Ordo Iuris krytycznie o programie warszawskiego ratusza. Zarzuca "liczne uchybienia"
"Ordo Iuris przekazał wojewodzie mazowieckiemu opinię dotyczącą warszawskiego programu »Równe Miejsce«" - czytamy na stronie instytutu. Według Ordo Iuris, program, który "ma propagować m.in. ochronę praw człowieka i rozwój demokracji (...) promuje postulaty odnoszące się do ideologii gender oraz prowadzi do naruszenia konstytucyjnego prawa do ochrony życia prywatnego, a także ogranicza wolność sumienia i wolność wypowiedzi".
2022-02-17, 11:30
7 grudnia 2021 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie dotyczące "prowadzenia sieci współpracy Równe Miejsce dla miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji", które zakładało przeprowadzenie konkursu ofert na realizację "zadania publicznego w zakresie upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji".
Według Ordo Iuris, realizacja założeń programu mogłaby wiązać się z "naruszeniem zasady niedyskryminacji i równego traktowania, a nawet być przejawem mobbingu". Instytut ocenia, że cele, jakie Równe Miejsce ma spełnić, wykraczają poza obszar działania jednostek samorządu terytorialnego. Dodaje, że wydając zarządzenie dot. programu ma "uchybienia natury formalnej".
Instytut poinformował, że wojewoda mazowiecki otrzymał opinię dotyczącą Równego Miejsca. Wojewoda może stwierdzić nieważność zarządzenia prezydenta m. st. Warszawy.
"Niedookreślone sformułowania" dot. dyskryminacji
"Deklarowanym celem zadania jest »upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich«, a także »wspomaganie rozwoju demokracji«. Jak podkreślono w ogłoszeniu u konkursie, program jest adresowany do »osób prowadzących warszawskie podmioty świadczące usługi oraz usługobiorców_usługobiorczyń«. Wśród tych osób ma on skutkować »zwiększeniem świadomości oraz podniesieniem poziomu wiedzy na temat zjawiska dyskryminacji i jej przeciwdziałania«. W szczególny sposób kładzie się nacisk na walkę z dyskryminacją ze względu na m.in. »tożsamość i ekspresję płciową« oraz »orientację seksualną«" - czytamy na stronie Ordo Iuris. Instytut komentuje, że w polskim porządku prawnym nie ma pojęcia "tożsamości i ekspresji płciowej". Wskazuje, że nie ma o tym mowy w Konstytucji RP, Kodeksie pracy oraz ustawie z 3 grudnia 2010 r. zakładającej wdrożenie części unijnych przepisów w zakresie równego traktowania.
REKLAMA
Ordo Iuris stwierdza też, że w zarządzeniu podpisanym przez Rafała Trzaskowskiego nie tłumaczy się konkretnie, w jaki sposób problem "nierównego traktowania lub dyskryminacji w dostępie do dóbr i usług na terenie Warszawy" miały się przejawiać.
W opublikowanej opinii stwierdza się, że "usługodawcy, którzy dołączyliby do programu »Równe Miejsce« mają być zobowiązani do przyjęcia tzw. Kodeksu równego traktowania w usługach". Zakłada on wyciągnięcie konsekwencji wobec pracowników, którzy wykazują dyskryminujące zachowania i postawy "lub w jakikolwiek inny sposób przyczyniają się do nierównego traktowania klientek i klientów". Instytut twierdzi, że w zarządzeniu pojawiają się sformułowania "niedookreślone, ogólne, podlegające dowolnej ocenie".
Członek zarządu Ordo Iuris: władze Warszawy zwodzą opinię publiczną za pomocą słów-wytrychów
"Z analizy treści zadania publicznego wynika, że jego realizacja ma na celu de facto promocję ideologii gender, której jednym z głównych złożeń jest odejście od określania płci człowieka w oparciu o aspekty biologiczne, a przy tym zanegowanie naturalnego modelu rodziny oraz małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Nie chodzi zatem o przeciwdziałanie dyskryminacji, ile o kolejny element, prowadzonej przez władze Warszawy, nachalnej kampanii promującej określoną ideologię, co z pewnością nie mieści się w sferze zadań publicznych wymienionych w art. 4 ust. 1 u.d.p.p.w. Za niedopuszczalne uznać należy zatem dotowanie tego rodzaju przedsięwzięć przez jednostkę samorządu terytorialnego, w oparciu o przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie" - czytamy na stronie Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Organizacja wyraża podejrzenie, że sposób, w jaki przeprowadzony zostaje konkurs sugeruje, że "zadanie zostało utworzone z intencją powierzenia jego wykonania konkretnej organizacji". Wskazane zostaje Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, "jedyny oferent", którego cele działalności i sposób ich realizowania pokrywa się z założeniami "Równego Miejsca".
"Przy wydaniu zarządzenia doszło także do wielu uchybień natury formalnej, które uzasadniają wydanie przez wojewodę rozstrzygnięcia nadzorczego, stwierdzającego nieważność zarządzenia" - zaznaczono. - Władze Warszawy, zwodząc opinię publiczną za pomocą słów-wytrychów takich jak tolerancja i równość, wykraczają poza swoje kompetencje i finansują z publicznych środków nachalną, ideologiczną kampanię. Może ona de facto zachęcać do naruszania podstawowych praw i wolności obywatelskich oraz pracowniczych - komentuje cytowany przez instytut członek jego zarządu, adw. Rafał Dorosiński.
REKLAMA
- Udana interwencja Ordo Iuris. Kurator wnioskująca o odebranie 9 dzieci odsunięta od spraw rodzinnych
ms
REKLAMA