Specustawa ws. uchodźców skierowana do komisji. "W krótkim czasie powstał projekt dobry i potrzebny"
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Umożliwia on obywatelom tego kraju podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji oraz opieki zdrowotnej. Projekt został skierowany do dalszych prac parlamentarnych. Zajmie się nim komisja administracji i spraw wewnętrznych. Opozycja zapowiedziała zgłoszenie poprawek.
2022-03-08, 16:50
Mówił o tym, uzasadniając projekt wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik. Zwracał uwagę na legalizację pobytu uchodźców ukraińskich w Polsce. Jak powiedział, ustawa daje możliwość nadania uchodźcom numeru PESEL, co da możliwość przyznania stosownych świadczeń oraz załatwiania spraw urzędowych drogą elektroniczną. - Te osoby będą mogły wyrobić sobie profil zaufany, będą mogły korzystać z aplikacji M-Obywatel - mówił.
Wiceminister Wąsik dodał, że obok legalizacji pobytu uchodźców ukraińskich w Polsce, ustawa zapewnia też finansowanie tego pobytu. Przyznał przy tym, że jest to ogromny wysiłek państwa, samorządów i osób fizycznych.
Proponowana ustawa przewiduje też stworzenie w budżecie państwa nowej rezerwy celowej na pomoc obywatelom Ukrainy. Premier będzie mógł także zablokować planowane wydatki z całego budżetu państwa w celu wykonania zadań z tego zakresu.
REKLAMA
Pomoc dla uchodźców, wsparcie dla instytucji i wolontariuszy
Omawiany projekt ustawy przewiduje też świadczenie dla podmiotów, w szczególności osób fizycznych, które zapewnią uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie. Będzie to 40 złotych dziennie wypłacane przez maksymalnie 60 dni. Pomoc finansowa będzie przysługiwała też uchodźcom z Ukrainy. Zgodnie z propozycją dostana oni jednorazowo 300 zł na osobę.
Podczas debaty poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta mówił, że "w krótkim czasie powstała ustawa dobra, konieczna i bardzo potrzebna". Podkreślał, że w projekcie jest "przede wszystkim pomoc dla ludzi dotkniętych wojną, ale też wspieranie osób, które już im pomagają, jest wspieranie instytucji, które się w to angażują, i samorządów".
Opozycja zgłasza poprawki
Podczas debaty wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem ustawy. Ich przedstawiciele zapowiedzieli też wniesienie do niego poprawek.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Protas proponował między innymi, by plan finansowy i sprawozdanie Funduszu Solidarnościowego przy Banku Gospodarstwa Krajowego były opiniowane przez połączone komisje finansów i samorządu terytorialnego. Poseł mówił też o innych poprawkach, np. by podobnie jak lekarzy i pielęgniarki potraktować nauczycieli ukraińskich.
REKLAMA
Posłuchaj
Sejm rozpoczął pracę nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:53
Dodaj do playlisty
Drugie czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy ma się odbyć w środę.
Ustawa o wyrobach medycznych
Ponadto Sejm obraduje także nad projektem o ustawy o wyrobach medycznych (np. kołnierzy ortopedycznych, wózków inwalidzkich, opatrunków), który wprowadza obowiązek przekazywania m.in. deklaracji zgodności, instrukcji używania oraz oznaczeń i materiałów promocyjnych wyrobów medycznych wprowadzanych do obrotu albo przekazanych do oceny działania lub stosowanych na terytorium Polski. Dotyczy to np. wytwórców, autoryzowanych przedstawicieli, podmioty zestawiające wyroby medyczne czy sterylizujące systemy bądź zestawy zabiegowe.
Nowela ustawy o emeryturach pomostowych
Posłowie przeprowadzili też drugie czytanie projektu noweli ustawy o emeryturach pomostowych, który zakłada możliwość zawnioskowania o taką emeryturę jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Emerytura pomostowa to świadczenie okresowe, które przysługuje do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jest ono skierowane do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.
Sejm kontynuuje prace nad projektem nowelizacji prawa wodnego, dotyczącą zarządzania przez wojewodów inwestycjami mającymi za zadanie przeciwdziałać suszy.
REKLAMA
Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego i Kodeksie karnym
Pierwsze czytanie ma mieć projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, który wprowadza zmiany w przepisach dotyczących spraw rozpoznawanych w trybie konwencji haskiej - chodzi o kwestie związane z uprowadzeniem dziecka za granicę. Zakłada on, że gdy wnoszona będzie skarga kasacyjna, możliwe będzie wstrzymanie z urzędu wykonania prawomocnego postanowienia sądu nakazującego powrót dziecka do państwa stałego pobytu.
Sejm przeprowadzić ma również pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za najcięższe przestępstwa - maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności ma w myśl projektu wzrosnąć z 25 do 30 lat, okres karalności zabójstwa ma zaś wzrosnąć z 30 do 40 lat. Nowym typem przestępstwa będzie także przyjęcie zlecenia i przygotowanie się do zabójstwa. Ponadto projekt przewiduje zaostrzenie kart za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej (w tym gwałty), zwłaszcza wobec małoletnich, wprowadza także m.in. przepadek pojazdu, którym kierował popełniający przestępstwo drogowe w stanie nietrzeźwości lub odurzenia.
Czytaj także:
- "Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego to świętość". Blinken na Litwie zapewnia o wsparciu USA
- USA wysyłają do Europy kolejnych żołnierzy. Amerykańskie siły to już prawie 100 tys. wojskowych
- Koniec narady w BBN. Prezydent spotkał się z premierem i ministrami
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
REKLAMA
pg
REKLAMA