more_horiz
Wiadomości

Mija 45 lat od zabójstwa Stanisława Pyjasa. Złożono wieniec od prezydenta w miejscu morderstwa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 21:40
Minister Wojciech Kolarski złożył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wieniec przy ulicy Szewskiej w Krakowie, w miejscu, gdzie 45 lat temu został zamordowany Stanisław Pyjas.
Wieniec od prezydenta w miejscu, gdzie 45 lat temu został zamordowany Stanisław Pyjas
Wieniec od prezydenta w miejscu, gdzie 45 lat temu został zamordowany Stanisław PyjasFoto: Twitter/PL1918

Zdjęcia z uroczystości zamieściła w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta. Wcześniej kwiaty pod tablicą upamiętniającą Stanisława Pyjasa złożył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Stanisław Pyjas, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, działacz opozycyjny w okresie PRL, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, zginął 7 maja 1977 roku. Jego ciało znaleziono w bramie przy ulicy Szewskiej w Krakowie. Według środowisk opozycyjnych, Pyjas zmarł wskutek pobicia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Umorzone śledztwo

Komunistyczne władze uznały, że śmierć mężczyzny nastąpiła w wyniku upadku ze schodów. Śledztwo w sprawie jego śmierci, umorzone w czasach PRL, zostało wznowione w 1991 roku. Później było jeszcze kilkakrotnie podejmowane i umarzane z powodu niemożności wykrycia sprawców.

W 2006 roku Stanisław Pyjas został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2019-tym - Krzyżem Wolności i Solidarności.

Czytaj także:

Posłuchaj, co o śmierci swojego przyjaciela opowiadał Bronisław Wildstein:

dn

Zobacz także

Zobacz także