more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński: musimy zbudować potężną armię, mamy gotowy, konkretny plan

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 15:13
- Musimy się uzbroić i zbudować potężną armię, tak żeby atak na Polskę nie miał żadnego sensu. Mamy gotowy, skonkretyzowany plan - powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Torunia prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył też, że obecnie rozmowa o Polsce jest szczególnie ważna, bo "bardzo wiele się dzieje, i są fakty, ale są także opowieści".
Jarosław Kaczyński w Toruniu: jeśli uczynimy to wszystko, co powiedziałem, mamy przed sobą dobry czas dla Polski, a czasy są trudne
Jarosław Kaczyński w Toruniu: jeśli uczynimy to wszystko, co powiedziałem, mamy przed sobą dobry czas dla Polski, a czasy są trudneFoto: TT/@pisorgpl

- Są opowieści tych, którzy fakty traktują, można powiedzieć, luźno, a jednocześnie chcą stworzyć opowieść o takiej Polsce, której po prostu nie ma: Polsce reżimu, którego mam być głównym przedstawicielem, w istocie dyktatorem; o Polsce nieustannych nieszczęść, porażek - mówił. Zaznaczył, że każda, nawet nieprawdziwa opowieść, gdy jest przekazywana intensywnie, może dotrzeć do ludzkich umysłów.

Poprzednicy "nastawieni na interesy nielicznych grup"

Jarosław Kaczyński wskazał, że kiedy jego ugrupowanie przed niemal siedmiu laty dochodziło do władzy, miało pewną wizję zmian w Polsce i uważało, że "polityka, którą prowadzono poprzednio przez osiem lat władzy koalicji PO-PSL, była polityką błędną, nastawioną na interesy wpływowych, ale stosunkowo nielicznych grup". - Ale także, i to w bardzo poważnym stopniu, na interesy zewnętrzne - poza polskie, zupełnie niepolskie, a często po prostu antypolskie - powiedział.

Dodał, że PiS chciało tę politykę odrzucić i "doprowadzić do tego, żeby nasz kraj stał się i sprawiedliwszy, i szybciej się rozwijający, i bezpieczniejszy". Pierwszym warunkiem, by było to możliwe - stwierdził - było doprowadzenie do tego, by potwierdziła się diagnoza, iż w Polsce państwo może dużo więcej zrobić dla obywateli, niż jest robione.

Odrzucamy tezę: "Pieniędzy nie ma i nie będzie"

Jarosław Kaczyński stwierdził, że związane to było z możliwościami finansowymi, dlatego PiS odrzucało tezę, że pieniędzy nie ma i nie będzie. - Ta teza, że tak nie jest, że te pieniądze jednak mogą być, że one są po prostu przejmowane, że - mówiąc najkrócej - Polska i Polacy są po prostu okradani, okazała się słuszna - powiedział.

Dodał, że po dokonaniu zmian w prawie, powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej oraz wprowadzeniu pakietów kontrolnych okazało się, że wpływy z VAT zaczynają gwałtownie rosnąć. - I oto zrodziła się sytuacja, która wydaje się niemożliwa, paradoksalna. Otóż państwo wydawało, przede wszystkim na politykę społeczną, znacznie więcej niż przedtem, a z drugiej strony podatki były obniżane - powiedział. W tym kontekście wskazał, że kolejna obniżka podatków nastąpi od 1 lipca br.

60 mld złotych na wydatki społeczne

Jarosław Kaczyński podkreślił, że w tym roku wydatki społeczne wynoszą, mimo kryzysu, już przeszło 60 mld zł. Dodał, że wyraźnie wzrosły też wydatki na obronę, kulturę, oświatę.

- Okazało się, że żyliśmy w kraju okradanym na potęgę, na ogromną skalę. Nikt nie potrafi dzisiaj odpowiedzieć, gdzie te pieniądze są, bo niekiedy są w majątkach, willach, ale obawiam się, że w niemałej mierze są za granicą - ocenił.

Wzrost gospodarki, wzrost płac

Prezes PiS podkreślił też, że nawet teraz, w czasach kryzysu, notujemy wzrosty gospodarcze, wzrosty płac. "Może to państwa zaskoczy - niektórzy mówią: nie mówcie tego, ale ja to jednak powiem, że ciągle wzrost płac jest wyższy niż inflacja. Troszeczkę wyższy i oczywiście rozłożony asymetrycznie, znaczy, jedni nie tracą, inni tracą, ja to świetnie wiem, i z inflacją walczymy, ale tak to w tej chwili wygląda" - powiedział Jarosław Kaczyński.

- I czy w warunkach kryzysu podwyższamy podatki, czy obniżamy? Otóż proszę państwa, obniżamy. Obniżamy na te najbardziej strategiczne towary nawet do zera. Na gaz do zera, wbrew UE, na podstawowe wyroby żywnościowe do zera, a gdzie indziej są też bardzo wyraźne spadki, do 5 proc., do 8 proc - mówił prezes PiS.

- Krótko mówiąc, szanowni państwo, my jesteśmy w stanie, potrafimy, prowadzić politykę, w ramach której mamy do czynienia z obniżkami podatków i jednocześnie ciągle są środki na to, żeby naszą politykę w różnych dziedzinach prowadzić. I to chyba dobrze świadczy o naszym rządzie - dodał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS o wydatkach na zbrojenia

- Musimy się uzbroić i zbudować potężną armię, tak żeby atak na Polskę nie miał żadnego sensu; mamy gotowy, skonkretyzowany plan - powiedział w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Torunia prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński podkreślał - w kontekście wojny w Ukrainie - że Polska musi mieć potężną armię. - Musimy zbudować potężną armię [...] zwiększyliśmy wydatki pod tym względem już bardzo znacznie, ale to jest jeszcze dalece za mało. Ten wielki plan zbrojeniowy, który jest zawarty jako prawo, jako pewne zobowiązanie w ustawie o obronie ojczyzny, ten plan musi być zrealizowany - powiedział Jarosław Kaczyński.

Zaznaczył, że dzisiaj realizacja tego planu jest trudniejsza niż w momencie, kiedy został on przygotowany. - Kryzys doprowadził do tego, że pieniądz jest dzisiaj bardzo drogi, a był bardzo tani, że różnego rodzaju wymiary sytuacji się zmieniły. Ale ja często zadaję pytanie, czy lepiej być zadłużonym, czy okupowanym tak jak część Ukrainy, co jest lepsze, czy być mordowanym, mieć spalone domy, być zmuszonym do ucieczki, czy też musieć nawet płacić jakieś długi. Ja jestem głęboko przekonany, że lepiej jednak płacić długi - powiedział prezes PiS.

- Musimy się uzbroić, musimy stworzyć taką armię. I mamy taki plan, on jest gotowy, skonkretyzowany, żeby atak na Polskę nie miał żadnego sensu - podkreślił. Stwierdził, że "tylko ci, którzy potrafią sami się bronić, są bronieni także przez innych".

Jarosław Kaczyński przekazał, że zamówienia na sprzęt wojskowy zostały już złożone i uruchomiony został także polski przemysł zbrojeniowy.

Ukraina jest głównym problemem światowym

Dodał, że gdyby Ukraina "rozsypała się w ciągu dwóch, trzech tygodni, dzisiaj ta sprawa byłaby jakimś problemem na arenie międzynarodowej, ale niczym więcej". - Dzisiaj jest głównym problemem światowym - podkreślił prezes PiS.

Posłuchaj
00:29 11809375_1.mp3 Prezes PiS w Toruniu o potrzebach zbrojeniowych 

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także