more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda: prawdopodobieństwo, że Rosja zaatakuje państwa NATO, jest bardzo niewielkie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 20:10
Andrzej Duda w wywiadzie dla "Polska Times" ocenił, że prawdopodobieństwo, iż Rosja odważy się zaatakować jakikolwiek kraj NATO, jest niewielkie. - Jeżeli byłby napad na państwo NATO, w tym Polskę, to odpowiedź Sojuszu będzie natychmiastowa i zdecydowana - podkreślił prezydent.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie gwarancji bezpieczeństwa udzielanych przez NATO
Prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie gwarancji bezpieczeństwa udzielanych przez NATOFoto: Krzysztof Gumul/KPRP

W wywiadzie opublikowanym w czwartek wieczorem na stronie internetowej "Polska Times" prezydent był pytany, czy w sytuacji wojny na Ukrainie jesteśmy w Polsce bezpieczni, czy też zagrożenie ze strony Rosji cały czas istnieje.

- Potencjalne zagrożenie oczywiście cały czas istnieje, tylko proszę zwrócić uwagę, że w Polsce obecnych jest ponad 10 tys. żołnierzy największej armii świata. Armii najpotężniejszej, najlepiej i najnowocześniej wyposażonej. Żołnierze mają doświadczenie wcześniejszych wojen. Mamy też amerykańską infrastrukturę, ciężkie uzbrojenie, obronę przeciwrakietową, dzięki której część Polski jest już dzisiaj chroniona amerykańskim systemem Patriot - powiedział Andrzej Duda.

"Odpowiedź Sojuszu będzie natychmiastowa"

Przypomniał, że prezydent USA Joe Biden podczas wizyty w Polsce powiedział w swoim wystąpieniu na Zamku Królewskim, że Polska ma absolutną gwarancję art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

- Jeżeli byłby jakikolwiek napad na państwo NATO, w tym Polskę, to odpowiedź Sojuszu będzie natychmiastowa i zdecydowana. Prawdopodobieństwo, że ktokolwiek, w tym Rosja, odważy się zaatakować państwo NATO, narażając się na konflikt z Sojuszem Północnoatlantyckim, na starcie z armią amerykańską, a w naszym przypadku także i z naszą armią, która będzie broniła Polski, jest bardzo niewielkie - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent był też pytany, jak się skończy wojna na Ukrainie i jaki los czeka Putina. - Chciałbym, aby skończyła się odzyskaniem przez Ukrainę całego swojego terytorium w granicach międzynarodowo uznanych. To dla mnie sprawa niezwykle ważna, dla bezpieczeństwa Polski, na przyszłość. To by oznaczało, że w sensie politycznym Ukraina by tę wojnę wygrała. Bardzo na to liczę, staram się wspierać na wszystkie sposoby, bo uważam, że tak jest sprawiedliwie i tak powinno być. Chciałbym, żeby Ukraina mogła się odbudować, żeby jej w tym pomóc, żeby istniała w swoich granicach jako duże, świetnie rozwijające się państwo, nasz sąsiad, przyjaciel, sojusznik na przyszłość - powiedział prezydent.

Zobacz także:

Poszerzenie NATO

Andrzej Duda odniósł się ponadto do procedury przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO.

- Pomyślałem, że to są właśnie skutki wojny, które osiągnął prezydent Putin; ma, czego chciał. Oto do NATO przystępują dwa wielkie, silne, bogate państwa, które mają wojenne doświadczenie, dzielnych żołnierzy i które umiały już kiedyś odeprzeć Rosjan. Granica NATO z Rosją wydłuża się o ponad 900 kilometrów. To z całą pewnością nie jest sukces Władimira Putina - powiedział prezydent.

Ale to - jak zaznaczył - też oznacza, że obawa o potencjalną rosyjską agresję jest realna, a Szwedzi wielokrotnie odpędzali w ciągu ostatnich lat rosyjskie samoloty, ścigali i wypędzali rosyjskie łodzie podwodne ze swoich wód terytorialnych.

- Oni wiedzą, że to nie są żarty; przeżyli budowę gazociągu Nord Stream 1 i 2, widzieli rosyjską aktywność. Myślę, że społeczeństwo, widząc, co dzieje się na Ukrainie, doszło do wniosku, że potencjalna rosyjska agresja to nie zabawa, to nie są żarty. Stąd ta decyzja, której jeszcze dwa lata temu nikt się nie spodziewał, nawet nie przypuszczał, że mogłaby ona zapaść - powiedział Andrzej Duda.

Zobacz także: szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch w Programie 3 Polskiego Radia

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem