Jak pomagać w trudnym czasie? Psychiatra: tylko zdrowe osoby mogą być efektywne
- Pomagając innym nie możemy zapomnieć o sobie, bo tylko zdrowy pomagający może być efektywny - powiedziała psychoterapeuta i psychiatra, kierownik Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego doktor Anna Depukat.
2022-04-09, 04:50
W gotowości do niesienia pomocy od pierwszych dni wojny postawiła się znaczna część naszego społeczeństwa, co - jak zaznaczyła specjalista - jest niezwykle cenne. Ale ruszyliśmy do działania bez wyposażenia, co przynosi konsekwencje.
- Nie myśleliśmy o tym - a to jest bardzo ważne i wymaga podkreślenia - że słuchanie historii związanych z tragicznymi i bardzo traumatycznymi wydarzeniami związanymi z wojną na Ukrainie, to jest doświadczanie tej traumy - wskazała. Dlatego bardzo ważne jest, żeby osoby pomagające uchodźcom umiały zatroszczyć się o siebie. Jak zauważa doktor Anna Depukat pierwszym krokiem do utrzymania psychicznej równowagi jest zadbanie o wolny czas, odpoczynek przy ulubionych aktywnościach i rozmowy z bliskimi.
Psychoterapeuta wskazała, że każdy powinien znaleźć swój sposób na regenerację sił. - Czy ja mam przyjaciół, z którymi mogę pogadać i to będzie taki mój sposób, czy ja mam działania, które sprawiały mi przyjemność, dobry film ale o innej tematyce i kakao pod kocem. A może spacer do lasu ze swoimi zwierzakami. To są takie elementy, których nie możemy zaniedbywać - podkreśliła. Zwróciła także uwagę, że postawa negująca codzienne przyjemności "bo jest wojna i nie ma to zgody" jest nie na miejscu. One są niezbędne dla zachowania równowagi.
Alarmujące zachowania
Psychoterapeuta dodała, że kolejnym ważnym sposobem na odreagowanie są spotkania z osobami, które mają podobne doświadczenia. - Wyjść gdzieś wspólnie, przegadać, zrobić coś co od lat jest znane w grupach, które pracują z traumą - u strażaków, policjantów, osób wystawionych codziennie na obcowanie z krzywdą, jak ratownicy medyczni. My jesteśmy teraz wszyscy jak te osoby, które dotychczas piastowały zawody pomocowe. I żeby móc działać skutecznie my musimy zobaczyć czy mamy taką naszą grupę wsparcia - powiedziała.
REKLAMA
Są też sytuacje, w których wolontariusze, czy inne osoby pomagające uchodźcom powinny skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Wśród objawów, które powinny zaniepokoić psychiatra wymieniała między innymi problemy ze snem, brak apetytu, czy drażliwość. - Z drobiazgów wybucham złością albo płaczę, pozornie błahe historie wyprowadzają mnie z równowagi. To co jest dla nas bardzo ważne - jeżeli mam poczucie braku sensu w rzeczach, które robię, to powinno nas bardzo zaalarmować - wskazała Anna Depukat.
Pomoc psychologiczną można uzyskać między innymi w punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych centrów zdrowia psychicznego czy w ośrodkach interwencji kryzysowej.
- Fazy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak zapobiec wypaleniu?
- "Mam nadzieję, że poczujecie się jak u siebie w domu". Pierwsza dama odwiedziła uchodźców
ng
REKLAMA
REKLAMA