Prezydenci Polski i Litwy udadzą się na przesmyk suwalski. To newralgiczny punkt NATO

Prezydent Andrzej Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak w czwartek udadzą się na przesmyk suwalski, gdzie spotkają się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i litewskim ministrem obrony Arvydasem Anusauskasem. Przywódcy odwiedzą m.in. mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód zlokalizowane na przesmyku. 

2022-07-06, 17:00

Prezydenci Polski i Litwy udadzą się na przesmyk suwalski. To newralgiczny punkt NATO
Prezydenci oraz szefowie MON Polski i Litwy spotkają się na przesmyku suwalskim. Foto: Twitter/@prezydentpl

Resort obrony poinformował, że do spotkania dojdzie w czwartek o godz. 13.00 w Szypliszkach (powiat suwalski).

Spotkanie na przesmyku suwalskim 

Prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak odwiedzą zlokalizowane na przesmyku suwalskim mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, gdzie spotkają się z prezydentem Litwy i litewskim ministrem obrony.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało ponadto, że - oprócz wizyty w mobilnym stanowisku dowodzenia - o godz. 15.50 Duda i Nauseda odwiedzą Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. Ok. godz. 16.55 planowane jest wystąpienie prezydentów.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód mieści się w Elblągu. Jego zadaniem jest koordynacja działań czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO rozmieszczonych w ramach eFP (wzmocnionej wysuniętej obecności) w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Ubiegłotygodniowy szczyt w Madrycie postanowił o wzmocnieniu wysuniętej obecności NATO na północno-wschodniej i południowo-wschodniej flance NATO, bataliony mają być w razie potrzeby gotowe do rozwinięcia do poziomu brygad.

Mobilne stanowisko przy przesmyku suwalskim zostało rozwinięte na czas ćwiczenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (MND-NE). - Nasze dowództwo jest w trakcie ćwiczenia Amber Desire 22-1. W ramach tego ćwiczenia mobilne stanowisko dowodzenia wyjechało z dowództwa i rozwinęło się w terenie przygodnym - powiedział rzecznik elbląskiej dywizji ppłk Dariusz Guzenda. - To dla nas doskonała okazja do przetrenowania procedur, nawiązania łączności, sprawdzenia, co ewentualnie należałoby poprawić - dodał.

REKLAMA

"Najgroźniejsze miejsce na Ziemi"

Przesmyk suwalski wielu ekspertów określa jako strategiczny dla całego NATO. Przesmyk ten to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, zarazem oddzielający należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi. Portal Politico napisał niedawno, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby "pierwszym punktem kontaktu".

Czytaj także:

Wysuniętą obecność NATO - inicjatywę utrzymywania na terytorium państw sojuszu ograniczonej obecności wojskowej w postaci batalionowych grup bojowych - przyjęto w trakcie szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. W jej skład wchodzą: dostosowana wysunięta obecność (tFP) w Bułgarii i Rumunii oraz wzmocniona wysunięta obecność (eFP) w Polsce, Estonii na Litwie oraz Łotwie.

Stacjonujące w czterech państwach sojusznicze wojska działają na zasadzie 6-miesięcznej rotacji, a dowodzenie grupami w każdym z krajów powierzono tzw. państwu ramowemu, które wydziela największe siły i zapewnia wsparcie logistyczne. Państwem ramowym grupy stacjonującej w Polsce są Stany Zjednoczone; Polska wydzieliła zgrupowanie kompanijne czołgów do batalionu eFP na Łotwie.

REKLAMA

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej