more_horiz
Wiadomości

Noc Muzeów 2022. Belweder otwiera swoje drzwi dla zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 10:30
Koncertował tam Fryderyk Chopin, urzędował i zmarł Józef Piłsudski a dziś to jedna z głównych rezydencji Prezydenta - mowa o Belwederze, którzy dziś otwiera się dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów w Warszawie.
Noc Muzeów 2022. Belweder otwiera swoje drzwi dla zwiedzających
Noc Muzeów 2022. Belweder otwiera swoje drzwi dla zwiedzającychFoto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Wnętrza klasycystycznego pałacu będą dostępne od 17.00 do północy. Konrad Filip Komarnicki z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta powiedział, że Belweder to wyjątkowy świadek historii.

"Zapraszamy do bardzo romantycznego i wyjątkowego pałacu, gdzie najważniejszym wydarzeniom współczesnej polityki towarzyszą odgłosy powstańców listopadowej nocy, gdzie wciąż słychać muzykę wydobywającą się spod palców kilkuletniego Chopina, a po korytarzach snuje się cień sumiastych wąsów Marszałka" - podkreślił.

I właśnie zrekonstruowany gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie jedną z głównych atrakcji Nocy Muzeów w Belwederze. Na zwiedzających czekają pokój adiutanta, salonik, gabinet oraz pokój szachowy. Będzie można też zobaczyć sale reprezentacyjne pałacu - Marmurową, Lustrzaną i Pompejańską.

Grupy 25-osobowe będą oprowadzane przez przewodników. Osoby zwiedzające Belweder proszone są o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem i niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów.

Noc Muzeów 2022

W nocy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 maja) swoje drzwi otworzy wiele instytucji kulturalnych, naukowych oraz urzędy i instytucje publiczne w całym kraju. Jest to dzień w roku, w którym za darmo można zwiedzić miejsca, które na co dzień oferują szereg wystaw. W Noc Muzeów oprócz wystaw stałych, wiele instytucji decyduje się na pokazy specjalne, wystawy czasowe oraz oprowadzanie z przewodnikiem większych grup. 

Posłuchaj
00:23 11738622_1.mp3 Noc Muzeów 2022. Drzwi Belwederu otwarte dla zwiedzających (IAR)

Oprócz miejsc oczywistych - takich jak: muzea, galerie sztuki, zwiedzający mają możliwość zobaczenia od środka instytucje publiczne takie jak: sądy, Straż Miejska czy nawet siedziba komunikacji miejskiej. 

Każdy, kto chce udać się na nocne zwiedzenie, musi liczyć się z dużym zainteresowaniem i kolejkami, na które liczą organizatorzy. 

as

Zobacz więcej na temat: POLSKA muzeum Warszawa

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem