more_horiz
Wiadomości

Zakończyło się spotkanie premierów Polski i Czech. Wśród tematów sankcje wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 13:25
W piątkowe południe w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą. Politycy mieli rozmawiać o stosunkach bilateralnych Polski i Czech, aktualnej sytuacji na Ukrainie i możliwości jej wsparcia, a także o dodatkowych sankcjach wobec Rosji.
Pobyt w Warszawie będzie dla Petra Fiali pierwszą oficjalną wizytą w Polsce
Pobyt w Warszawie będzie dla Petra Fiali pierwszą oficjalną wizytą w PolsceFoto: PAP/Leszek Szymański

Głównym tematem spotkania - według KPRM - miało być bezpieczeństwo i obrona w ramach UE i NATO oraz aktualna sytuacja na Ukrainie. W tym kontekście szefowie rządów mieli omówić możliwości dalszego wsparcia dla walczącej Ukrainy, w tym dostarczenia dodatkowego uzbrojenia, pomocy dla uchodźców oraz sankcji wobec Rosji.

- Głównymi tematami rozmowy będą kwestie związane z bezpieczeństwem. Premierzy omówią m.in. sposób wsparcia Ukrainy przez dostarczanie dodatkowego uzbrojenia, które może pomóc przed zbliżającą się największą bitwą pancerną po II wojnie światowej. Drugim tematem będą kwestie związane z dodatkowymi sankcjami oraz możliwościami, które można podjąć wspólnie na poziomie UE, w szczególności w zakresie powstania specjalnego funduszu, który mógłby pomagać tym państwom, które najszerzej zaoferowały swoją pomoc dla osób uciekających przed wojną - zapowiadał rzecznik rządu Piotr Müller.

Podczas spotkania poruszone miały zostać również kwestie z zakresu relacji dwustronnych oraz współpracy gospodarczej.

W związku ze zbliżającym się przewodnictwem Czech w Radzie UE rozmowy mogą dotyczyć również agendy Unii Europejskiej. Pobyt w Warszawie będzie dla Petra Fiali pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. W połowie marca premier Czech był w naszym kraju przy okazji wizyty w Kijowie przywódców Polski, Czech i Słowenii. Na początku lutego Mateusz Morawiecki i Petr Fiala spotkali się w czeskiej stolicy. Natomiast przedwczoraj w Pradze doszło do rozmowy czeskiego premiera z prezydentem Andrzejem Dudą.

Czytaj także:

Spotkania na rzecz zatrzymania Rosji

KPRM, zapowiadając spotkanie, zwróciła uwagę, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska podkreśla konieczność nakładania na Rosję zdecydowanych i dotkliwych sankcji, w tym rezygnacji z importu rosyjskich surowców przez całą Unię Europejską, w celu zatrzymania machiny wojennej Władimira Putina.

"Premier Mateusz Morawiecki regularnie spotyka się z politykami z całego świata i apeluje o wsparcie naszych wschodnich sąsiadów. Tylko wspólne działania mogą powstrzymać dalszą agresję Rosji" - czytamy w komunikacie KPRM.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

st

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zobacz także

Zobacz także