more_horiz
Wiadomości

Burze, śnieg i lód na szlakach. TPN ostrzega przed zmiennymi warunkami w Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:15
Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed zmiennymi warunkami w najwyższych górach w Polsce. W wyższych partiach Tatr panuje zimowa aura.
TPN ostrzega przed zmiennymi warunkami w Tatrach
TPN ostrzega przed zmiennymi warunkami w TatrachFoto: Shutterstock

Na wielu szlakach zalega spora warstwa śniegu i lodu - mówi Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego. W wielu miejscach śnieg jest zmrożony i twardy, można się na nim pośliznąć. Dlatego w wyższych partiach Tatr potrzebny jest sprzęt zimowy: czekany, raki i kask na głowę.

- Nadal rozmarzają tatrzańskie stawy - ostrzega Jan Krzeptowski Sabała. Pokrywa lodowa na nich jest bardzo cienka, więc wchodzenie na taflę jest ryzykowne. W sobotę i w niedzielę w Tatrach możliwe są także burze - ostrzega Jan Krzeptowski Sabała. Warto więc sprawdzać prognozę przed wycieczką i sprawdzać pogodę na bieżąco.

Tylko w środę ratownicy TOPR udzielili pomocy ponad dwudziestu osobom. Zginęło dwóch turystów. Pierwszy spadł z Rysów, drugi ze Skrajnego Granata.

Seria tragicznych wypadków w Tatrach

Słoneczna pogoda przyciągnęła w Tatry wielu turystów. Niestety w środę od samego rana nad górami krążył ratowniczy śmigłowiec. Jak informuje dyżurny ratownik TOPR, do groźnych wypadków dochodziło głównie na skutek poślizgnięć na płatach śniegu.

Do śmiertelnych wypadków doszło na Granatach i w rejonie Rysów. Cztery osoby, w tym 11-letnie dziecko, doznały obrażeń pod Szpiglasową Przełęczą.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem