more_horiz
Wiadomości

Amerykańscy żołnierze będą szkolić terytorialsów. Nauczą ich obsługi pocisków Javelin

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 19:24
Żołnierze Gwardii Narodowej amerykańskiego stanu Illinois przeszkolą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Jak poinformowało Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Amerykanie poprowadzą też kursy dla strzelców wyborowych.
Gwardia Narodowa stanu Illinois przeszkoli WOT w obsłudze Javelinów
Gwardia Narodowa stanu Illinois przeszkoli WOT w obsłudze JavelinówFoto: Shutterstock/Bumble Dee

Gwardziści z Illinois mają przybyć do Polski w najbliższych tygodniach. "W kilkunastu edycjach kursów dla operatorów ppk Javelin, medyków pola walki oraz snajperów udział weźmie łącznie ponad 800 terytorialsów z różnych brygad obrony terytorialnej z całego kraju - zapowiedziało CSWOT.

Szkolenia z obsługi javelinów

Pierwsze szkolenia rozpoczną się w maju i potrwają do sierpnia. W tym czasie instruktorzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois przeprowadzą kilkanaście kilkudniowych szkoleń z zakresu obsługi i taktyki wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy na polu walki (COMBAT MEDIC) oraz szkolenia snajperskiego. Kursy będą się odbywać w obiektach CSWOT w Toruniu i w innych regionach Polski. W każdym z kilkunastu szkoleń ma uczestniczyć kilkudziesięciu ochotników WOT z różnych brygad OT.

W 2020 r. MON kupiło dla WOT 60 przenośnych wyrzutni i 180 pocisków Javelin, które zostały dostarczone w ubiegłym roku. To jeden z typów broni, którą USA wsparły w ostatnich miesiącach Ukrainę. Jak zaznaczyło centrum Szkolenia WOT, "Gwardia Narodowa stanu Illinois jest kluczowym partnerem dla Wojsk Obrony Terytorialnej". Z rezerwistami wojsk lądowych z Illinois od blisko 30 lat współpracują także polskie wojska operacyjne. Polacy i Amerykanie razem szkolili się przed misjami i służyli w Iraku oraz Afganistanie; gwardziści z Illinois wspierali też specjalistów z polskiego wojska, którzy pomagali służbom cywilnym w zabezpieczeniu przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi piłkarskich mistrzostw Euro 2012.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także