more_horiz
Wiadomości

Media donoszą o znęcaniu się nad podopiecznymi DPS pod Krakowem. Jest reakcja RPO

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 14:09
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podjął z urzędu sprawę doniesień o przypadkach znęcania się nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem. Rzecznik wezwał do wyjaśnienia sprawy władze województwa małopolskiego.
RPO zajmuje się doniesieniami o dramacie podopiecznych DPS pod Krakowem
RPO zajmuje się doniesieniami o dramacie podopiecznych DPS pod KrakowemFoto: PAP/Rafał Guz

Portal Wirtualna Polska opublikował w poniedziałek artykuł, w którym doniósł o przypadkach znęcaniu się nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem, którego miały się dopuszczać siostry prezentki prowadzące placówkę i pracownicy.

Wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem – tylko niektóre kary wymierzane dzieciom z niepełnosprawnościami, o których czytamy w portalu. Informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi w Jordanowie ujawniły portalowi pracownice DPS-u i rodzice dzieci.

Reakcja RPO

Jak poinformowało w poniedziałek biuro rzecznika, nagłośniona sprawa z Jordanowa wzbudziła zainteresowanie i niepokój RPO. "Wobec powagi zarzutów związanych z funkcjonowaniem placówki, wskazujących na zagrożenie dobra wychowanków i naganne przypadki naruszenia praw i godności dzieci, Biuro RPO prosi Urząd Województwa Małopolskiego o podjęcie działań nadzorczych i kontrolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu przestrzegania praw wychowanków placówki oraz przedstawienie informacji o poczynionych ustaleniach" - podało biuro RPO.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także