more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: obniżka podatku PIT to kolejny element tarczy antyputinowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 07:35
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd dopasowuje politykę fiskalną, budżetową, inwestycyjną, monetarną i regulacyjną do nowych realiów. W rozmowie z "Gazetą Polską" wskazał na wojnę surowcową ze strony Rosji, jej inwazję na Ukrainę oraz rosnącą inflację.
Rząd przedstawił plan pomocy kredytobiorcom dotkniętym podwyżkami rat kredytów
Rząd przedstawił plan pomocy kredytobiorcom dotkniętym podwyżkami rat kredytówFoto: shutterstock.com/Lordn

Szef rządu powiedział, że obecne propozycje, które wiążą się z m.in. z obniżką podatku PIT, są kolejnym elementem tak zwanej tarczy antyputinowskiej.

- Gdyby nie było wojny, to aż tak głębokich zmian nie przewidywaliśmy, one są odpowiedzią na nowe okoliczności - stwierdził.

Plan pomocy kredytobiorcom

Mateusz Morawiecki powiedział, że nie ma obaw, jeśli chodzi o budżet państwa. Podkreślił, że kolejne proponowane ulgi wiążą się z obciążeniem kosztami sektora bankowego i przypomniał, że rząd przedstawił plan pomocy kredytobiorcom dotkniętym podwyżkami rat kredytów.

- Chodzi o wakacje kredytowe, dopłatę do raty kredytowej w wysokości do 2 tysięcy miesięcznie oraz odejście od WIBOR-u na rzecz dużo bardziej transparentnego wskaźnika - wymienił i powiedział, że w dużej mierze pakiet ten sfinansują banki.

Uproszczone rozwiązania

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że komplikacje, które pojawiły się przy uchwalaniu Polskiego Ładu, wynikały z - jak to określił - zawirowania politycznego w drugiej połowie ubiegłego roku.

- Staraliśmy się utrzymać spójność Zjednoczonej Prawicy, proponowaliśmy coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które dziś staramy się uprościć, bo nie mamy różnych zależności, które występowały, gdy w koalicji było Porozumienie Jarosława Gowina - tłumaczy premier w "Gazecie Polskiej".

Jak zaznaczył, Polski Ład przyniósł "najodważniejszą w historii III RP obniżkę podatków", przy jednoczesnym podniesieniu kwoty wolnej bez podatku do 30 tysięcy i drugiego progu podatkowego do 120 tysięcy złotych.

Krajowy Plan Odbudowy

Mateusz Morawiecki, pytany o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, podkreślił, iż są one teraz dwa razy ważniejsze niż przed wybuchem wojny na Ukrainie.

- Potrzebujemy więcej inwestycji z zewnątrz, które nie tworzą konieczności emisji obligacji przez Polskę. KPO to jest sto kilkadziesiąt miliardów w samych tylko grantach, które Polska może zainwestować - wyjaśnił.

Sejmowa większość

Szef rządu powiedział "Gazecie Polskiej", że nasz kraj stara się dopiąć kompromis z Komisją Europejską w sprawie tych funduszy. Dodał, że przeszkodą przy zmianach w Sądzie Najwyższym może być znalezienie większości w Sejmie.

- Bo opozycja może chcieć na złość babci odmrozić sobie uszy i zaszkodzić nie tylko rządowi, lecz także Polsce. Z kolei część naszej koalicji inaczej patrzy na te sprawy i musimy starać się ją przekonać - zakończył.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem