more_horiz
Wiadomości

Praca w Polsce dla ukraińskich naukowców. Będą działać w instytutach PAN

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 14:47
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki naboru w specjalnym programie przeznaczonym dla ukraińskich naukowców. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki 51 badaczy będzie pracowało w polskich ośrodkach naukowych, głównie w instytutach Polskiej Akademii Nauk. 
51 ukraińskich naukowców znajdzie zatrudnienie w polskich ośrodkach
51 ukraińskich naukowców znajdzie zatrudnienie w polskich ośrodkachFoto: shutterstock.com/SmartPhotoLab

Laureaci, którzy znaleźli zatrudnienie w Polsce, pochodzą głównie z Kijowa, Charkowa i Lwowa. Nabór w programie był prowadzony od 28 marca do 26 kwietnia. Do konkursu przystąpiło łącznie 213 naukowców. Projekty były oceniane w trzech głównych działach - nauk humanistycznych, ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu.

Największą grupę laureatów - 19 osób - stanowią badacze reprezentujący nauki o życiu. Pracę w Polsce będzie kontynuowało także 17 reprezentantów nauk ścisłych i technicznych oraz 15 naukowców prowadzących badania humanistyczne, społeczne i o sztuce. Badacze będą realizować misję naukową na 38 uczelniach i innych jednostkach naukowych. Większość osób będzie pracowała w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie.

Niemal połowa laureatów konkursu pracowała dotychczas w Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Badania w Polsce będą realizować przede wszystkim w instytutach Polskiej Akademii Nauk - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Praca w Polsce dla osób z Ukrainy

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z początku maja "już 102 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na ich kraj, znalazło w Polsce zatrudnienie". - Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejne kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu zyskują źródło utrzymania i mają szansę na samodzielne życie w naszym kraju. Osoby te wykonują głównie proste prace w branżach, w których pracodawcy zgłaszają braki kadrowe -  mówiła, minister Marlena Maląg w "Rzeczpospolitej".

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Czytaj także

Uchodźcy z Ukrainy znajdują pracę w Polsce. Już niemal 70 tys. zatrudnionych

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 09:13
69,2 tys. obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski po rosyjskiej agresji na ich kraj, znalazło już pracę. Najwięcej osób podjęło pracę w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypłaty 300 zł dla uchodźców. Wiceminister rodziny podał szczegóły rządowej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 16:00
Jak poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, prawie 600 tysięcy osób z Ukrainy otrzymało już jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilu uchodźców z Ukrainy jest w Polsce? Sprawdź aktualne dane SG

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 09:35
Straż Graniczna poinformowała, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało już 3 miliony 212 tys. uchodźców.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem