more_horiz
Wiadomości

Pogoda: upały i burze nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia dla wielu regionów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 11:38
We wtorek pogoda może dać się we znaki mieszkańcom niemalże całej Polski. To z powodu upałów i burz z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla południowej i centralnej części kraju. Podobnie dla Pomorza i zachodniej Warmii. Są też alerty drugiego stopnia w związku z upałami.
Burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu
Burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczuFoto: shutterstock/Menno van der Haven

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami wydano dla województw pomorskiego, wschodnich krańców zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, a także dla większości powiatów wielkopolskiego i opolskiego oraz zachodnich terenów mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i południa Lubelszczyzny.

Burze z gradem z kolei możliwe są w południowej części województwa lubelskiego – ostrzegł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Deszcz ma zacząć padać po godz. 12. Porywy wiatru mogą sięgać do 70 km/h.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - poinformował IMGW.

Alert będzie obowiązywać od godz. 12 do północy we wtorek.

Silne opady

Synoptycy prognozują burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami może padać grad. Ostrzeżenie obowiązuje od 12:00 do północy.

Słonecznie i bez opadów ma być tylko na Dolnym Śląsku oraz Suwalszczyźnie.

Ciągle gorąco

W większości kraju, za wyjątkiem województwa lubelskiego i części podkarpackiego, a także obszarów nad samym morzem i w górach, nadal obowiązuje wydane wczoraj ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem.

Synoptycy prognozują, że temperatura osiągnie w dzień dziś i jutro od 29 do 32 stopni Celsjusza, a w czwartek i piątek do 33 stopni.

Posłuchaj
00:27 11892140_1.mp3 Synoptyk IMGW Anna Woźniak: wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami (IAR) 

Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18 do 22 stopni Celsjusza, a tylko dzisiaj w nocy od 16 do 19 stopni. Ostrzeżenie obowiązuje do 20:00 w piątek.

Skwar do końca tygodnia

Według tygodniowej prognozy IMGW bardzo ciepła, chwilami wręcz upalna aura, spowodowana napływem gorącego i wilgotne powietrza znad Morza Czarnego, utrzyma się do końca tygodnia. W tym czasie wystąpią liczne burze z przelotnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem. W weekend, przemieszczający od zachodu kraju front atmosferyczny, przyniesie ochłodzenie, duże zachmurzenie, oraz miejscami silne opady deszczu.

Czytaj także:

Mapa pogodowa. Sprawdź, gdzie jest burza:

fc/asp

Zobacz także

Zobacz także