more_horiz
Wiadomości

Wiesław Ochman obchodzi 85. urodziny. Gliński: zdobywał Pan niestrudzenie wokalny Olimp

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 12:32
Dziś swoje 85. urodziny obchodzi światowej sławy polski śpiewak operowy Wiesław Ochman. Z tej okazji Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego w liście skierowanym do artysty napisał, że "chyli czoła przed jego imponującym dorobkiem, zdobiącym polską kulturę i uświetniającym współczesne karty jej historii".
Piotr Gliński: podziw budzi także działalność filantropijna Wiesława Ochmana
Piotr Gliński: podziw budzi także działalność filantropijna Wiesława OchmanaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Wiesław Ochman urodził się 6 lutego 1937 roku w Warszawie. W trakcie studiów rozpoczął prywatną naukę śpiewu - w Krakowie oraz Bytomiu. W 1960 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera AGH i rozpoczął długoletnią pracę sceniczną. Karierę artystyczną zaczął na scenie Opery Śląskiej - w partii Edgarda w operze "Lucia di Lammermoor" Gaetano Donizettiego. W 1965 roku śpiewał partię Jontka w "Halce" podczas uroczystości otwarcia odbudowanego Teatru Wielkiego w Warszawie. Początek wielkiej, międzynarodowej kariery śpiewaczej zapewnił mu angaż w berlińskiej Staatsoper w latach 1966-1968.

"Zdobywał Pan niestrudzenie wokalny Olimp"

Szef resortu kultury zaznaczył w liście, że Wiesław Ochman jest obdarzony nadzwyczajnej barwy lirycznym tenorem i od samego początku wykonywał koronne operowe partie. "Śpiewając pod batutą największych dyrygentów, zdobywał Pan niestrudzenie wokalny Olimp" - napisał minister Gliński.

Wicepremier zwrócił również uwagę, że artystę charakteryzuje mnogość interdyscyplinarnych dokonań. Pracował bowiem także jako reżyser.

Piotr Gliński zaznaczył, że szczególny podziw budzi także działalność filantropijna Wiesława Ochmana, a także jego zaangażowanie w działania społeczne na rzecz wspierania polskiego dziedzictwa oraz młodych artystów. Poprzez swoją działalność charytatywną, która obejmowała między innymi organizację szeregu aukcji sztuki polskiej w USA, aktywnie wspierał kulturę polską oraz młodych artystów. Dochód z jednej z aukcji został przeznaczony na remont Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także