more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na granicy z Białorusią. Żaryn: wciąż są grupy cudzoziemców próbujące przejść do Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 22:12
- Wciąż aktywne są grupy cudzoziemców próbujące nielegalnie przejść do Polski z Białorusi - przypomniał w czwartek wieczorem rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że operacja hybrydowa przeciw Polsce trwa.
Stanisław Żaryn: wciąż aktywne grupy cudzoziemców próbujące przejść do Polski z Białorusi
Stanisław Żaryn: wciąż aktywne grupy cudzoziemców próbujące przejść do Polski z BiałorusiFoto: Twitter / Straż Graniczna

Podkreślił, że codzienne ataki grup cudzoziemców na polską granicę blokują: straż graniczna, policja i wojsko.

"Ostatnie informacje wskazują, że sztuczny szlak migracyjny kontrolowany przez służby białoruskie jest zasilany coraz częściej z kierunku rosyjskiego. Nowe grupy trafiające na Białoruś przyjeżdżają z terenu Rosji" - napisał w serii wpisów.

Żaryn ocenił, że działania białoruskich służb, kontrolujących i ochraniających tych cudzoziemców mają na celu destabilizację naszej granicy.

"Operacja prowadzona przez Mińsk w interesie Rosji"

"Operacja ta od samego początku jest prowadzona przez Mińsk w interesie Rosji" - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje czasowy zakaz przebywania w pasie przy granicy z Białorusią - na obszarze 183 miejscowości - 115 w woj. podlaskim i w 68 w lubelskim wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Na ten teren nie można wejść od 2 września 2021 r. - zakaz wprowadzono najpierw w formule stanu wyjątkowego - do 30 listopada 2021 r., a po tym terminie i zmianie przepisów - rozporządzenia szefa MSWiA. W pasie granicznym trwa budowa bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej do połowy roku.

Czytaj także: 

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem