more_horiz
Wiadomości

GUS poda dziś dane o sprzedaży detalicznej. Analitycy przewidują silny wzrost

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 03:54
Główny Urząd Statystyczny poda dziś dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu. Analitycy oczekują wzrostu rzędu 15,5-17 procent. W marcu odnotowano wzrost rzędu 9,6 procent.
Eksperci spodziewają się wysokiej dynamiki sprzedaży odzieży i obuwia
Eksperci spodziewają się wysokiej dynamiki sprzedaży odzieży i obuwiaFoto: shutterstock.com/aslysun

Ekonomista PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska powiedziała, że tak silny wzrost licząc rok do roku wynika z kilku czynników - między innymi z efektu niskiej bazy statystycznej.

- W ubiegłym roku mieliśmy jeszcze zamknięte galerie handlowe i to mocno ograniczało sprzedaż na przykład odzieży i obuwia, dlatego można zakładać, że w dzisiejszych danych dynamika sprzedaży tych produktów będzie bardzo wysoka - wyjaśniła.

Nowi konsumenci

Dodała, że wydatki wspierane są przez rzesze nowych konsumentów, czyli uchodźców z Ukrainy.

Urszula Kryńska uważa, że w kolejnych miesiącach tak silna dynamika wzrostu jest raczej nie do utrzymania.

Oprócz danych o sprzedaży detalicznej dziś GUS poinformuje też o produkcji budowlano-montażowej w kwietniu.

Ocena koniunktury

Według przedstawionych wcześniej przez GUS danych, w maju wskaźnik koniunktury poprawił się w większości badanych branż. 

Najlepiej koniunkturę oceniają firmy finansowe i ubezpieczeniowe oraz te z branży informacja i komunikacja. Natomiast najwięcej pesymistów jest w przedsiębiorstwach budowlanych.  

W handlu hurtowym pesymiści są tylko nieco liczniejsi niż optymiści (wskaźnik minus 0,3), jednak oceny zarówno dotyczące przyszłości, jak i teraźniejszości pogorszyły się w stosunku do sytuacji z kwietnia.

Rosnące zatrudnienie

Zgodnie z danymi GUS zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wzrosło do 2,8 proc. z 2,4 proc. w marcu. Zatrudnienie zwiększyło się o 11,7 tys. w ujęciu miesięcznym.

W opinii banku Credit Agricole silny wzrost zatrudnienia był częściowo związany z napływem uchodźców z Ukrainy do Polski. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce pracuje już ok. 130 tys. ukraińskich uchodźców.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem