more_horiz
Wiadomości

71. dzień wojny na Ukrainie. Walki o Azowstal, Rosja łamie zawieszenie broni [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 23:19
6731 ofiar cywilnych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowało Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka. Według statystyk urzędu na liczbę ofiar składa się 3280 zabitych, w tym 231 dzieci, oraz 3451 rannych, w tym 328 dzieci. - Wiemy, że prawdziwe liczby są znacznie wyższe - powiedziała komisarz Michelle Bachelet. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie. 
3280 zabitych oraz 3451 rannych wśród cywilów od początku rosyjskiej inwazji
3280 zabitych oraz 3451 rannych wśród cywilów od początku rosyjskiej inwazjiFoto: Cover Images/East News

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Twitter/Facebook

Zapis relacji na żywo:

23:55

Piotr Gliński podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ: Polska nie zaprzestanie ani dostarczania własnej pomocy, ani nie przestanie być solidnym partnerem wszystkich instytucji ONZ zaangażowanym w pomoc Ukrainie.

23:49
23:48

Piotr Gliński podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ: skutki rosyjskiej inwazji będą odczuwalne w gospodarkach na całym świecie. Społeczność międzynarodowa musi opracować długoterminowy plan, by je ograniczyć.

23:45

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski powiedział, że przez cały czwartek trwała ewakuacja ludności cywilnej z Mariupola. Nie poinformował jednak, ile osób opuściło oblężone przez Rosjan miasto. W swoim codziennym wystąpieniu podkreślił, że rosyjskie wojsko wciąż ostrzeliwuje hutę Azowstal, jeden z ostatnich bastionów oporu armii ukraińskiej.

23:33

ONZ odnotowała 180 możliwych porwań na terytoriach Ukrainy okupowanych przez rosyjskie wojska. 

23:29

"Mieszkańcy Mariupola, którzy chcą ewakuować się z miasta powinni w piątek 6 maja o godzinie 12.00 zebrać się w pobliżu centrum handlowego Port City" - napisała minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk

23:21

O pomoc dla ludności Mariupola apelują nie tylko politycy, ale także artyści. Apel wystosował słynny brytyjski muzyk Elton John. 

23:04

Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz zgodzili się, by nie uznawać rosyjskich zdobyczy terytorialnych na Ukrainie. 

22:45

Autor apelu podkreślił, że przed rosyjską inwazją studiował medycynę. - Teraz udzielam pomocy medycznej w Azowstalu, chociaż wcześniej ani razu nie widziałem śmierci. Pracowałem w karetce pogotowia, pomagałem jak mogłem. Trudno mi patrzeć, jak w 2022 roku ludzie umierają od nie gojących się ran czy po prostu z braku antybiotyków - podkreślił.

22:45

Medyk tatarskiego pochodzenia, pracujący w atakowanych przez rosyjskie wojska zakładach metalurgicznych Azowstal w ukraińskim Mariupolu, zwrócił się do władz Turcji, prosząc o przeprowadzenie misji humanitarnej i uratowanie ostatnich obrońców miasta. Apel opublikowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

22:43

87-letnia Elvira Borts przeżyła blokadę Leningradu. Jak powiedziała dziennikarzom, to czego doświadczyła w Mariupolu, było jeszcze gorsze niż doświadczenia z II wojny światowej. 

22:32

- Interkonektor GIPL zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Polski i krajów bałtyckich, gdyż jest jednym z ważnych elementów dywersyfikacji dostaw - mówił w TVP Wilno prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca przebywał dziś z wizytą na Litwie, gdzie wziął udział w oficjalnym otwarciu polsko-litewskiego gazociągu.

22:20

Bezpieczeństwie w regionie oraz rosyjska agresja na Ukrainę to główne tematy, o jakich rozmawiał w Warszawie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ze swoim czeskim odpowiednikiem Janem Lipavskym.

Czytaj więcej: Bezpieczeństwo energetyczne jako priorytet. Spotkanie szefów MSZ Polski i Czech

22:18

- Rosjanie twierdzą, że "operacja" przebiega zgodnie z planem. Nie jestem na tyle zorientowany w tych zagadnieniach, żeby stwierdzić, czy rzeczywiście tak jest, czy może raczej tak, jak ja sądzę. Podkreślę jednak jeszcze raz - osobiście uważam, że "operacja" się przedłuża - ocenił Łukaszenka.

22:17

- Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że "operacja" na Ukrainie będzie się tak przedłużała - powiedział białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka w rozmowie z agencją Associated Press. "Specjalna operacja wojskowa" to propagandowe określenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

22:08

Pytany o uchodźców wojennych Szmyhal potwierdził, że od początku wojny z Ukrainy wyjechało około 5 milionów ludzi. - 99 procent tych ludzi ma zamiar wrócić - zaznaczył.

- Czekamy na wszystkich Ukraińców w domu i dziękujemy Polsce na ciepłe ich podjęcie, jak w rodzimie - powiedział Szmyhal. Ocenił, że ta sytuacja doprowadzi do zbliżenia naszych narodów, ponieważ - jego zdaniem - "to pozostanie w pamięci dla przyszłych pokoleń".

Szmyhal powiedział też, że "widzi wspólną przyszłość Polski i Ukrainy w jednym sojuszu obronnym".

22:08

Pytany o uchodźców wojennych Szmyhal potwierdził, że od początku wojny z Ukrainy wyjechało około 5 milionów ludzi. - 99 procent tych ludzi ma zamiar wrócić - zaznaczył.

- Czekamy na wszystkich Ukraińców w domu i dziękujemy Polsce na ciepłe ich podjęcie, jak w rodzimie - powiedział Szmyhal. Ocenił, że ta sytuacja doprowadzi do zbliżenia naszych narodów, ponieważ - jego zdaniem - "to pozostanie w pamięci dla przyszłych pokoleń".

Szmyhal powiedział też, że "widzi wspólną przyszłość Polski i Ukrainy w jednym sojuszu obronnym".

22:07

- Jeśli Ukraina będzie otrzymywać wsparcie wojskowe z zachodu, a sankcje na Rosję będą skuteczne, Ukraina wykona swoją pracę domową i wojna zakończy się jej zwycięstwem - mówił w TVP Info premier Ukrainy Denys Szmyhal.

21:56

Według statystyk urzędu na liczbę ofiar składa się 3280 zabitych, w tym 231 dzieci, oraz 3451 rannych, w tym 328 dzieci. Liczba potwierdzonych ofiar wzrosła od środy o niemal 100.

21:56

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet powiedziała, że jej urząd odnotował dotąd na Ukrainie 6731 ofiar cywilnych, w tym zabitych i rannych. Jak dodała, jest świadoma, że rzeczywista liczba zabitych jest znacznie wyższa.

21:54

Trwa posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. sytuacji na Ukrainie. 

21:49

W Kijowie trwają przygotowania do wizyty arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera, sekretarza ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej - ogłosił nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas. Według jego zapowiedzi szef watykańskiej dyplomacji ma przybyć na Ukrainę w najbliższych dniach.

To będzie pierwsza wizyta wysokiej rangi przedstawiciela Watykanu na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji.

21:48

Inne miasto obwodu ługańskiego, Popasna, jest całkowicie zniszczone, ale nie zostało zajęte przez Rosjan - przekazał Hajdaj.

21:47

Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że wojska rosyjskie próbują przejść w stronę Siewierodoniecka i walki trwają we wsi Wojewodiwka pod samym miastem. Wojewodiwka przechodzi teraz z rąk do rąk.

21:39

Kyryłenko przekazał, że oprócz bloków mieszkalnych uszkodzeniu uległo też m.in. sześć prywatnych domów, dwie szkoły i przedszkole w Kramatorsku. 

21:38

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk w nocy z środy na czwartek uszkodzonych zostało 810 mieszkań w 32 wielopiętrowych budynkach, ale nikt nie zginął; to sukces akcji ewakuacyjnej, chociaż 25 osób zostało rannych - poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

21:35

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do władz Kanady, by wsparły amerykańską inicjatywę gwarancji obrony dla Ukrainy w przypadku rosyjskiego ataku z użyciem broni biologicznej, chemicznej lub nuklearnej. Podkreślił, że Ukraina "nie chce, by kanadyjscy żołnierze za nas walczyli", ale chodzi o polityczne wsparcie, by "zastopować wojnę nuklearną" i zapobiec użyciu innej broni masowego rażenia.

21:18

Władze ostrzeliwanego Charkowa na wschodzie Ukrainy poprosiły mieszkańców, by w dniach 8 i 9 maja nie odwiedzali zespołu memorialnego upamiętniającego żołnierzy poległych w II wojnie światowej, bo jest to zbyt niebezpieczne ze względu na zagrożenie ze strony sił rosyjskich.

21:10
21:09

Według szefa węgierskiego rządu przyjęcie proponowanych sankcji wymagałoby znacznego rozwinięcia infrastruktury dostaw surowców energetycznych i gruntownej przebudowy systemu rafinerii. Według niego te przedsięwzięcia wymagają czasu i inwestycji, których nie sposób sfinansować na rynkowych zasadach.

Premier Węgier zaznaczył ponadto, że ceny energii już teraz osiągają wartość najwyższą od 40 lat, a sankcje spowodowałyby ich dalszy wzrost, zwiększając obciążenie dla najbiedniejszych.

21:09

Jak podkreślił Orban, KE nie może stwarzać sytuacji, w której sankcje przyniosłyby Węgrom większą szkodę niż Rosji.

21:08

Przyjęcie planowanego szóstego pakietu sankcji unijnych przeciw Rosji byłoby historyczną klęską - ocenił premier Węgier Viktor Orban w liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Treść listu przedstawił w czwartek portal Index.hu.

21:00

- Połączenia kolejowe wciąż funkcjonują bez zarzutu mimo stosunkowo dużych zniszczeń w niektórych obszarach państwa. Pociągi kursują, prowadzone są remonty. Uważam, że przeciwnikowi nie uda się osiągnąć celu, lecz prawdopodobieństwo, iż takie ataki będą się powtarzały, oceniam jako bardzo duże - podkreślił Denysenko

20:59

- Zniszczenie infrastruktury logistycznej jest obecnie jednym z najważniejszych celów rosyjskich wojsk na Ukrainie. Wróg stara się uniemożliwić transport towarów pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią kraju - przekazał doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

20:36

- Możliwe, że w końcu Rosjanie dopną swego w Mariupolu, ale nawet to nie przyjdzie im z łatwością. Kreml płaci ogromną cenę za tę inwazję i wiele osób to dobrze rozumie. Putin uważa jednak, że wciąż może uzyskać jakieś zwycięstwo w wojnie - podkreślił były ambasador USA na Ukrainie. 

20:35

- Można przypuszczać, że rosyjskie wojska opanują jeszcze jakieś ukraińskie terytoria, ale nie uda im się zająć żadnego z dużych miast, w tym Odessy. Najeźdźcy nie dotrą też do Naddniestrza w Mołdawii - ocenił były ambasador USA na Ukrainie John Herbst w rozmowie z telewizją Ukraina 24.

20:32
20:32
20:32
20:27

Premier odniósł się do propozycji UE dotyczącej stopniowego odchodzenia od importu rosyjskiej ropy i obaw, jakie budzi to w niektórych krajach, takich jak Węgry, Słowacja i Czechy. - O ile wiem, one nie zablokują tych sankcji - zapewnił.

- Nie powinniśmy szukać kozła ofiarnego czy wskazywać na ten czy tamten kraj, ponieważ znacznie większe kraje próbują zastopować, zwolnić, odłożyć i zwlekać - dodał Morawiecki, komentując kwestię odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych. 

20:26

Prezydent Władimir Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo i UE nie może powrócić do "business as usual" w stosunkach z Rosją, póki jest on u władzy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym na portalu telewizji Euronews.

20:24

W rozmowie z matką rosyjski żołnierz opisuje tortury, jakie zadawane są ukraińskim jeńcom. Jak wynika z jego wyznań, kontrolę nad całym procederem sprawuje FSB. Rozmowę przechwycił ukraiński wywiad. 

20:11

Siły ukraińskie - zapewniła armia - przeciwstawiają się wrogowi. Właśnie z tymi działaniami obronnymi mogą być związane "odgłosy eksplozji i ostrzałów, które słyszą mieszkańcy rejonów na wybrzeżu" - dodano w komunikacie.

Dowództwo Południe zaapelowało do mieszkańców przybrzeżnych miejscowości, by nie chodzili na plażę i nie wypływali w morze małymi jednostkami pływającymi.

20:11

Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy ostrzegło w czwartek, że w północno-zachodniej części Morza Czarnego nadal istnieje groźba desantu wojsk rosyjskich. Rosja utrzymuje tam grupę okrętów.

20:02
19:57

Od początku wojny zginęło na Ukrainie 3280 osób cywilnych - poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka.

Według ustaleń Biura, 3451 cywilów zostało rannych.

Większość ofiar spowodowały rosyjskie ostrzały artyleryjskie i rakietowe, a także ataki lotnicze. Biuro Wysokiego Komisarza podkreśla, że rzeczywista liczba ofiar jest większa, gdyż brakuje danych z regionów, w których trwają walki. Chodzi tu przede wszystkim o takie miasta, jak Mariupol, Wołnowacha, Izium, Siewierodonieck i Rubiżne.

19:56

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wkrótce uda się do Kijowa - ogłosił kanclerz Olaf Scholz na wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech Petrem Fialą w Berlinie.

19:46

- Wojna pokazała, kto jest przyjacielem i bratem Ukrainy, a kto wprost przeciwnie. Wyrażam głęboką wdzięczność polskiemu prezydentowi i premierowi - niekiedy kontaktujemy się przez telefon nawet kilka razy dziennie. Chciałbym podkreślić, że Polska okazuje bezprecedensową pomoc Ukrainie we wszystkich możliwych sferach. Nie mogę mówić o szczegółach, ale pod względem wsparcia wojskowego Polska jest naszym drugim najważniejszym partnerem, zaraz po USA - poinformował Szmyhal.

19:45

- Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę odnotowujemy pozytywny przełom w relacjach Ukrainy z Polską, te stosunki weszły w zupełnie nową fazę - ocenił premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas konferencji prasowej w Warszawie.

19:41

"Szturm na Azowstal trwa. Żołnierzepod gęstym ogniem utrzymują obronę zakładów. Wróg używa lotnictwa, artylerii i piechoty" - głosi komunikat pułku Azow na komunikatorze Telegram.

Źródło: Telegram/polkazov Źródło: Telegram/polkazov
19:21
19:17

Brytyjski rząd poinformował o nałożeniu sankcji na producenta stali, firmę Evraz, która będąc głównym producentem torów kolejowych w Rosji, ma strategiczne znaczenie. Jej największym akcjonariuszem jest oligarcha Roman Abramowicz.

19:17

W Czornobajiwce znajduje się lotnisko, które wojska rosyjskie wykorzystują jako bazę dla śmigłowców. Siły ukraińskie przypuściły liczne ataki, by je odbić, zadając wrogowi poważne straty. Na lotnisku miał zginąć m.in. dowódca 8. Armii Ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generał porucznik Andriej Mordwiczow.

19:17

2 maja rosyjscy żołnierze zajęli pomieszczenia rady wiejskiej, wyłamali zamki w drzwiach do gabinetów i do sejfu, przeprowadzili rewizję, zabronili pracownikom przystępowania do pracy i wywiesili falę rosyjską.

Tego samego dnia przesłuchano zastępcę wójta, a następnie go uprowadzono. Wojsko rosyjskie przeprowadziło też rewizję w miejscu zamieszkania wójta, niszcząc jego dobytek. Od tego czasu lokalny polityk przebywa w stanie ciężkim w szpitalu pod nadzorem żołnierzy rosyjskich.

19:16

Żołnierze rosyjscy uprowadzili zastępcę wójta Czornobajiwki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, a sam wójt odniósł obrażenia i przebywa w stanie ciężkim w szpitalu - poinformowała rada wiejska Czornobajiwki.

19:14

Steinmeier i Zełenski rozmawiali wcześniej w czwartek telefonicznie i - według kancelarii niemieckiego prezydenta - "załagodzili wszelkie podrażnienia" we wzajemnych stosunkach. Prezydent RFN wyraził w rozmowie z prezydentem Ukrainy poparcie i wielki szacunek Niemiec dla "odważnej walki narodu ukraińskiego".

Dziennik "Bild" podał, powołując się na służby prasowe Zełenskiego, że "obie strony postanowiły zapomnieć o przeszłości i skoncentrować się na przyszłej współpracy".

19:14

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił na Ukrainę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i kanclerza Olafa Scholza - podaje w czwartek AFP, powołując się na źródła w kancelarii szefa niemieckiego państwa.

19:13

W komunikacie ukraińska armia przekazała, że rosyjskie siły zbrojne straciły od 24 lutego, dnia rozpoczęcia inwazji, już blisko 24,7 tys. żołnierzy oraz m.in. 1092 czołgi.

19:13

Dotychczasowe próby przełamania ukraińskiej obrony w okolicach Iziumu, na południowym wschodzie obwodu charkowskiego, były nieskuteczne - przekazał sztab. Podkreślono również, że rosyjskie wojska nie odnotowują sukcesów w Donbasie. "Wróg stara się zająć miasta Popasna i Rubiżne, a także wypracować dogodną pozycję do szturmu na Łyman i Siewierodonieck, ale nie osiągnął dotąd zamierzonych celów" - przekazano w komunikacie sztabu.

19:13

"Wróg starał się odzyskać utracone pozycje pod Charkowem, lecz próba ofensywy w okolicach miejscowości Stary Sałtiw nie przyniosła efektu" - podkreślił sztab.

19:12

"Przeciwnik kontynuuje ofensywę na wschodnim kierunku operacyjnym, dążąc do opanowania całego terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego, a także utrzymania »korytarza lądowego« z tych obszarów na tymczasowo okupowany Krym. Rosjanie wywołują też napięcia w separatystycznym mołdawskim regionie Naddniestrza i na Białorusi. Wojska najeźdźcy przegrupowują się oraz podejmują działania w celu uzupełnienia zapasów amunicji i paliwa" - przekazano w komunikacie dowództwa ukraińskiej armii.

19:12

Rosyjscy okupanci próbują oskarżać Ukrainę o wywołanie katastrofy humanitarnej na terytoriach zajętych przez wroga; budują fałszywy obraz, demonstracyjnie przekazując cywilnym mieszkańcom żywność i lekarstwa - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:10

Unia Europejska przekaże Mołdawii dodatkowe 52 mln euro w ramach wsparcia niezbędnych reform w tym ubiegającym się o unijne członkostwo kraju - poinformowało przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Bukareszcie.

19:10

Trwają walki o Azowstal - donosi ukraińska Gwardia Narodowa i zamieszcza nagranie.

19:08

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do dziewięciu wymian jeńców, w rezultacie których wolność odzyskało 324 Ukraińców - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

19:06

Pierwsza Dama USA Jill Biden udaje się w podróż do Rumunii i Słowacji, gdzie spotka się z ukraińskimi matkami i dziećmi. Spotkanie ma się odbyć w związku z Dniem Matki, który w niedzielę obchodzony będzie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na Słowacji.

19:00

Kreml zaprzecza tym informacjom i twierdzi, że ewakuacja przebiega bez zakłóceń, ale nie ma żadnych informacji, wskazujących, że tak rzeczywiście jest.

19:00

Zastępca dowódcy Azowa Swiatosław Pałamar twierdzi, że Rosja utrudnia ewakuację. - Po raz kolejny Rosja nie dotrzymała obietnicy zawieszenia ognia i nie dała możliwości ucieczki cywilom, którzy w podziemiach chronią się przed wojną - dodał.

18:59

Ukraina oskarża Rosję, że ta utrudnia ewakuację cywilów z oblężonego Mariupola. Od dzisiaj Rosjanie zapowiedzieli zawieszenie broni, by można było wywieźć wszystkich potrzebujących. Na razie jednak Rosjanie nie wstrzymali ognia.

18:57

Bennett zwrócił się też do prezydenta Rosji, aby rozważył zgodę na ewakuację bronionych przez Ukraińców zakładów Azowstal w Mariupolu. Naftali Bennett podkreślił, że poruszył tę sprawę po wcześniejszej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według premiera Izraela, Władimir Putin obiecał utworzenie korytarza do ewakuacji cywilów.

18:57

Premier Izraela Naftali Bennett poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin przeprosił za słowa ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Mówił on, że Adolf Hitler miał mieć po części żydowską krew. Premier Izraela przyjął przeprosiny. 

18:55

Kreml zdemolował rosyjski internet i sektor technologii informatycznych - oceniają rosyjscy komentatorzy niezależni. Portal Meduza poinformował, że od początku wojny na Ukrainie z Rosji wyjechała znaczna część wysokiej klasy specjalistów. W tym czasie rosyjska cenzura wojskowa zablokowała ponad 3 tysiące stron i serwisów internetowych. 

Więcej w relacji naszego korespondenta Macieja Jastrzębskiego.

Posłuchaj
00:44 11723908_1.mp3 Internet i sektor IT w Rosji zostały całkowicie zdemolowane. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
18:47

Z inicjatywy szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego w poniedziałek w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja, na którą przyjadą ministrowie ds. uchodźców z państw najbardziej zaangażowanych w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

18:47

Szefowie MSW Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii przyjęli pięciostronną deklarację, dotyczącą współpracy w zakresie m.in. wspierania ukraińskich struktur państwowych, badania rosyjskich zbrodni na Ukrainie, pomocy w powojennej odbudowie kraju oraz rozminowania terenów, które były okupowane przez siły Kremla (w obwodach kijowskim, żytomierskim, czernihowskim i sumskim na północy Ukrainy - red.).

18:46

- Jesteśmy z Ukrainą od pierwszej chwili rosyjskiej inwazji i będziemy do ostatniej, czyli zwycięstwa Kijowa - zadeklarował szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas czwartkowego spotkania z ministrami spraw wewnętrznych Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii w Hostomlu pod Kijowem.

18:37

Zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar zaapelował do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o opiekę nad rannymi żołnierzami.

Posłuchaj
00:20 11723855_1 (1).mp3 Pałamar: daj możliwość zabrania ciał żołnierzy, aby Ukraińcy mogli oddać ostatni hołd swoim bohaterom. Reaguj odpowiednio na sytuację, w której przeciwnik nie przestrzega żadnych norm etycznych, konwencji ani praw, zabijając ludzi na oczach świata, ciesząc się pobłażliwością i bezkarnością (IAR)
18:33

Rada miejska Mariupola poinformowała, że w zniszczonym przez wojska rosyjskie mieście Rosjanie instalują swoje znaki drogowe. Z opublikowanego zdjęcia wynika, że demontowane są znaki ukraińskie, a instalowane - rosyjskojęzyczne.

Źródło: Telegram/mariupolrada Źródło: Telegram/mariupolrada
18:31

Podczas pierwszego etapu ewakuacji z Azowstalu, przeprowadzonego w weekend przy wsparciu ONZ i Czerwonego Krzyża, udało się wywieźć stamtąd ponad 100 osób. Mer Mariupola Wadym Bojczenko oceniał niedawno, że w podziemiach kombinatu ukrywa się około 200 cywilów, wśród których są dzieci.

Cywilów z Azowstalu ewakuowano na Zaporoże Źródło: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY Cywilów z Azowstalu ewakuowano na Zaporoże Źródło: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
18:29

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths powiedział, że do zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu zmierza nowy konwój ONZ. Ma on przybyć w piątek rano, by ewakuować cywilów z oblężonego przez Rosjan kombinatu.

18:24
18:23

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dostarczaniu broni dalszego zasięgu, by zapobiec bombardowaniu cywilów. Zapewnił także o pomocy Wielkiej Brytanii w gromadzeniu dowodów zbrodni wojennych.

18:22

Rosyjskie służby specjalne mogą planować desant w stolicy Naddniestrza Tyraspolu jednocześnie z organizowaniem protestów i buntów w Kiszyniowie. Według kontrwywiadu służby te rozpatrują możliwość rozniecania zamieszek w Mołdawii.

18:22

Kontrwywiad twierdzi, że Rosja planuje desant w Naddniestrzu z samolotów Ił-76 i śmigłowców. Maszyny te miałyby tam polecieć z okupowanego Krymu. Naddniestrze jest odcięte od Rosji, a lot przez obwód odeski wiązałby się z ryzykiem zestrzelenia maszyn przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

18:21

Według ukraińskich służb specjalnych istnieje ryzyko, że Rosja uzna niepodległość separatystycznego Naddniestrza, tak jak to uczyniła w przypadku okupowanych obszarów ukraińskich obwodów ługańskiego i donieckiego. To ułatwiłoby Moskwie dostarczenie dużej ilości broni do Naddniestrza, które w przyszłości prezydent Władimir Putin mógłby zechcieć włączyć do Rosji.

18:21

Rosja opracowała szczegółowy plan agresji na Mołdawię, a dniem jej rozpoczęcia może być 9 maja - poinformowała telewizja Kanał 24, powołując się na źródło w ukraińskich służbach specjalnych.

18:18

TV8 twierdzi, że efektem strzelaniny w pobliżu przejścia granicznego Ciuciurgan jest ponowne ogłoszenie przez władze Naddniestrza stanu alarmowego.

- Źródła w tyraspolskich organach ścigania podały, że strzały słychać było w rejonie wsi Pawłowka koło Ciuciurganu. (…) Właśnie tam 4 marca wysadzony został most kolejowy - podała telewizja, zaznaczając, że dotychczas nie ustalono sprawców eksplozji.

18:18

Na granicy separatystycznego regionu Mołdawii, Naddniestrza, z Ukrainą doszło do wymiany ognia - poinformowała kiszyniowska telewizja TV8. 

18:09

Wojska rosyjskie zrujnowały lub uszkodziły już ponad 1400 budynków szkolnych, około 250 budynków ochrony zdrowia i ponad 32 miliony metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej.

18:09

Minister polityki społecznej Ukrainy Maryna Łazebna poinformowała, że rozmiary katastrofy humanitarnej spowodowanej przez wojska rosyjskie wciąż rosną.

- Wojska rosyjskie rujnują nasze życie. Atakują obiekty infrastruktury krytycznej, starając się pozbawić miasta wody, prądu, gazu, łączności, dostaw żywności i leków - powiedziała. 

18:07

Premier Japonii poinformował, że kraj dodał 140 obywateli Rosji do listy osób objętych sankcjami oraz że zakaz eksportu zostanie rozszerzony na rosyjskie firmy wojskowe. Wezwał państwa grupy G7, by wspólnie pokazały, że przemoc ze strony Rosji będzie miała dla niej konsekwencje.

18:07

Wielka Brytania i Japonia zawarły umowę o współpracy obronnej. W Londynie premierzy Boris Johnson i Fumio Kushida "zgodzili się, że barbarzyńska inwazja Rosji wyznaczyła koniec okresu postzimnowojennego i miała poważne konsekwencje dla szerszej stabilności międzynarodowej", a także że "bezpieczeństwo w regionach euroatlantyckim i indo-pacyficznym jest niepodzielne".

18:05

Walki na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu nadal trwają, rosyjscy żołnierze wciąż są na terenie kombinatu - poinformował kapitan Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azow, broniącego zakładów.

16:47
16:26

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w czwartek na Twitterze, że antysemityzm wśród rosyjskich elit ma długą tradycję, a szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powinien przeprosić wszystkich Żydów.

"Zarówno mnie, jak i ministra spraw zagranicznych (Izraela) Jaira Lapida oburzyły słowa ministra Ławrowa. Zwracam uwagę – antysemityzm wśród rosyjskich elit ma długą tradycję. Ławrow ma jedno wyjście: przeprosić publicznie wszystkich Żydów. Antysemityzmu nie można tolerować" - napisał Kułeba.

16:09
15:58

Na witrynach rosyjskich restauracji we Francji pojawiają się obraźliwe napisy i przekleństwa. Pracownicy i właściciele otrzymują groźby z sugestiami, aby zamknąć lokale, które odnotowały znaczący spadek liczby klientów od początku agresji Rosji na Ukrainę.

Paryska restauracja Maison Russe (fr. Rosyjski Dom) została na pewien czas przemianowana na Maison R., lecz powróciła już do swojej pełnej nazwy. Pracownicy dwóch lokali w Paryżu i w Tuluzie pod marką La Maison de la Poutine (fr. Dom Putina) regularnie otrzymują groźby przez telefon.

15:31

15-letni wolontariusz zginął, a dwóch pracowników zostały ciężko rannych w czwartek podczas ewakuacji zwierząt z ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie ekoparku w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował założyciel parku Ołeksandr Feldman na Facebooku.

14:01

40 proc. Ukraińców, którzy pozostali w kraju, potrzebuje pomocy humanitarnej i zasługuje na nią - powiedział w czwartek w Warszawie podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ Martin Griffiths. Podkreślił, że nadal trwają działania na rzecz ewakuacji cywilów z kombinatu Azowstal.

14:00

200 mln euro dla osób przesiedlonych wewnętrznie w Ukrainie zadeklarowała w czwartek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy. Jak mówiła, UE zmobilizowała już 4 mld euro pomocy na rzecz uchodźców.

14:00

Ukraina walczy dziś nie tylko o swoją niepodległość i wolność, ale i naszą. W dalszym ciągu będziemy was wspierać w każdy możliwy sposób, razem pokażemy, że wartości europejskie to nie są czcze słowa, tylko idą za nimi działania - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Darczyńców dla Ukrainy.

W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson odbywa się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.

Inicjatorami konferencji, która odbywa się w formule hybrydowej, są premierzy Polski i Szwecji, a partnerami wydarzenia: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

13:53

Rosyjskie obozy filtracyjne we wsiach Bezimenne i Kozacke w obwodzie donieckim to prawdziwe obozy koncentracyjne i są w nich sale tortur oparte na modelu wypracowanym przez Niemcy hitlerowskie - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Jak opisała, Rosjanie nie pozwolili wywiezionym mężczyznom na zabranie rzeczy osobistych, a paszporty i inne dokumenty zostały skonfiskowane w ramach potwierdzania tożsamości. Mężczyźni zostali zamknięci w szkole i w lokalnym klubie. Śpią na podłodze w korytarzach, nie mają zapewnionej żadnej opieki medycznej.

13:50

Polska zgłosiła poprawki do szóstego unijnego pakietu sankcji wobec Rosji, który wczoraj opublikowała Komisja Europejska. Obecnie toczą się wśród krajów członkowskich negocjacje i jeszcze dziś wieczorem ma dojść do spotkania ambasadorów unijnych państw. Jutro natomiast planowane jest zatwierdzenie restrykcji.

W najnowszym pakiecie Komisja zaproponowała między innymi wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy, a na zakup produktów rafineryjnych - do końca roku. W pakiecie jest też odłączenie od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT kolejnych rosyjskich banków, w tym największego - Sbierbanku. 

Polska przede wszystkim chce skrócenia okresów przejściowych na import ropy i produktów ropopochodnych. Podkreśla, że jeśli jakieś kraje otrzymają zgodę na to, by przez dłuższy czas kupować rosyjską ropę, to powinny płacić podatki od importu.

13:14

Solidarna Polska chce, aby były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został wpisany na listę osób objętych unijnymi sankcjami. Politycy tej partii skierowali dziś pismo do ministra do spraw Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego, aby nasz kraj wystąpił z takim wnioskiem na forum Wspólnoty.

13:14

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że Rosja intensyfikuje wrogie działania wobec sojuszników NATO, choć poniżej progu wojny. W ocenie szefa polskiego resortu obrony,  nawet po przegraniu wojny na Ukrainie Federacja Rosyjska nie zmieni swojego nastawienia wobec Zachodu i będzie stanowić zagrożenie.

13:12

Do zniszczonego przez rosyjskie wojska Irpienia w obwodzie kijowskim przyjechało około 120 architektów z całej Ukrainy, aby zaplanować strategię odbudowy miasta - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych Ołeksij Kułeba, szef sztabu władz obwodowych ds. humanitarnych.

13:11

W Mołdawii funkcjonariusze policji przejęli na terenie kraju zakazane od kwietnia prorosyjskie wstążki św. Jerzego w kolorze pomarańczowo-czarnym. Łączna długość zarekwirowanego materiału przekracza 25 kilometrów.

Jak powiedział w czwartek cytowany przez kiszyniowską telewizję Canal 2 szef Głównego Inspektoratu Policji (IGP) Mołdawii Viorel Cernauteanu, w związku z dystrybucją symboli rosyjskiej inwazji na Ukrainę, głównie materiałów z literami “Z” i “V”, od kwietnia tymczasowo zostało zatrzymanych lub wylegitymowanych 10 osób.

13:00

Z ostatniego sondażu Eurobarometr, którego rezultaty zostały opublikowane w czwartek, wynika, że 80 proc. mieszkańców UE popiera sankcje nałożone na Rosję po ataku na Ukrainę.

79 proc. Europejczyków aprobuje też sankcje wobec rosyjskich oligarchów. Dwie trzecie respondentów (67 proc.) popiera finansowanie przez UE zakupu i dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę. Ponadto 75 proc. uważa, że wojna na Ukrainie pokazuje, iż potrzebna jest większa współpraca wojskowa w ramach UE.

Większość mieszkańców Unii uważa też, że reakcja Wspólnoty na rosyjską agresję była solidarna (79 proc.), zjednoczona (63 proc.) i szybka (58 proc.).

12:59

Rosyjska dyplomacja poinformowała w czwartek o wydaleniu siedmiu pracowników duńskiej ambasady w Moskwie. MSZ Danii decyzję nazywa "nieuzasadnionym odwetem".

Na początku kwietnia rząd Danii wydalił 15 dyplomatów z ambasady w Kopenhadze pod zarzutem szpiegostwa. 

12:34

Uruchomiliśmy internetową platformę do zbierania funduszy na pomoc Ukrainie w walce z Rosją, przez którą można wpłacać pieniądze z każdego miejsca na świecie. Jest to pierwsza część programu międzynarodowego wsparcia United24 - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak wyjaśnił, zebrane fundusze zostaną przekazane Narodowemu Bankowi Ukrainy, który rozdysponuje je między ministerstwami. Co 24 godziny zamieszczane będą raporty dotyczące zgromadzonych wpłat. Pierwsze sprawozdanie ma zostać udostępnione w czwartek 12 maja.

12:32

Rosjanie próbowali sprzedać Egiptowi 27 tysięcy ton ukraińskiego zboża. Załadowali ziarno na statek na okupowanym przez siebie Krymie i wyruszyli w kierunku Aleksandrii. Po interwencji ukraińskiej dyplomacji statek zmienił kierunek na Liban i Syrię. Tak wynika z danych międzynarodowego systemu śledzenia statków Marine Traffic, informację potwierdził także rząd Ukrainy.

12:12

Wyczerpują się nasze zapasy pocisków przeciwrakietowych Javelin i Stinger, potrzebna jest specjalna ustawa, która przyśpieszy ich produkcję - stwierdził amerykański senator Richard Blumenthal.

Senator poinformował, że Stany Zjednoczone przekazały już Ukrainie około jednej trzeciej posiadanych przez siebie pocisków przeciwrakietowych Javelin. Uzupełnienie tych zapasów może potrwać 32 miesiące. W obecnych warunkach USA są w stanie produkować około 1000 takich pocisków rocznie.

12:09

Ukraińska policja odnalazła pod Kijowem w rejonie wyszogrodzkim ciała dwóch młodych mężczyzn zastrzelonych przez Rosjan w samochodzie i zmiażdżonych czołgiem - podaje w czwartek portal Hromadske. Mężczyźni mieli 22 i 23 lata.

11:39

Służby policyjne Hiszpanii zatrzymały mieszkającego w tym kraju prokremlowskiego blogera Anatolija Szarija, znanego w sieciach społecznościowych z ataków medialnych na władze Ukrainy. Te zarzucają mu od lat działania przeciwko Kijowowi z inspiracji Moskwy.

Jak poinformowała w czwartek hiszpańska agencja Servimedia, służby bezpieczeństwa ujęły pochodzącego z Ukrainy Szarija na prośbę władz tego kraju. 42-latek został oskarżony tam o zdradę państwa.

11:38

Według federalnego urzędu ds. migracji i uchodźców (Bamf) od początku wojny do Niemiec przybyło ponad 600 000 osób z Ukrainy.

11:37

Według rosyjskiego ekonomisty Władimira Miłowa Rosja na zawsze traci europejski rynek ropy i gazu. W rozmowie z Radiem Swoboda ekspert stwierdził, że niezależnie od ewentualnego embarga na dostawy rosyjskich surowców energetycznych, państwa Unii Europejskiej nie chcą już w tej sferze współpracować z Moskwą.

10:59

Szef Rady Europejskiej opowiedział się za konfiskatą rosyjskich majątków zamrożonych w ramach unijnych sankcji, by później sfinansować odbudowę Ukrainy. Charles Michel powiedział o tym w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Ukazał się on kilka godzin przed rozpoczęciem w Warszawie międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy.

10:58

Rosja zapowiedziała od dzisiaj zawieszenie broni na terenie huty Azowstal w Mariupolu. Wstrzymanie walk ma umożliwić ewakuację cywilów z oblężonego kompleksu. Na razie jednak na miejscu trwają ciężkie walki.

Posłuchaj
00:49 azoww.mp3 Ciężkie walki w Azowstalu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

10:46

Posłuchaj
00:14 paczka caritas.mp3 Na Ukrainę trafiło ponad 30 tysięcy paczek w ramach akcji Caritas Polska "Paczka dla Ukrainy" (IAR)

 

10:32

Alarmy ostrzegające przed atakiem z powietrza w zachodniej Ukrainie.

10:26

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie utraciły blisko 24,7 tys. żołnierzy - wyliczył Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy i przedstawił najnowszy bilans rosyjskich strat.

. .
10:23

Uważa się, że Rosja straciła już w wojnie na Ukrainie więcej żołnierzy niż w Afganistanie, gdy zginęło ich 15 tys. - powiedział w czwartek w stacji Sky News były brytyjski ambasador w Rosji Andrew Wood.

"(Władimir Putin) myślał, że wygra tę wojnę już dawno temu, ale w rzeczywistości bardzo ją przegrywa. Myślę, że musimy zdać sobie sprawę, że on nie jest w stanie wygrać tej wojny w sensie osiągnięcia rozstrzygniętego wyniku. Nikt na Ukrainie nie zapomni tego, co zrobił, co zrobiły jego siły i w jaki sposób to zrobił. To samo w sobie jest porażką" - wskazał.

10:23

Kreml liczy na zajęcie szturmem zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, by 9 maja w tzw. Dniu Zwycięstwa chwalić się opanowaniem tego miasta, na południowym wschodzie Ukrainy – oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

10:00

Rosyjskie wojsko ma zmusić uwięzionych w obozach filtracyjnych mieszkańców Mariupola do wzięcia udziału w tak zwanej paradzie z okazji 9 maja w mieście. 

Doradca mera Mariupola Petro Adriuszczenko poinformował, że Rosjanie przytrzymują w obozach niedaleko miasta około dwóch tysięcy mężczyzn. Na paradę mają oni zostać ubrani w ukraińskie mundury.

Wcześniej pojawiły się informacje, że w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim rosyjscy okupanci rozpoczęli szycie mundurów sił zbrojnych Ukrainy.

09:32

W Brukseli trwają zabiegi, by objąć unijnymi sankcjami także Alinę Kabajewą, gimnastyczkę, partnerkę Putina, matkę jego dzieci - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wprawdzie na przygotowanej przez Komisję Europejską do akceptacji przez kraje członkowskie czarnej liście Kabajewej nie było, ale po wczorajszych negocjacjach została ona dopisana.

Z nieoficjalnych informacji korespondentki Polskiego Radia wynika, że przeciwko objęciu Kabajewej sankcjami lobbowały Węgry. Czy pozostanie ona na czarnej liście, okaże się jutro, kiedy ambasadorowie unijnych państw mają zaakceptować szósty pakiet sankcji, w którym jest embargo na import ropy z Rosji.

09:31

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło 221 dzieci - informuje ukraińska Prokuratura Generalna. Ponad 400 niepełnoletnich zostało rannych.

Jak podkreśla biuro Prokuratora Generalnego, ten bilans nie jest ostateczny, ponieważ trwają prace nad ustaleniem liczby ofiar w miejscach działań wojennych, na czasowo okupowanych i wyzwolonych terytoriach.

09:31

W Rosji sześć wojskowych komend uzupełnień obrzucono butelkami z benzyną - poinformował portal Meduza. Pierwsze takie zdarzenie odnotowano 28 lutego - w czwartym dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę, a ostatnie - wczoraj. W ocenie części niezależnych komentatorów młodzi Rosjanie i ich rodziny obawiają się ogłoszenia powszechnej mobilizacji. Taka decyzja Kremla może sprowokować gwałtowny wzrost niezadowolenia społecznego i wyjście na ulice setek tysięcy ludzi.

09:26

W swoim mniemaniu Rosja przegrała już wojnę na Ukrainie, skoro nie osiągnęła żadnego z początkowych celów, jakie wyznaczyła sobie przed rozpoczęciem inwazji - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Psaki powiedziała również, że rosyjski przywódca Władimir Putin nie zobaczy swoich żołnierzy maszerujących przez ulice Kijowa, a Rosji nie uda się ostatecznie zniszczyć integralności terytorialnej Ukrainy i odebrać jej suwerenności.


09:08

Co najmniej 25 osób ucierpiało w nocnym ostrzale Kramatorska.

08:48

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że na liniach frontu zabito około 12 rosyjskich generałów. USA przekazywały Ukrainie informacje wywiadowcze na temat ruchów rosyjskich jednostek, które pomagały namierzać i zabijać rosyjskich oficerów – wskazał dziennik "New York Times".

Pomoc w namierzaniu wysokiej rangi oficerów to część utajnionego programu przekazywania w czasie rzeczywistym informacji wywiadowczych Ukrainie. Dane zawierają też prognozy ruchów rosyjskiego wojska na podstawie amerykańskiej oceny tajnego planu Moskwy na działania wojenne w Donbasie na wschodzie Ukrainy – powiedziało źródło gazety.

Źródła twierdzą, że w kwietniu USA zwiększyły przepływ na Ukrainę informacji wywiadowczych dotyczących rosyjskich wojsk w Donbasie i na Krymie, ponieważ Ukraińcy szykowali się do odparcia nowej ofensywy na wschodzie kraju.

08:43

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że na dzisiejszej konferencji darczyńców padną konkretne deklaracje wsparcia finansowego dla Ukrainy. Środki mają być przeznaczone na pomoc humanitarną dla uchodźców wewnętrznych, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy na skutek działań wojennych.

08:30

Skutki ataku na dzielnicę mieszkaniową w Kramatorsku.

08:22

Rosja zapewne będzie chciała wyolbrzymić zagrożenie, jakie stanowią dla Ukrainy odbywające się na Białorusi regularne ćwiczenia wojskowe, aby zatrzymać część sił ukraińskich na północy kraju - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W aktualizacji wywiadowczej stwierdzono, że "nie przewiduje się odstępstw od normalnej działalności ćwiczebnej, które mogłyby stanowić zagrożenie dla sojuszników i partnerów".

08:20

Wojska rosyjskie zmieniają taktykę w porównaniu z pierwszymi dniami wojny i działają dużo ostrożniej - oceniła w czwartek wojskowa administracja obwodu zaporoskiego w komunikacie opublikowanym za pośrednictwem serwisu Telegram.

"Wróg zmienia taktykę w porównaniu do pierwszych dni wojny. Teraz Rosjanie dostosowują działania do sytuacji; badają i analizują taktykę Sił Zbrojnych Ukrainy, szukając słabych punktów. Rosjanie stali się ostrożniejsi i nie stawiają tylko na przewagę liczebną" - zaznaczono.

08:09

W obwodzie ługańskim na Ukrainie znaleziono ciała pięciu osób zabitych przez rosyjskie wojsko - poinformował szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj. 

Dodał, że nie jest to ostateczny bilans ostrzałów, ponieważ w okolicach Popasnej i Hirśkego wciąż płoną budynki mieszkalne.

Jak przekazał, wczoraj Rosjanie ostrzelali z artylerii Siewierodonieck, Popasną i Hirśke oraz Łysyczańsk. 

07:31

W środę z Mariupola i okolic ewakuowano do Zaporoża 344 osoby – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez CNN. 

Cywile uciekają z Mariupola do miasta Zaporoże, które pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich. By tam dotrzeć, muszą przejechać kilkaset kilometrów przez tereny opanowane przez Rosjan – informowały wcześniej media.

- Prowadzimy negocjacje i mamy nadzieję, że będziemy mogli dalej ratować ludzi z Azowstalu, z Mariupola. Wciąż są tam cywile, kobiety, dzieci. Potrzebujemy dalszego zawieszenia broni, by ich uratować – powiedział prezydent Ukrainy.

07:26

Siły rosyjskie wznowiły szturm na pozycje ukraińskie w zakładach Azowstal w Mariupolu przy wsparciu z powietrza – poinformował rano ukraiński sztab generalny.

"W Mariupolu okupanci skupili się na blokowaniu i próbach likwidacji naszych oddziałów w rejonie Azowstalu. Przy wsparciu lotnictwa przeciwnik wznowił atak, dążąc do zdobycia kontroli nad terytorium zakładów" – podano komunikacie.

W środę władze ukraińskie poinformowały, że oddziały rosyjskie zdołały się przedrzeć na teren Azowstalu. Zakłady są ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu.

Strona ukraińska podkreśla, że na terenie zakładów Azowstal znajdują się także cywile.

06:51

W ciągu ostatniej doby ukraińskie jednostki obrony przeciwlotniczej strąciły dziewięć celów: cztery bezzałogowce, trzy pociski manewrujące i dwa samoloty Su-30 - podał sztab generalny ukraińskiej armii.

06:34

W związku z udanymi akcjami ukraińskiej armii, Rosjanie stracili kontrolę nad kilkoma osadami na granicy obwodów mikołajowskiego i chersońskiego - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:29

Wielka Brytania dostarcza na Ukrainę przenośne generatory prądu, które mają zapewnić działanie m.in. aparatury szpitalnej. 

05:55

Rosyjska armia "wyzwoliła" miejski park w Charkowie z placu zabaw - ironizuje w komentarzu do nagrania serwis Nexta.

05:32

Prawie 80 uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęła mała miejscowość pod Rzymem, licząca około 1300 mieszkańców. W gminie, która stale się wyludnia, schronienie znaleźli uciekinierzy z Mariupola i Kijowa. W niesienie pomocy zaangażowała się cała lokalna wspólnota.

Media w stolicy Włoch informują o niezwykłej gościnności i zaradności władz oraz mieszkańców miasteczka Arcinazzo Romano. Wszyscy zmobilizowali się tam, by zorganizować pobyt uchodźców i pomagać im w codziennym życiu.

- Przybywają do nas z głównych miast, które są miejscem walk - wyjaśnił burmistrz Luca Marocchi. W tej chwili w miejscowości przebywa 40 kobiet z Ukrainy, 30 dzieci i 7 mężczyzn.

05:31

kułeba 1200.jpg
"Jeśli dostaniemy broń, wygramy tę wojnę". Kułeba apeluje do Zachodu o nowoczesne uzbrojenie
05:26

Dziś odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres przedstawi sprawozdanie. Posiedzenie zwołane przez Stany Zjednoczone, które w maju przewodniczą temu 15-osobowemu gremium.

05:25

Jak informuje "New York Times", Amerykanie dostarczyli Ukrainie danych wywiadowczych, które pomogły ukraińskim siłom likwidować rosyjskich generałów.

05:24

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, w Akademii Sztuki Wojennej, otworzy dziś dwudniowe międzynarodowe sympozjum NATO Resilience Symposium 2022. Forum będzie poświęcone aktualnym wyzwaniom i zagrożeniom dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

W sesji otwarcia prelegentami będą także Mircea Geoană, zastępca sekretarza generalnego NATO oraz gen. Phillippe Lavigne Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych ds. Transformacji (NATO SACT).

05:22

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wygłosi dziś przemówienie, w którym nakreśli politykę USA wobec Chin. Administracja Białego Domu ogłosiła w lutym strategię dla regionu Indo-Pacyfiku, w której zobowiązała się do zaangażowania większych środków dyplomatycznych i związanych z bezpieczeństwem w tym regionie. Mają one przeciwdziałać ambicjom Chin do stworzenia regionalnej strefy wpływów.

05:06

W wielu regionach Ukrainy rozległy się syreny alarmowe. Słychać je między innymi w Kijowie, Charkowie, Dniepropietrowsku, Lwowie, Odessie, Zaporożu czy Mikołajowie - pisze na Twitterze Kyiv Independent.

05:05

Personel kanadyjskiej ambasady wróci na Ukrainę.

05:04

Zełenski 1200.jpg
Zełenski: Rosja nadal marzy o zdobyciu Ukrainy i innych krajów Europy
05:03

Rząd Kanady otworzył centrum informacyjne dla ukraińskich uchodźców na terenie Polski. Minister imigracji, uchodźców i obywatelstwa Sean Fraser oficjalnie uruchomił je w środę w Warszawie.

Centrum informacyjne działa przy otwartym w kwietniu br. Kanadyjskim Centrum Operacji Biometrycznych (Canadian Biometric Operations Centre), gdzie od ukraińskich uchodźców aplikujących o kanadyjskie wizy pobierane są dane biometryczne. Centrum znajduje się na terenie warszawskiego Global EXPO Centrum, udziela informacji o imigracji do Kanady dla ukraińskich uchodźców.

Drugie centrum operacji biometrycznych działa od środy w Berlinie.

05:02

Wpływowy, niezależny dziennik urugwajski "La diaria" przewiduje, że rosyjska agresja przeciwko Ukrainie zamieni w sposób nieprzewidziany i niezamierzony przez Putina stosunki między NATO i Unią Europejską a Ameryką Łacińską, znacznie je zacieśniając.

"W kontekście aktualnego zagrożenia Unia Europejska oczekuje obecnie od Ameryki Łacińskiej zajęcia zaangażowanego stanowiska wobec nowych wyzwań geopolitycznych" – brzmi konkluzja artykułu na łamach urugwajskiego dziennika.

05:00

Ukraiński dziennikarz Ołeksandr Machow zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału w okolicach miasta Izium we wschodniej Ukrainie. Pracował miedzy innymi dla kanału telewizyjnego Ukraina24 i Dom TV.

Prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu podkreślił, że zmarły dziennikarz zawsze znajdował się w centrum wydarzeń. - Ukraińcy! Na początku wspomnę znanego dziennikarza Aleksandra Machowa. Na pewno widzieliście jego reportaże, internetowe wpisy. Zawsze zajmował swoje własne stanowisko, zdanie patriotyczne, bez wodolejstwa. Zawsze był najodważniejszym wśród pierwszych, Zawsze pracował w niebezpiecznych miejscach. Opisywał rzeczywistość. Jego materiały robiły wrażenie - mówił Wołodymyr Zełenski.

04:59

shutterstock mi17 1200.jpg
Rosyjski śmigłowiec naruszył fińską przestrzeń powietrzną. To kolejny incydent w regionie
04:57

Posłuchaj
00:59 11722271_1.mp3 Dziś w Warszawie Międzynarodowa Konferencja Darczyńców. Relacja Przemysława Lisa (IAR)

 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem