more_horiz
Wiadomości

"Nie ma zgody na warunki negocjacji z KE". Elżbieta Rafalska w mocnych słowach o sporze wokół KPO

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 14:33
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska powiedziała, że Polska nie może zgodzić się na warunki negocjacji z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Stwierdziła, że nasz kraj spełnił wszystkie warunki wymagane do otrzymania środków z KPO, dlatego powinien je otrzymać. Podkreśliła, że "blokowanie ich wypłaty jest niesprawiedliwe i krzywdzące dla naszego kraju". 
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska: Polska nie może zgodzić się na warunki negocjacji z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska: Polska nie może zgodzić się na warunki negocjacji z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu OdbudowyFoto: PAP/Lech Muszyński

Europoseł Elżbieta Rafalska mówiła, że jest zwolennikiem dialogu, ale wszystko ma swoje granice. Podkreślała, że porozumienie w sprawie KPO zostało uzgodnione, również z przewodniczącą Komisji Europejskiej, dlatego obie strony są zobowiązane do przestrzegania warunków umowy. Dodała, że Komisja Europejska mnoży kolejne oczekiwania, dlatego na takie warunki Polska nie może się zgodzić.

Warunki KE w sprawie KPO

Przed dwoma miesiącami Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, zastrzegając, że jego wdrożenie zależy od wypełnienia tak zwanych kamieni milowych. Był wśród nich postulat likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Polska ją zlikwidowała i powołała Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. 

Szefowa Komisji Ursula von der Leyen stwierdziła jednak, że zmieniona ustawa jest wprawdzie "ważnym krokiem", ale nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wezwała też do przywrócenia do orzekania zawieszonych sędziów.

Wcześniej natomiast Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego oceniła, iż niedawna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPO.

Politycy PiS zaostrzają kurs wobec KE?

W ostatnich dniach widać, że politycy Prawa i Sprawiedliwości w coraz ostrzejszym tonie wypowiadają się w sprawie blokowania środków przez Unię Europejską. Prezesa PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", pytany o relacje z UE, powiedział: "Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi". "Jeżeli wygramy, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Nie może być tak – i nie będzie – że Unia wobec nas nie uznaje traktatów, porozumień, umów" - stwierdził prezes PiS.

Posłuchaj
00:29 11883708_1.mp3 Europoseł PiS Elżbieta Rafalska: nie ma zgody na nieuczciwe warunki negocjacji (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w Programie 3 Polskiego Radia

ASP

Zobacz także

Zobacz także