more_horiz
Wiadomości

Setki systemów artylerii rakietowej dla Polski. Szef MON: na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 21:28
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że zakup kilkuset systemów artylerii rakietowej HIMARS to poważne wzmocnienie polskiej armii. Decyzja o tym zakupie to efekt bacznej obserwacji konfliktu na Ukrainie, gdzie broń tego typu okazuje się bardzo skuteczna. 
Mariusz Błaszczak: na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać
Mariusz Błaszczak: na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzaćFoto: TT/@krzysztof_atek

Na antenie TVP Info minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że nowoczesne wyposażenie Wojska Polskiego ma za zadanie odstraszać potencjalnego agresora i pokazać, że atak na Polskę się nie opłaci.

- Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać. Konsekwentnie uzbrajamy Wojsko Polskie w nowoczesną broń, zwiększamy liczebność wojska i budujemy jego interoperacyjność z wojskami sojuszniczymi - mówił szef MON.

Zaznaczył, że rząd rozpoczął modernizację wojska w 2018 r. kupując baterie Patriot. W kolejnych latach kupiono m.in. rakiety HIMARS czy samoloty F-35. Mariusz Błaszczak zapewnił, że w tym roku skala zamówień jest znacznie większa ze względu na ustawę o obronie ojczyzny oraz dlatego, że przygotowywany jest Fundusz wsparcia sił zbrojnych.

500 wyrzutni rakiet HIMARS 

Dopytywany o kwestię zamówień broni wskazał, że Polska wyciąga wnioski z wojny toczącej się na Ukrainie. - Widzimy jaka broń jest skuteczna w obronie, którą posiadają Ukraińcy (...), dlatego kupujemy taką broń - wyjaśnił minister.

- Podjęliśmy decyzję o skokowym wzmocnieniu polskiej artylerii. Zamówiliśmy około 500 wyrzutni rakiet HIMARS. Realizacja tego zamówienia spowoduje, że staniemy się potęgą artyleryjską - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Dziś Ministerstwo Obrony Narodowej wystosowało zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania pięciuset wyrzutni HIMARS. Pierwsza umowa na pozyskanie amerykańskiego systemu artylerii rakietowej została podpisana w 2019 roku. Resort obrony zamówił wtedy 20 wyrzutni, a umowa przewiduje pierwsze dostawy w przyszłym roku.

W ramach umowy Polska zamówiła 30 pakietów po sześć pocisków o zasięgu 70 kilometrów oraz 30 rakiet, które są przeznaczone do niszczenia obiektów oddalonych nawet o 300 kilometrów.

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem