Horała o akcji przeciw CPK: prawnicy mają interes w tym, żeby ludzie się buntowali
- Fundacja, która mobilizuje ludzi przeciw projektom CPK, jest bardzo ściśle powiązana z kancelarią prawną, która żyje z tego, że reprezentuje ludzi w sprawach dotyczących wywłaszczenia - tłumaczył pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Jak podkreślił, prawnikom "nie zależy na tym, żeby system był prostszy". - Mają interes w tym, żeby ludzie się buntowali i składali pozwy, bo z tego kancelaria żyje - stwierdził.
2022-08-04, 19:02
Przeciwnicy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego protestują przeciwko nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, która ma w zamyśle jej twórców uczynić bardziej sprawiedliwym system wywłaszczeń pod inwestycje publiczne. Portal wgospodarce.pl informuje, że wniosek o wysłuchanie publiczne "w imieniu strony społecznej" złożył m.in. Mirosław Ochojski, prezes Zarządu Kancelarii Prawnych Inlegis, specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań właśnie za wywłaszczenie nieruchomości.
Kancelaria, fundacja, grupa na Facebooku
Portal przedstawił również sylwetkę Barbary Czerniawskiej, współpracownicy Mirosława Ochojskiego, która jest jedną z liderek protestów przeciwko inwestycjom CPK, administratorką facebookowej grupy "Nie dla projektów CPK w całej Polsce".
Redakcja wgospodarce.pl podaje, że "inicjatywa »Nie dla projektów CPK w całej Polsce« często powołuje się na obliczenia, dane i opracowania Fundacji Inlegis, traktując ją jako niezależny, obiektywny podmiot. Wygląda jednak na to, że zaangażowani internauci i obserwatorzy Grupy nie wiedzą, że w lipcu 2022 r. Barbara Czerniawska została prezesem Fundacji Inlegis".
"Kancelaria ma interes w tym, żeby ludzie się buntowali"
Przed wysłuchaniem w Sejmie do tych informacji odniósł się pełnomocnik rządu ds. CPK, minister Marcin Horała. - Wiemy, że zorganizowano akcję na Facebooku, pozakładano grupy po to, by tu dzisiaj przychodzić i krytykować czy protestować przeciw ustawie, która zmienia zasady odszkodowań za wywłaszczenie na lepsze - powiedział w rozmowie z TVP Info.
REKLAMA
- Kolejny etap budowy CPK. Wybór firm projektujących "szprychy" kolejowe mega portu lotniczego
- Jak idą prace nad budową CPK? Horała: tempo bliskie rekordu europejskiego
- Fundacja, która (...) kreuje sprzeciw społeczny, mobilizuje ludzi, zgłaszała przedstawicieli strony społecznej na dzisiejsze wysłuchanie, jest bardzo ściśle powiązana z kancelarią prawną, która żyje z tego, że reprezentuje w tych sprawach ludzi - wskazywał Horała. - Nie zależy jej więc na tym, żeby system był prostszy, lepszy, żeby ludzie - widząc odszkodowania - mówili: to mi odpowiada. Ma interes w tym, żeby ludzie się buntowali, składali pozwy, bo z tego kancelaria żyje - tłumaczył pełnomocnik ds. CPK.
Właściciele otrzymają 120 do 140 proc. wartości nieruchomości
Marcin Horała podkreśla, że opracowywana nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadza przepisy korzystniejsze dla osób wywłaszczanych.
REKLAMA
- Do tej pory był operat szacunkowy rzeczoznawcy, który oceniał, ile rynkowo jest warta dana nieruchomość i wywłaszczany tyle dostawał. Nowa podstawowa zasada jest taka, że w przypadku nieruchomości niezabudowanych dostaje plus 20 proc. do tej wyceny, a w przypadku zabudowanych plus 40 proc. - tłumaczył minister.
Jak wyjaśnił, "oznacza to, że jeśli ktoś ma dom warty np. milion złotych i rzeczoznawca, specjalista szacuje, że gdyby go tak po prostu wystawił na sprzedaż, to dostałby milion złotych, według nowych zasad dostanie za niego milion czterysta tysięcy".
Zobacz również: Marcin Horała w "Sygnałach dnia"
wgospodarce.pl/tvp.info/Twitter/kp
REKLAMA