more_horiz
Wiadomości

Kreml próbuje fake newsami uderzać w Polskę. RCB ostrzega i apeluje o walkę z dezinformacją

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 10:52
Jak przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, rosyjska propaganda sugeruje, iż Polska zamierza wkroczyć na Ukrainę i rozpoczęła proces tworzenia sił uderzeniowych na terytorium Rumunii.
Żaryn: Rosja kontynuuje podstawowy przekaz dezinformacji o jej agresji na Ukrainę
Żaryn: Rosja kontynuuje podstawowy przekaz dezinformacji o jej agresji na UkrainęFoto: Twitter/@StZaryn

"Zachowaj spokój i sięgaj tylko po informacje z wiarygodnych źródeł" – apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wyjaśnia, że w grupach mediów społecznościowych prowadzących działania na rzecz Federacji Rosyjskiej pojawiają się absurdalne narracje dezinformacyjne na temat Polski i rzekomych planów zajęcia Naddniestrza.

Konta internetowe prowadzące działania na rzecz Rosji, to Polskę zaczęły oskarżać o rzekome plany ataku na Ukrainę oraz tworzenia wojsk w Rumunii. Jest mowa także o tym, że polski rząd chce stworzyć na terenie Mołdawii przyczółek do operacji wojskowych. Każda z tych tez jest nieprawdziwa.

Propaganda Kremla kontynuuje wielowątkową kampanię informacyjną przeciwko RP osadzoną w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę.

- W ostatnich dniach reżim eksploatował zwłaszcza te wątki, które – w jego ocenie – mogłyby najsilniej poróżnić Polaków i Ukraińców – przekazał Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Przykłady dezinformacji

Jako przykłady rosyjskiej narracji wymieniane jest to, że: - uchodźcy z Ukrainy pasożytują na Polsce; - Polacy wykorzystują Ukraińców jako tanią siłę roboczą; - Polacy rozkradają pieniądze na pomoc uchodźcom; - RP chce zaatakować i zająć zachodnią Ukrainę; - Kijów to narzędzie w rękach Warszawy; - Polacy zapomnieli o Rzezi Wołyńskiej; - ukraińskie służby rekrutują w RP agentów.

Jak dodał Żaryn, w ramach kampanii Polska jest także przedstawiana jako państwo agresywne. - Oprócz oskarżeń o zakusy RP na zachodnią Ukrainę Rosja serwuje dezinformację dotyczącą planów ataku na Białoruś i Mołdawię, rosnącej militaryzacji RP w ramach NATO, a także obaw RP o utratę zaufania w Sojuszu - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Już wcześniej Stanisław Żaryn we wpisach na Twitterze mówił o skali propagandy i fake newsów generowanych przez Rosję.

Czytaj także:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

pg,TT,RCB,TVPInfo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem