more_horiz
Wiadomości

Wyższe kary za zanieczyszczanie środowiska. Wiceminister klimatu: Polska jest w awangardzie UE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 19:42
Rząd planuje podnieść kary za zanieczyszczanie środowiska. W Sejmie odbyło się dziś pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. - Polska, ze swoimi rozwiązaniami, jest w awangardzie UE - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Będą wyższe kary za zanieczyszczanie środowiska
Będą wyższe kary za zanieczyszczanie środowiskaFoto: Shutterstock/GladkovPhoto

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba - prezentując w Sejmie rządowy projekt - powiedział, że przepisy mają skutecznie odstraszać przed m.in. nielegalnym składowaniem śmieci, importowaniem niebezpiecznych odpadów do Polski czy zanieczyszczaniem środowiska w miejscach publicznych. Dlatego - jak powiedział Jacek Ozdoba - zmieniono wszystkie przepisy z Kodeksu karnego i wykroczeń związane z ochroną środowiska i podniesiono górne granice wszystkich kar.

Ozdoba: polska jest w awangardzie UE

Według ministra Jacka Ozdoby zagrożenie wysoką karą będzie miało efekt "mrożący" i ewentualny przestępca środowiskowy zastanowi się, czy mu się opłaca podrzucić śmieci lub niebezpieczne odpady w miejsce, gdzie nie powinien tego robić. Minister dodał, że dzięki zmianom przepisów Inspekcja Ochrony Środowiska będzie miała skuteczne narzędzia do zwalczania przestępców, którzy nielegalnie składują na terenie Polski odpady.

Minister przypomniał, że skala porzuceń niebezpiecznych odpadów na terenie Polski w ostatnich latach jest duża. To ponad 400 miejsc, z czego połowa to odpady niebezpieczne, których usunięcie kosztowało gigantyczne sumy. - Temat jest aktualny także w Unii Europejskiej, gdzie podnosi się zagadnienie polityki karnej wobec przestępców środowiskowych i tu Polska jest w awangardzie ze swoimi rozwiązaniami - powiedział w Sejmie minister Jacek Ozdoba.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:16 11829075_2.mp3 Wiceminister Jacek Ozdoba o wyższych karach za zanieczyszczanie środowiska (IAR)

Projekt zaprezentowany w parlamencie dotyczy podwyższenia kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Jeśli sprawcy zostanie udowodnione, że celowo zanieczyszczał środowisko to sąd będzie musiał orzec nawiązkę w wysokości od 10 tysięcy złotych do 10 milionów złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rządowym projektem teraz zajmą się posłowie w ramach prac w sejmowej komisji środowiska.

Zobacz także: Łukasz Schreiber w "Trójkowym komentarzu dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także