more_horiz
Wiadomości

Rosyjska agresja na Ukrainę i współpraca gospodarcza. Rozmowy szefów MSZ Polski i ZEA w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 18:27
Współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - Cieszy nas szybki wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami - mówił Zbigniew Rau. Podziękował też ZEA za wkład w pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Podziękowałem za wkład ZEA w pomoc humanitarną dla Ukrainy - powiedział Zbigniew Rau
Podziękowałem za wkład ZEA w pomoc humanitarną dla Ukrainy - powiedział Zbigniew RauFoto: PAP/Paweł Supernak

Wizytę w Warszawie złożył minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah Bin Zayed Al–Nahyan, który spotkał się z szefem polskiego MSZ.

Na wspólnej konferencji prasowej Rau przyznał, iż cieszy się, że przyjazne kontakty między przedstawicielami władz obu krajów są utrzymywane i rozwijane także pomimo pandemicznych ograniczeń.

Pogłębienie współpracy

Przypomniał, że na przełomie 2021 i 2022 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie - jako pierwszy kraj arabski - były gospodarzem światowej wystawy EXPO.

- Nasz udział w EXPO zdynamizował nasze dwustronne relacje w wielu dziedzinach, nie tylko gospodarczych - powiedział Rau.

- Chcemy, aby liczne wizyty tak polityczne, jak i eksperckie, które już udało nam się zrealizować oraz kolejne - także te planowane na rok bieżący - przyniosły dalsze pogłębienie naszej współpracy - oświadczył.

- Ze szczególnym optymizmem postrzegamy perspektywy rozwoju naszych relacji ekonomicznych, któremu to powinien sprzyjać brak barier finansowych i administracyjnych, które ograniczają dostęp do rynku - powiedział szef MSZ.

Handlowe tradycje i perspektywy

Podkreślił, że Polska wysoko ceni także możliwość korzystania z bogatych emirackich tradycji handlowych, a także z rozbudowanej nowoczesnej infrastruktury.

- Cieszy nas szybki wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami, szczególnie po okresie trudności wywołanych przez pandemię - zaznaczył Rau.

Podkreślił, że obok tradycyjnej wymiany handlowej, Polska szczególną nadzieję wiąże z rozwojem współpracy w dziedzinie energetycznej, technologicznej, w tym technologii cyfrowych, ochrony środowiska i inwestycji.

Dodał, że z dużą satysfakcją przyjął informację, iż władze emirackie włączyły Polskę do grona dziesięciu najważniejszych globalnie kierunków emirackiej międzynarodowej współpracy gospodarczej w ramach strategii rozwoju na kolejne 50 lat.

Naruszenie prawa międzynarodowego

Rau relacjonował, że z ministrem spraw zagranicznych ZEA rozmawiał także o rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Posłuchaj
00:21 rauzea.mp3 Zbigniew Rau: władze rosyjskie dążą do ponownego skolonizowania Ukrainy (IAR)

- Rosyjska agresja to jawne naruszenie prawa międzynarodowego i zasad wiążących całą społeczność międzynarodową, takich jak: suwerenna równość państw, nieingerencja w sprawy wewnętrzne oraz pokojowe rozwiązywanie sporów - oświadczył.

Wskazał, że Ukraina nie zagrażała Rosji ani politycznie, ani wojskowo, a władze rosyjskie dążą do skolonizowania Ukrainy.Rau mówił też o pomocy, jaką polskie społeczeństwo okazuje ukraińskim uchodźcom. - Podziękowałem za wkład ZEA w pomoc humanitarną dla Ukrainy - dodał.

Cenne i bliskie relacje

Minister spraw zagranicznych ZEA podkreślił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie cenią sobie wyjątkowe relacje i bliskie więzi z Polską, które - jak mówił - obejmują współpracę w różnych dziedzinach gospodarki, polityki, kultury.

Ocenił, że udział Polski w EXPO 2020 w Dubaju było przykładem ścisłej współpracy obu krajów.

- W czasie, kiedy świat, a zwłaszcza Europa stoją przed złożonymi wyzwaniami, doceniamy kluczową rolę Polski w rozwiązywaniu problemów regionalnych i globalnych. Doceniamy współpracę Polski z krajami sąsiednimi w reagowaniu na kryzys humanitarny w wyniku wojny w Ukrainie - powiedział Abdullah Bin Zayed Al–Nahyan.

Wspólne obawy

Minister docenił również rolę Polski w ułatwianiu dostarczania pomocy humanitarnej do Ukrainy, także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.- Podzielamy obawy Polski dotyczące eskalacji głodu i braku bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Musimy zintensyfikować międzynarodowej wysiłki, żeby sprostać temu wspólnemu wyzwaniu, które pozostaje priorytetem dla mojego kraju - oświadczył.

Nie tylko ropa

Szef MSZ ZEA zwrócił uwagę, że wymiana handlowa z Polską w 2021 roku - która nie była związana z ropą naftową - osiągnęła wartość 1,4 mld dolarów, co - jak mówił - oznacza 10-procentowy wzrost.

- Podpisaliśmy nowe umowy, które poszerzą obszary współpracy gospodarczej i pobudzą inwestycje. Oczekujemy zacieśniania współpracy w obszarach: energii odnawialnej, zdrowia, nauki, technologii - oświadczył.


fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem