał minister Adam NiedzielskiFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • Wykryto ponad 30,5 tys. nowych przypadków koronawirusa
  • To więcej niż w szczycie poprzedniej fali
  • Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w administracji publicznej
  • Jest apel o pracę zdalną w prywatnych firmach
  • "Piąta fala już jest i będzie się dynamicznie rozwijać"

- Dzisiejszy wynik to 30 586 nowych zakażeń. To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali, mówię o ostatniej fali jesiennej. Tam maksymalne wyniki dotyczące infekcji były poniżej 30 tys. - wskazał Adam Niedzielski.

Wcześniej w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef resortu Waldemar Kraska podał, że wśród tych zakażeń jest 966 przypadków nowego wariantu omikron.

Niedzielski: dynamika zakażeń ogromna

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował także, że z tygodnia na tydzień podwaja się liczba infekcji.

- Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia - powiedział na konferencji prasowej szef resortu zdrowia.

Dynamicznie rośnie liczba zleceń POZ na badania w kierunku COVID-19. W przyszłym tygodniu liczba zakażeń ma wynieść nawet powyżej 50 tysięcy. - To przyrosty, z jakimi nie mieliśmy do czynienia - mówił Adam Niedzielski.

Praca zdalna w administracji

Jak mówił Adam Niedzielski - sytuacja wymaga podejmowania specjalnych kroków. - Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązku przejścia na prace zdalną w administracji publicznej - przekazał szef MZ.

- W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli, i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy - dodał Niedzielski.

Zaapelował do wszystkich pracodawców w Polsce, do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy o to, "by w miarę możliwości, na ile jest to w poszczególnych branżach możliwe, praca zdalna znowu stała się standardem".

Posłuchaj
00:33 Niedzielski Praca IAR.mp3 Minister zdrowia o pracy zdalnej (IAR)

- W poczucie odpowiedzialności za pracowników, w poczuciu odpowiedzialności za sytuację epidemiczną w środowisku pracy zwracam się z prośbą, apelem, by to bezpieczne środowisko pracy tworzyć - zaznaczył.

Dodatkowe przepisy

Wskazał, że jeśli nie zmniejszy się mobilność, nie zmniejszy się liczby okazji do transmisji wirusa, "to niestety musimy liczyć się nadal z tak bardzo dynamicznym wzrostem liczby zakażeń".

- W piątek przedstawimy pakiet projektów. Zakładają m.in. możliwość testów w każdej aptece i bezpośrednie badania zamiast teleporady w niektórych grupach wiekowych - mówił także szef resortu.

Posłuchaj
00:22 Niedzielski IAR lekarze.mp3 Zmiany w przepisach dot. procedur medycznych (IAR)

Adam Niedzielski zaznaczył, że patrząc na politykę walki z epidemią w innych krajach, widać "odejście od czegoś, co nazywane jest lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynika testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie". - Myślę, że w ogóle lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach - stwierdził. Poinformował, że planowane jest pójście "w kierunku certyfikatów".

Jak wyglądają zakażenia w województwach?

Posłuchaj
00:20 Niedzielski IAR.mp3 Adam Niedzielski: 30 586 nowych zakażeń (IAR)

Nowe zakażenia, o których poinformowało ministerstwo, dotyczą województw: mazowieckiego (5594), śląskiego (4647), małopolskiego (3471), dolnośląskiego (2458), pomorskiego (2341), wielkopolskiego (2195), podkarpackiego (1789), lubelskiego (1362), łódzkiego (1360), zachodniopomorskiego (1091), warmińsko-mazurskiego (1034), kujawsko-pomorskiego (986), opolskiego (623), świętokrzyskiego (585), podlaskiego (518) i z lubuskiego (354). Resort przekazał też, że w informacjach o 178 zakażeniach nie podano adresu. Dane te, uzupełni inspekcja sanitarna.

MZ podało też, że na COVID-19 zmarło 75 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 300 chorych.

Liczba potwierdzonych od początku pandemii przypadków to 4 373 718, zmarło 103 062 chorych z COVID-19.

jmo

Zobacz także

Zobacz także