Ukraińska straż pożarna z pomocą z Polski. Kamiński: przekazaliśmy tysiące sztuk sprzętu

- Cały czas prowadzimy bezpośrednią pomoc dla braterskich ukraińskich struktur straży pożarnej - mówił minister MSWiA Mariusz Kamiński podczas odbywającej się w Warszawie konferencji ministrów państw najbardziej zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. 

2022-05-09, 15:16

Ukraińska straż pożarna z pomocą z Polski. Kamiński: przekazaliśmy tysiące sztuk sprzętu
Kamiński: przekazaliśmy tysiące sztuk sprzętu. Foto: Salvatore Cavalli / Zuma Press / Forum

Podczas poniedziałkowego ministerialnego forum w siedzibie MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że w ramach wsparcia dla ukraińskich strażaków przekazaliśmy już 20 tys. węży strażackich, 25 tys. kombinezonów i 35 tys. hełmów.

Ukraińska straż pożarna z pomocą z Polski

- To rzeczy bardzo praktyczne, ale niezbędne - zaznaczył Kamiński podczas spotkania - relacjonował resort w serii wpisów na Twitterze. - Nasi ukraińscy przyjaciele proszą o kontynuowanie pomocy sprzętowej - dodał.

Według szefa resortu pojawiają się też "nowe, niezwykle trudne problemy wymagające natychmiastowego wsparcia Ukrainy w związku z tysiącami min, które pozostawili Rosjanie wycofując się z okolic Kijowa i północnej Ukrainy".

Podkreślił, że polska strona zbiera informacje i przesłuchuje świadków zbrodni rosyjskich wojennych w Ukrainie. - Akty ludobójstwa muszą być dokumentowane teraz, jak najszybciej. To musi być mocny materiał procesowy przed sądami międzynarodowymi - powiedział szef resortu podczas międzynarodowego spotkania.

REKLAMA

Podał, że strona ukraińska apeluje o wsparcie przy dokumentowaniu zbrodni wojennych, jakich dopuszcza się armia rosyjska na ludności cywilnej.
"W Polsce przesłuchaliśmy 800 uchodźców, którzy byli świadkami zbrodni wojennych w Ukrainie" - podano na Twitterze.

Międzynarodowe forum ds. uchodźców

Kamiński zainaugurował w poniedziałek rano ministerialne forum dotyczące uchodźców z Ukrainy, w którym oprócz przedstawicieli Polski i Ukrainy wzięli udział przedstawiciele Austrii, Czech, Danii, Estonii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Przypomniał, że forum odbywa się tuż po jego wizycie w Kijowie, gdzie w czwartek razem z ministrami spraw wewnętrznych Litwy, Łotwy i Estonii spotkał się z szefem MSW Ukrainy Denysem Monastyrskim.

Uczestnikami warszawskiego spotkania są w większości wiceministrowie spraw wewnętrznych, którzy koordynują sprawy uchodźców wojennych z Ukrainy w swoich krajach. Z naszej strony wydarzeniu uczestniczy też pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz wiceminister SWiA Bartosz Grodecki.

REKLAMA

Szefernaker zapowiadając spotkanie zaznaczył, że to pierwsze takie forum wymiany informacji i doświadczeń związanych z pobytem oraz adaptacją ukraińskich uchodźców wojennych.

***

Spotkanie było zamknięte. MSWiA zapowiedziało na godz. 15 briefing prasowy pełnomocnika rządu dotyczący ustaleń konferencji

Czytaj także:

as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej