more_horiz

Susza w Polsce. Jakie są jej przyczyny? Prof. Józef Górski wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 21:50
- Susze występowały już dawno, ale aktualnie postępuje globalnie, co naukowcy wiążą z występowaniem zmian klimatycznych. Temperatura powietrza w Polsce wzrosła w okresie ostatnich 70 lat bardzo znacznie, możemy zaobserwować również wzrost temperatur wód powierzchniowych. (..) Sytuacja związana z suszą powinna nas skłaniać do podjęcia działań, które będą w przyszłości ograniczać skutki tych naturalnych procesów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Józef Górski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Prof. Józef Górski opowiedział w PR24 o aktualnej sytuacji hydrologicznej w Polsce
Prof. Józef Górski opowiedział w PR24 o aktualnej sytuacji hydrologicznej w PolsceFoto: shutterstock.com/Qfiat

Prof. Józef Górski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o sytuacji hydrologicznej w Polsce. Jak wskazał, obecnie kwestia ta jest dość zróżnicowana, ale możemy zaobserwować m.in. suszę, której skutkami jest na przykład wysychanie niektórych mniejszych cieków wodnych.

Wskazał, że większe rzeki są bardziej odporne na suszę, ponieważ one w większym stopniu są zasilane z opadów atmosferycznych. - Jeśli chodzi o opady, to problem polega na tym, żeby one nie spłynęły zbyt szybko do morza, tylko żeby jest w maksymalnym stopniu zatrzymywać i umożliwiać ich infiltrację - wyjaśnił.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce

Gość audycji wskazał, że susze występowały już dawno temu, ale aktualnie sytuacja ta postępuje globalnie, co naukowcy wiążą z występowaniem zmian klimatycznych. Przypomniał, że temperatura powietrza w Polsce wzrosła w okresie ostatnich 70 lat bardzo znacznie oraz że możemy zaobserwować również wzrost temperatur wód powierzchniowych. - Te zmiany powodują, że w większym stopniu następuje parowanie. Czyli nawet woda, która w postaci opadów się pojawia, to ona w dużym stopniu zamiast wsiąkać - paruje - powiedział.

Ekspert zaznaczył ponadto, że zmiany klimatyczne, które obserwujemy, polegają także na tym, że głównie w środkowej części Polski pojawiają się zimy bezśnieżne lub z bardzo słabymi opadami śniegu. - To ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ zasilanie cieków następuje przede wszystkim poprzez wody opadowe, które wnikają do środowiska biologicznego. Zasilanie staje się słabsze m.in. ze względu na temperatury. Infiltracja zachodzi przede wszystkim nie latem, tylko w okresie później jesieni, zimy i ewentualnie wczesnej wiosny - przypomniał.

- Sytuacja związana z suszą powinna nas skłaniać do podjęcia działań, które będą w przyszłości ograniczać skutki tych naturalnych procesów - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:16 PR24_mp3 2022_08_05-20-34-05.mp3 Prof. Józef Górski o aktualnej sytuacji hydrologicznej w Polsce ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

* * *

Audycja: Temat dnia 

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Józef Górski (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 05.08.2022 r.

Godzina emisji: 20.34

ng

Zobacz także

Zobacz także