W maju znaczący wzrost wynagrodzeń i produkcji przemysłowej. Nowe dane GUS

2022-06-21, 10:58

W maju znaczący wzrost wynagrodzeń i produkcji przemysłowej. Nowe dane GUS
50 proc. polskich firm prognozuje zwiększenie zatrudnienia - wynika z analizy rynku pracy.Foto: Pixabay/Michael Gaida

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6.399,59 zł, co oznacza wzrost o 13,5 procent porównując rok do roku - poinformował GUS. W poprzednim miesiącu wzrosło zatrudnienie o 2,4 procent, a produkcja przemysłowa o 15 procent licząc rok do roku (rdr).

Główny Urząd Statystyczny podał, że zatrudnienie w maju mdm spadło o 0,1 procent wobec oczekiwanego przez rynek wzrostu na poziomie +0,1 procent.

"Zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w maju 2022 r. było wynikiem m.in. zwolnień w jednostkach, zakończenia umów i nie przedłużania ich oraz zwiększonej absencji pracowników z powodu zasiłków chorobowych" - napisał GUS w komunikacie.

Wzrost produkcji

Produkcja przemysłowa w maju 2022 r. wzrosła o 15 procent rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,4 procent - podał również GUS. 

Wzrost produkcji w maju dotyczył 30 z 34 działów przemysłu - między innymi wydobywania węgla kamiennego i brunatnego, produkcji maszyn i urządzeń, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, wyrobów z metali oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych, a także pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ubiegłego roku, wystąpił w trzech działach: w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.
W stosunku do kwietnia wzrost odnotowano 28 działach, spadek w 6.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w maju br. ukształtowała się na poziomie o 11,9 procent wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,7 procent niższym w porównaniu z kwietniem br.

W przemyśle wzrost cen

Ceny produkcji przemysłowej w maju 2022 r. wzrosły rdr o 24,7 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,3 proc. - podał także GUS.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w maju wzrosły o 24,7 procent, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,8 procent.

Czytaj także: 

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej