more_horiz

Jourova o KPO. Rzońca: powinniśmy otrzymać oficjalne stanowisko KE w tej kwestii

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 16:16
- Sytuacja jest prosta, Vera Jourova ma za zadanie wywoływać tematy, które są oklaskiwane w Parlamencie Europejskim, ale one nie są stanowiskiem Komisji Europejskiej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca. 
Bogdan Rzońca
Bogdan RzońcaFoto: PR24/RB

Prezydent Andrzej Duda został zapytany o słowa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, która oceniła, że zainicjowana przez niego nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia zobowiązań zawartych w polskim Krajowym Planie Odbudowy.

- To zdumiewające. Wcześniej, kiedy ta ustawa była na etapie procedowania, kiedy wielokrotnie rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, takie wątpliwości nie były podnoszone. To dla mnie coś nowego - stwierdził prezydent.

Kogo reprezentuje Jourova?

Jak podkreślił Bogdan Rzońca, "powinniśmy otrzymać oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej dotyczące tego, kogo wiceszefowa KE reprezentuje".

- Czy Platformę Obywatelską, czy polską Lewicę, czy reprezentuje siebie, czy Komisję, czy może jakąś niestabilność w Europie, ponieważ jej wypowiedzi są żenujące zarówno z poziomu merytorycznego, jak i politycznego - zaznaczył eurodeputowany.

Gość Polskiego Radia 24 ocenił również, że "Vera Jourova po prostu robi politykę, a nie jest obiektywnym komisarzem w Unii Europejskiej".

- Zadeklarowaliśmy jako jeden spośród 27 krajów pożyczkę, złożyliśmy program w maju zeszłego roku i wypełniliśmy wszystkie warunki. A teraz obserwujemy tylko szukanie pretekstu, aby Polsce nie dać tych pieniędzy, w czym ogromną rolę odgrywa polska opozycja - powiedział polityk. 

Fundusz Odbudowy

KPO to kompleksowy plan inwestycyjny na modernizację kraju. Zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 tzw. kamienie milowe oraz wyznaczone cele. Na cele klimatyczne i zieloną transformację Polska chce wydać 43 proc., czyli więcej niż wymagane minimum, a na cyfryzację 21 proc.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Posłuchaj
20:29 Bogdan Rzońńca.mp3 Bogdan Rzońca o słowach Jourovej ws. polskiego KPO (Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Bogdan Rzońca (eurodeputowany, Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 05.07.2022

Godzina: 15.08

IAR/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także