more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: zbrodnie, których Rosjanie dokonali w Buczy, trzeba nazwać ludobójstwem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 19:52
W mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki napisał, że "zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się na blisko 300 mieszkańcach Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć".  Premier wzywa także do jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej "w sprawie zbrodni rosyjskich i w sprawie skutecznych sankcji".
Mateusz Morawiecki: UE musi skonfiskować majątek Rosji i rosyjskich oligarchów w bankach zachodniej Europy
Mateusz Morawiecki: UE musi skonfiskować majątek Rosji i rosyjskich oligarchów w bankach zachodniej EuropyFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Dlatego szef polskiego rządu domaga się jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej w sprawie zbrodni rosyjskich i nałożenia skutecznych sankcji.

"Wszyscy sprawcy tych zbrodni - zarówno pośredni, jak i bezpośredni - muszą zostać surowo ukarani przez międzynarodowe trybunały. Masakra w Buczy to więcej niż sygnał alarmowy dla Europy i całego świata. To rozdzierający krzyk o sprawiedliwość, o wolność, o prawo do życia. O podstawowe i uniwersalne wartości" - zaznaczył premier.

 "Europejskie pieniądze muszą przestać płynąć na Kreml"

Mateusz Morawiecki dodał, że Unia Europejska musi skonfiskować majątek Rosji i rosyjskich oligarchów w bankach zachodniej Europy, a także jak najszybciej zerwać wszystkie handlowe stosunki z Rosją. "Europejskie pieniądze muszą przestać płynąć na Kreml. Bandycki i coraz bardziej totalitarny reżim Putina zasługuje tylko na jedno - na takie sankcje, które wreszcie zaczną działać" - podkreślił premier.

We wpisie czytamy także, że Ukraina musi dostać więcej broni, żeby mogła bronić dzieci i kobiet z Buczy, Mariupola i setek innych miejsc. Według premiera Mateusza Morawieckiego to nasz polityczny i moralny obowiązek. "Dość lawirowania i fałszywych gestów. Dość!" - zaapelował.


Czytaj więcej:

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

nj 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem