230. rocznica bitwy pod Zieleńcami i ustanowienia Virtuti Militari. Przyznano pośmiertne odznaczenia
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 230. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami, stoczonej z wojskami rosyjskimi w obronie Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia przypada także rocznica ustanowienia najwyższego w Polsce, a zarazem najstarszego na świecie odznaczenia wojskowego - Orderu Wojennego Virtuti Militari.
2022-06-21, 15:45
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że Order jest wyjątkowym odznaczaniem, a dzisiejsza uroczystość była hołdem dla wyjątkowych żołnierzy, którzy je otrzymali.
- Na przestrzeni 230 lat otrzymało je zaledwie 30 tysięcy dam i kawalerów, najdzielniejszych z dziennych. Dzisiaj oddajemy im hołd za ich poświęcenie, odwagę i męstwo, za ich miłość do Polski. Barwy Virtuti Militari tworzą nasz polski kod kulturowy. Pamięć o damach i kawalera Orderu jest czymśm na czym naszą tożsamość współcześnie powinniśmy wznosić - mówił.
Uhonorowani Orderem Virtuti Militari
Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk wręczył Order Virtuti Militari wnukowi ułana Bolesława Kubika, który poległ w szarży pod Rokitną w 1915 roku, pułkownikowi Mariuszowi Tomalskiemu.
Oficer podkreślał, że jest to dla niego niezwykle doniosła chwila. - Jest to ogromny zaszczyt dla każdego żołnierza, gdyż jest to najstarsze polskie odznaczenie wojskowe. W toku poszukiwań dowiedziałem się, że zginął jako pierwszy, szarżując na klaczy Mucha, od postrzału w głowę. Zaszczytem jest to, że ten krzyż mógł trafić do rodziny, to radość dla rodziny, że mamy taką pamiątkę po przodku, który oddał życie w obronie ojczyzny, który wykuwał wolność, walcząc w Legionach Polskich - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
Order Virtuti Militari odebrała również córka powstańca warszawskiego porucznika Witolda Daaba pseudonim "Stefan" Ewa Marzec. Córka bohatera podkreślała, że jest szczęśliwa, że udało jej się otrzymać wróżenie przyznane jej ojcu. - To jest wyjątkowa chwila, czekałam na nią bardzo. Wiedziałam, że tata ma przyznany Order, ale musiał być ratyfikowany przez Radę Państwa, to się nigdy nie stało. Dzisiaj jest uczucie radości, dumy i ogromnego wzruszenia, że tego doczekałyśmy - mówiła.
Order Wojenny Virtuti Militari został ustanowiony 22 czerwca 1792 roku przez króla Stanisława Augusta, który przychylił się do prośby dowodzącego polskimi oddziałami księcia Józefa Poniatowskiego. Zażądał on w dniu bitwy pod Zieleńcami szybkiego wprowadzenia nowego orderu wojennego, który po zwycięstwie miał podtrzymać morale w wojsku. 22 czerwca 1792 roku nadano pierwszych 15 orderów, które wręczono między innymi księciu Józefowi Poniatowskiemu, generałowi Tadeuszowi Kościuszce i generałowi Józefowi Zajączkowi. Orderem mogą być uhonorowane nie tylko osoby fizyczne. W 1920 roku odznaczono Orderem miasta Lwów i Verdun, a w 1939 roku Warszawę.
kp
REKLAMA