Białoruś znosi wizy dla Polaków. MSZ ostrzega przed podróżami do tego kraju
Od 1 lipca obywatele Polski mogą wjeżdżać na teren Białorusi bez wiz. Otwarcie granic potrwa co najmniej do końca grudnia. Polskie MSZ ostrzega jednak, że podróżowanie do tego kraju w obecnej sytuacji międzynarodowej jest ryzykowne. - Zalecamy dużą ostrożność i unikanie podróży na Białoruś; jest to państwo, które czynnie wspiera agresję rosyjską na Ukrainę - oświadczył w piątek we Lwowie wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński.
2022-07-01, 17:00
- Białoruś jest państwem, które w tej wojnie czynnie wspiera agresję rosyjską, umożliwiło Putinowi przygotowanie tej wojny. Przeprowadzane były także ataki z terytorium Białorusi - powiedział Paweł Jabłoński dziennikarzom po uroczystości przekazania 25 ambulansów Ukrainie.
Dodał, że "postawa władz białoruskich cały czas jest wroga wobec Ukrainy i wobec Polski". - Jeśli ktoś chce podejmować ryzyko, aby znajdować się na terytorium państwa, które traktuje Polskę jako wroga, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to ryzyko jest bardzo poważne, bo tam są wrogie zamiary - powiedział wiceminister.
Jabłoński przypomniał, że "na Białorusi cały czas jest około tysiąca więźniów politycznych". Nie zapominamy o tym i cały czas podejmujemy starania o ich uwolnienie. Presja międzynarodowa musi być wywierana zarówno na Rosję jak i na Białoruś - przekazał.
"Podtrzymanie relacji dobrosąsiedzkich"
Państwowy Komitet Graniczny (GPK) w Mińsku poinformował, że Białoruś znosi wizy dla obywateli Polski od 1 lipca do końca roku. W przypadku przejazdu przez ten kraj tranzytem nadal potrzebna będzie wiza. GPK napisał, że decyzję o czasowym zniesieniu wiz podjął Alaksandr Łukaszenka w celu "podtrzymania relacji dobrosąsiedzkich". Wcześniej podobne decyzje podjęto wobec obywateli Litwy i Łotwy.
REKLAMA
Nowe zasady przekraczania granicy białoruskiej
W komunikacie białoruska straż graniczna uściśla, że zniesienie obowiązku wizowego obowiązywać będzie od 1 lipca do 31 grudnia włącznie. Osoby podróżujące na Białoruś będą mogły przekroczyć granicę na przejściach granicznych z Polską. Nie ma ograniczeń, dotyczących częstotliwości takich wizyt, jednak w ciągu roku kalendarzowego liczba dni spędzonych na Białorusi nie może przekroczyć 90.
Podróżni z Polski mogą poruszać się po całym terytorium kraju, włącznie ze strefą przygraniczną po uprzednim ustnym poinformowaniu o tym straży granicznej. By przekroczyć granicę, oprócz ważnego paszportu należy mieć przy sobie ubezpieczenie medyczne oraz zieloną kartę, jeśli jedzie się samochodem. Nie jest potrzebny test na COVID-19.
Wyjaśniono również, że osoby, które podróżują przez Białoruś tranzytem, muszą mieć wizę. Dotyczy to także osób, które jadą do tego kraju, by złożyć wniosek o pobyt czasowy, otrzymanie obywatelstwa lub w celu podjęcia pracy lub nauki.
Po przybyciu na Białoruś w ciągu 10 dni należy przejść procedurę meldunku.
REKLAMA
W kwietniu władze Białorusi wprowadziły możliwość bezwizowego wjazdu do tego kraju dla obywateli Litwy i Łotwy. Początkowo obowiązywał on miesiąc, a następnie został przedłużony do końca roku. Litewskie i łotewskie MSZ, po zakomunikowaniu tej decyzji przez stronę białoruską, ponowiły zalecenie, aby obywatele ich krajów nie podróżowali na Białoruś.
- SG rozbiła szajkę organizującą nielegalne przekraczanie granicy. Zatrzymano ostatniego członka grupy
- Zapora na granicy z Białorusią gotowa. Żaryn: uniemożliwi ponowne destabilizowanie Polski
- Mateusz Morawiecki: atak Łukaszenki na polską granicę pierwszym akordem wojny na Ukrainie
łk
REKLAMA