more_horiz
Wiadomości

Zamość: śledztwo CBA ws. narażenia spółki na duże straty. Wśród zatrzymanych były prezes

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 07:00
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu byłego prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Mężczyzna ten, a także siedem innych osób, usłyszeli zarzuty związane z, jak przekazało CBA, "zakłóceniem przetargu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, narażeniem na wyrządzenie wielkiej szkody majątkowej oraz poświadczeniem nieprawdy w wystawianych dokumentach".
Osiem osób usłyszało zarzuty za usiłowanie wyrządzenia szkody majątkowej komunalnej spółce z Zamościa
Osiem osób usłyszało zarzuty za usiłowanie wyrządzenia szkody majątkowej komunalnej spółce z ZamościaFoto: CBA

Śledczy ustalili, że były prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu dla osiągniecia korzyści majątkowej przez jednego z zamojskich przedsiębiorców miał wejść w porozumienie przy organizowaniu i rozstrzyganiu publicznego przetargu.

Zespół prasowy CBA przekazał, że zatrzymania czterech osób dokonali funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Biura. Zatrzymani przez CBA mieli dla korzyści majątkowej doprowadzić do zakłócenia przetargu publicznego, narazić komunalną spółkę na szkody majątkowe oraz poświadczyć nieprawdę w dokumentach dla osiągnięcia korzyści przez inne osoby - wskazał zespół.

Narazili spółkę na co najmniej 1,3 mln zł strat

Odpowiadającym z wolnej stopy czterem kolejnym osobom przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT oraz nieprawdy w referencjach, użytych przez jednego z przedsiębiorców w przetargu publicznym - poinformowano.

Wyjaśnił, że śledztwo CBA prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu dotyczy usiłowania wyrządzenia szkody majątkowej - co najmniej 1 mln 300 tys. zł - Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Zamościu poprzez wprowadzenie w błąd Lubelskiej Agencji Wsparcia Przedsiębiorczości w Lublinie.

Czytaj także:

Poświadczenie nieprawdy w fakturach

Ze śledztwa wynika, że były też nieprawidłowości w fakturowaniu świadczonych przez spółkę miejską usług. Zdaniem śledczych b. prezes wykorzystując uzależnienie od siebie podległych pracowników polecił poświadczenie nieprawdy w wystawianych fakturach VAT dla korzyści majątkowej innego przedsiębiorcy z Zamościa.

Prokurator zawiesił w czynnościach służbowych osoby, którym postawiono zarzuty, wyznaczył też poręczenia majątkowe - łącznie na kwotę 220 tys. zł, zakazał opuszczania kraju, kontaktowania się między sobą oraz udziału w przetargach publicznych - przekazał zespół prasowy CBA.

ms

Zobacz także

Zobacz także