more_horiz
Wiadomości

Kolejne drony kamikadze dla polskiej armii. Umowa na dostarczenie broni podpisana

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 18:55
Jeszcze w tym roku Wojsko Polskie otrzyma kolejne zestawy amunicji krążącej Warmate - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
MON: wojsko podpisało umowę na dostarczenie polskich dronów
MON: wojsko podpisało umowę na dostarczenie polskich dronówFoto: materiały prasowe/wbgroup.pl

Dziś podpisano umowę na dostarczenie tego systemu uzbrojenia za 50 milionów złotych brutto. Uzbrojenie przeznaczane do zwalczania broni pancernej produkuje polska spółka WB Electronics. Drony, będące równocześnie latającym pociskiem pancernym, mogą pozostać w powietrzu przez 70 minut. Dotychczas polska armia zakupiła 100 zestawów Warmate. 

W 2017 roku drony Warmate zakupiła ukraińska armia. W tym samym roku ich pierwsza partia trafiła na wyposażenie polskich wojsk.

Amerykański sprzęt w Polsce

Dwa tygodnie temu Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu w USA zapowiedział, że w najbliższym czasie Polska złoży zapytania ofertowe w sprawie nowych zakupów. - W tej chwili nie będę mówił o skali tych zamówień, ale będzie ona znacząco większa niż zamówienia złożone uprzednio - dodał. Minister obrony mówił, że Polska potrzebuje więcej baterii Patriot, rakiet HIMARS, samolotów bojowych i śmigłowców uderzeniowych. - Rozmawialiśmy także o rakietach JASM i Javelin a więc całej gamie produktów tych trzech firm - powiedział szef resortu obrony.

Mariusz Błaszczak dodał, że wojsko polskie powinno być interoperacyjne z wojskiem amerykańskim co oznacza, że dysponuje i będzie dysponować bronią tożsamą z bronią jaką dysponują wojska Stanów Zjednoczonych. Wcześniej Polska podpisała umowę na zakup amerykańskich czołgów Abrams. Kontrakt na zakup 250 najnowocześniejszych maszyn opiewa na ok. 4,75 mld dolarów. 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także