more_horiz
Wiadomości

Brytyjskie czołgi pozostaną w Polsce po ćwiczeniach Defender Europe 2022? Wiceminister Heappey tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 08:20
- W Polsce odbędą się ćwiczenia NATO z udziałem brytyjskiej grupy bojowej z eskadrą czołgów. Nasza propozycja zakłada pozostawienie części tej grupy w Polsce - poinformował wiceminister ds. sił zbrojnych Wielkiej Brytanii James Heappey w rozmowie z "Gazetę Polską Codziennie".
Polski czołg T-72M1 w trakcie ćwiczeń wojskowych
Polski czołg T-72M1 w trakcie ćwiczeń wojskowychFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Wiceminister Heappey, pytany o to, jak postrzegane w Wielkiej Brytanii jest udzielanie przez Polskę pomocy humanitarnej, przyjmowanie uchodźców oraz bycie kluczowym państwem w procesie dostarczania pomocy wojskowej na Ukrainę, odparł, że "bohatersko". Według niego "dziś w Londynie można usłyszeć tylko pochwały na temat Polski i polskiego rządu".

- Wspomagacie Ukrainę olbrzymią ilością uzbrojenia i dzięki wam ogromna międzynarodowa operacja pomocy Ukrainie jest możliwa. Rozumiemy, że to dla Polski wiąże się z ryzykiem, dlatego tym bardziej postawa polskich władz i polskiego społeczeństwa budzi nasz podziw, a Zjednoczone Królestwo jest dumne i wdzięczne, że ma w Polsce wspaniałego przyjaciela i sojusznika - oświadczył wiceminister ds. sił zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Sprawa czołgów

Po uwadze, że Polska potwierdziła przekazanie swoich własnych czołgów T-72 na Ukrainę, a Wielka Brytania zaproponowała mechanizm, w którym brytyjskie czołgi Challenger 2 mogą zostać przekazane Polsce, minister został zapytany, jak będzie wyglądał ten proces.

Czytaj także:

- W Polsce niebawem będą miały miejsce duże ćwiczenia NATO Defender 22. W tych ćwiczeniach ma wziąć udział brytyjska grupa bojowa, w której skład wchodzą eskadry czołgów. Nasza propozycja zakłada pozostawienie części tej grupy bojowej w Polsce - wyjaśnił. Według niego "te czołgi będą w pełni wyposażone, obsadzone brytyjskimi załogami z odpowiednią amunicją, gotowe do działania".

Czytaj również:

Heappey zwrócił uwagę, że "w tym momencie Zjednoczone Królestwo przerzuciło sporą część swoich sił pancernych do wschodniej i północnej Europy, trzy lub cztery eskadry stacjonują także w Estonii".

- To wynika z naszego poczucia solidarności z naszymi sojusznikami. Według nas to nie jest czas, by siedzieć sobie spokojnie w zachodniej i północnej Europie, z dala od kłopotów. Dla nas to czas, w którym winniśmy wysyłać na Ukrainę czy też do naszych sojuszników na wschodniej flance NATO wszystko to, co mamy i co może okazać się pomocne - oświadczył.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem