more_horiz
Wiadomości

"Dostarczenie broni i amunicji". Rzecznik rządu o polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 19:00
Rząd przyjął drugą w ostatnich dniach uchwałę dotyczącą wojskowego wsparcia Ukrainy. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział Polskiemu Radiu, że to rozszerzenie decyzji podjętych w ubiegłym tygodniu.
Pomoc wojskowa dla Ukrainy to m. in. dostawy amunicji i pociski przeciwlotnicze
Pomoc wojskowa dla Ukrainy to m. in. dostawy amunicji i pociski przeciwlotniczeFoto: Shutterstock/rarrarorro

- Pomoc ta dotyczy dostarczenia amunicji i dostarczenia broni w celu obrony granicy ukraińsko-rosyjskiej. To są między innymi pociski przeciwlotnicze, inne tego typu urządzenia oraz inne dostawy uzbrojenia - poinformował rzecznik rządu.

Pomoc dla Ukrainy

Załącznik do uchwały Rady Ministrów określający szczegóły pomocy wojskowej ma charakter niejawny. Polski rząd zapewnia, że nieodpłatne przekazanie sprzętu wschodniemu sąsiadowi nie spowoduje obniżenia gotowości bojowej polskich jednostek wojskowych. Przygotowaniem do wojskowego transportu na Ukrainę zajmie się Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Polska deklaruje też gotowość do przekazywania Ukrainie pomocy niemilitarnej. Jak dodał Piotr Müller, Warszawa jest w tej sprawie w stałym kontakcie z władzami w Kijowie.

W ubiegłym tygodniu z Polski do ukraińskiej stolicy dotarło blisko 40 tirów z pomocą humanitarną. Jak informowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, w ramach transportu przekazano sprzęt kwaterunkowy, wyposażenie medyczne i środki ochronne dla około 10 tysięcy osób.

Posłuchaj
00:16 11546583_1.mp3 Rzecznik rządu: Pomoc wojskowa dla Ukrainy to m.in. dostawy amunicji i pociski przeciwlotnicze (IAR)

Czytaj również:

dz

Zobacz także

Zobacz także